Kredi Notunu Nasıl Yükseltirim? Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kullanılan kredi kartları ve kredilerin ödemesi kredi notu üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle düzenli ödenmemesi durumunda kredi notu düşmekte ve müşterinin yeni kredi kullanma talebi olması durumunda olumsuz cevap gelmektedir. Bu durumda da müşteri kredi notunu nasıl yükseltirim şeklinde araştırmalar yapmaktadır. Kredi notu yükseltme işlemi için öncelikli adım kredi notunu düşüren etmenleri ortadan kaldırmak olmalıdır.

Kredi notunu düşüren etmenler

  • Kullanılan kredi kartının askeri ödemesinin zamanında gününde ödenmesi oldukça önemlidir.
  • Kullanılan kredinin vade ödemesinin zamanında ödenmesi durumu
  • Otomatik ödemelerin zamanında yapılmadı durumu
  • Kullanılan nakit avansın zamanında ödenmesi durumu

Kredi notu üzerinde oldukça fazla etkiye sahip olmaktadır. Gerekli önlemlerin alınması durumunda kredi notunu düşüren nedenler ortadan kaldırılıp kredi notunu yükseltmek için yeni işlemler yapılabilmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

  1. İlk adım olarak kredi notunu düşüren sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle kredi kartı ödemeleri aksatılmamalıdır. Eğer ki kredi kartı limiti çok fazla ve askeri ödemesi zamanında yapılamıyorsa banka ile görüşülmeli ve kredi kullanımı yapılarak borç kapatılmalıdır. Yeni kullanılan kredi vade ödemeleri de uygun şekilde belirlenmelidir. Düzenli ödeme ile kredi notu yükseltme işlemi uygulanabilir.
  2. Kullanılan kredinin vade ödemeleri zamanında ödenmesi durumunda kredi notu yükselecektir. Vade ödemeleri aylık gelirin yüzde 50 sini aşıyor ve ödeme de zorlanılıyorsa banka ile görüşülmelidir. Borç yapılandırması adı altında tekrar kredi kullanılmalı ve kredi ödemesi daha uzun vadeye yayılmalıdır.
  3. Otomatik ödeme talimatlarının düzenli ödenmesi sağlamalıdır. Eğer ki otomatik ödeme talimatı verilen faturalar ödenemiyorsa talimatlar kaldırılmalı ve farklı şekilde ödemesi yapılmalıdır.
  4. Kredi kartı kullanımı ve ödemesi oldukça önemlidir. Limiti az olan bir kredi kartı açtırılmalı ve alışveriş kart üzerinden yapılmalıdır. Kullanılan limit her ay az az da olsa ödenmelidir.
  5. Acil nakit ihtiyacı durumunda az miktarda da olsa kredi kartından nakit kullanılmalı ve ödemesi geciktirilmeden yapılmalıdır. Bu durumda banka olumlu şekilde kullanıcıyı değerlendirecek ve kredi notunu yavaşta olsa yükselmeye başlayacaktır. Belirli bir süre sonra kredi notunun yükseldiğini ve güvendir müşteri sınıfında yer alınmasını sağlamak adına önemlidir.
  6. Kredi notunu nasıl yükseltirim?  şeklinde merak edenlerin belirtilen yöntemleri uygulamaları sonucunda 2-3 ay içerisinde kredi notları yükselecek ve güvendir müşteri sınıfında yer almasını sağlayacaktır.

Yorum yapın