Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Finansal açıdan birçok kez destek aldığımız bankalar, sunmuş olduğu tüm kredili ürünlerde, bizlerden belirli şartlar aramaktadır. Kişiler genellikle düzenli bir işte çalışıyor olmaları ve gelirlerini de aylık olarak belgeleyebilmelerinin, kredi veya kredi kartı alabilmeleri için yeterli olduğunu düşünse de, durum bu kadar basit değildir. Çünkü, bankalar yapılan başvuruları değerlendirirken, belirttiğimiz durumlara ek olarak, kişilerden kredi notu ve banka sicili bakımından da şartları tamamlamalarını istemektedir. Kişiler başvuru yapmadan önce, kesinlikle kredi notu sorgulama yöntemlerinden birisini kullanarak puanını öğrenmelidir. Çünkü, zor yükselen kredi notu, yapılan her başvuru ile birlikte, düşmektedir. Bu da kişilerin bir sonraki bankacılık işleminden istediği sonucu alamamasına yol açmaktadır.

Kredi notu sorgulama yöntemleri, finansal hayatında ve bankalar ile kişilerin problem yaşamamasını sağlamak ve kişilerin de kendi finansal geçmişlerini görünteleyebilmeleri açısından, Findeks isimli bir sistem tarafından takibe açık hale getirilmiştir. Bu sayede, kişiler kredi puanlarının kaç olduğunu, yaptıkları düzenli ya da düzensiz ödemelerle birlikte de bankacılık sicillerinin ne durumda olduğunu, açık bir şekilde sorgulayabilmektedir. Yapılacak olan sorgulama işlemlerinde, birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Ancak, hangi yöntemi tercih ederseniz edin, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Findeks tarafından belirlenen ücretleri ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi notu sorgulama yöntemleri, sadece Findeks sistemi için kurulan internet sitesi ile sınırlı kalmamıştır. Kişiler, kendi tercihlerine göre bankalarının internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarından ya da doğrudan kısa mesaj yolu ile anında kredi notlarını ve banka sicillerini öğrenebilmektedirler. Kişilerin kredi notu sorgulama yöntemlerini kullanarak nasıl puanlarını ve banka sicillerini öğreneceklerini ise, şu şekilde özetleyebiliriz.

Findeks Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Findeks, bankacılık sisteminde yer alan kredi notunuz ve banka sicilinizi sorgulayabilmeniz ve geçmiş yıllara ait kayıtlarınızı görüntülemeye yarayan bir sistemdir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından desteklenen bir platform olması ve bankaların da bu sistemi kullanıyor olması, kişilere kesinlikle güven vermektedir. Siteye giriş yapıldığı zaman sorgulama işlemleri için üye olmanız gerekmektedir. Burada sizden istenen kısa üyelik formunu doldurduktan sonra ek bir işleme gerek kalmadan anında üye olabilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise, ana sayfada yer al Kredi Risk Raporu Oluştur butonuna tıklamanızla birlikte, kredi notunuz, banka siciliniz ve mevcutta çalışmakta olduğunuz bankalara dair tüm bilgilerinize erişebileceksiniz. Sorgulama işlemi sırasında, sizlerden kredi notu sorgulama işlemleri için belirlenen ve ortalama 9 TL’ye denk gelen bir tutarı ödemeniz istenecektir. Bunu da kredi kartı, banka kartı ya da BKM Express gibi ödeme yöntemlerini seçerek anında tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, Findeks hesabınız üzerinden geçmişte yapılan tüm sorgulamalara da erişebiliyorsunuz.

SMS İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu daha hızlı bir şekilde sorgulamak isterseniz, bu durumda kurulmuş olan 1122 kısa mesaj servisini kullanabilirsiniz. Bunun için Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom aboneleri için ortak bir sistem kurulmuştur. Hangi operatör üyesi olursanız olun, cep telefonunuzun kısa mesaj bölümüne giriş yaptıktan sonra önce 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı yazmalı, sonra da bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazmalısınız. Bu kısa mesajı hazırladıktan sonra 1122’ye kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz. Kredi notu sonucunuz için sizlerden 9 TL bedel alınacaktır. Bunu mevcut Lira bakiyenizden ödeyebilecek ya da faturalı hat kullanıcısı olanlar için bir sonraki fatura döneminizde, tutarı güncel olarak ödeyebileceksiniz. SMS ile kredi notu sorgulama yapan kişiler, Findeks’in internet sitesine giriş yaparak sorgulamalarına ulaşabilecektir. SMS ile yapılacak sorgulama sonrasında kredi notu sonucunuz ve banka sicil geçmişiniz yine kısa mesaj olarak sizlere bildirilecektir.

