Kredi Notu Öğrenme ve Kredi Notunu Yükseltme İşlemleri

Kredi notu, bankacılık sistemi üzerindeki işlemleriniz değerlendirilmesiyle ortaya çıkan puanlama sistemine denir. Kredi Kayıt fonu tarafından toplanan bilgiler ve verilerin analiz edilmesiyle ortaya çıkan bir puandır. Bankacılık sistemi içerisinde son 5 yıl içerisinde işlem yapmış herkese verilir. Puanlama yapılırken ise her bankanın kendi değerlendirme kriterleri bulunur. Kredi kartı ödeme alışkanlıkları, almış olduğunuz kredilerin düzenli ödenmesi, borçlar ve kredi kullanım yoğunluğu gibi faktörler en önemlileri arasında yer almaktadır. Elde edilen not, yeni kredi başvurularında ya da diğer finansal işlemlerinde kullanılır. Notun yüksek olması bütün bankalardan kolaylık kredi alınması sağlar ve bankacılık faaliyetlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Kredi notu yüksek olan bir kişi hızlı bir şekilde kredi çekebilir ve ihtiyacı olan parayı elde eder. Bu sebepten dolayı kredi başvurusundan önce Kredi notu öğrenme yollarından birini tercih ederek Kredi notu öğrenmeniz gereklidir.

Kredi Notu Öğrenme Süreci

Kredi notunun yüksek tutulması için bankacılık işlemlerinde planlı ve düzenli ödemeler yapması gerekir. Kredi notunu bilmek ise başvurulan kredi miktarını ve kredinin alınması sürecinin hızlı gerçekleştirmesini etkiler. Kredi notunu öğrenmenin ise birkaç yolu bulunmaktadır. Notu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu’na başvurulabilir. Kredi Kayıt Bürosu’nun bir kuruluşu olan Findeks’ten ücretli olarak öğrenilir. Findeks, bankalarla birlikte çalışan bir firmadır. Findeks resmi sitesine üye olarak ve kredi kartı ile ödeme işlemlerini tamamlayarak notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks’e SMS ile de başvuru yapabilirsiniz. SMS ile yaptığınız başvuruda