Bankalardan Kredi Notu Sonucunu Öğrenme

Kişiler, banka şubeleri üzerinden de aynı şekilde kredi notu sorgulama işlemlerini yapabilmektedir. Bunun için bireylerin kimlikleri ile birlikte herhangi bir banka şubesine gitmesi yeterli olacaktır. Şubelerde yapılacak olan işlemlerde yine sizlerden 9 TL gibi bir ücret tahsil edilecek ve sonucunuz çıktı halinde sizlere sunulacaktır.

Kredi notu sorgulama yöntemleri için sizlerin de kullanabileceği yöntemler bu şekildedir. Birçok farklı alternatifin olması, kesinlikle değerlendirilmelidir. Çünkü, bankacılık sistemine girişi yapılacak her başvurunuz bu kriterlere göre değerlendirilmekte ve hayatınız boyunca da sizlerin yapacağı her başvuruya etki etmektedir.

kredi notu sorgulama
kredi notu sorgulama

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenilir Mi?

Kredi notu sorgulama yöntemlerinin tamamında belirttiğimiz gibi, belirli bir ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. Ancak, kişiler kredi notlarını öğrenmek isterken bir yandan da herhangi bir ücret ödemek istemeyebilirler. Bunun için geliştirilmiş somut bir adım bulunmamaktadır. Ancak, bazı yöntemleri uygulayarak sizler de herhangi bir ücret ödemeden kredi notu sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir ücret ödemeden kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayacak ilk yöntem bankalardır. Bankalara yapacağınız her yeni kredi, kredi kartı veya esnek hesap başvurularında, sizlerin kredi notu sorgulanacaktır. Burada banka görevlisinden yardım alabilirsiniz. Çünkü, bankalar yapılacak olan sorgulama işlemlerine herhangi bir ücret ödememektedir. Bundan dolayı da sizlere herhangi bir ücret ödemeden kredi notunuzu sorgulayabilecektir.

Eğer ilk yöntem işe yaramadıysa ve yakın tarihte herhangi bir bankaya başvuruda bulunmuşsanız, doğrudan Findeks sistemine giriş yaparak kredi notu sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Çünkü, yapılan tüm sorgulamalar, sizlerin Findeks sorgulama geçmişinize kaydedilecektir. Bu sayede, sizler hiçbir şekilde ücret ödemeden banka tarafından yapılan sorgulamanın sonucuna ulaşabileceksiniz.

Kredi Notumu Nasıl Arttırırım?

Kredi notu sorgulama yöntemleri sonrasında, kredi notunuz riskli bölgede yani düşük seviyelerde ise, alacağınız bazı önlemler ile birlikte kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenleri özetle şu şekilde açıklayabiliriz.

  1. İlk olarak borç ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Mevcut kredi kartı borcunuzu dönem borcu üzerinden ödemeye başlamanız, kredi notunuzun hızlı bir şekilde artmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, kredi ödemeleriniz varsa, bunların da ödemelerini kesinlikle aksatmamalısınız. Çünkü, kredi, kredi kartı ya da esnek hesap ödemeleriniz, doğrudan kredi notunuza yüzde 30 oranında etki etmektedir.
  2. Kredi notu yükseltme işlemlerinde çok fazla bilinmese de, mevcut borç durumunuz kredi notunuz üzerinde %25 oranında etki etmektedir. Borç miktarınızı günden güne azalttığınızda, bankacılık sistemi tarafından olumlu bir durum ortaya çıkacak ve sistem tarafından kredi notunuz otomatik olarak arttırılacaktır. Eğer imkanınız varsa, toplu ödemeler ile birlikte borçlarınızı sıfıra indirmeniz, tamamen sizlerin faydasına olacaktır.
  3. Kredi notunuz düşük olduğu dönemde, kesinlikle bankalara bir başvuruda bulunmamalısınız. Çünkü yapılan başvurunuzun sonucu ne olursa olsun, otomatik olarak sistem kredi notunuzu düşürecektir. Bu da kredi notu yükseltmek isteyen kişilerin en dikkat etmesi gereken durumdur. Kredi notunuz istediğiniz seviyeye gelene kadar kesinlikle yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusu yapmamalı, bununla birlikte kredi kartı ya da esnek hesap limitlerinizin artışı için de talimat vermemelisiniz.

Kredi notu sorgulama sonrasında düşük bir puana sahip olduğunu öğrenen kişilerin genel olarak dikkat etmesi gereken durumlar bu şekildedir. Sadece belirtmiş olduğumuz 3 maddeye dikkat edilmesi halinde, ortalama olarak 2 ay içerisinde gözle görülür bir fark kredi notunuzda karşınıza çıkacaktır.

Yorum yapın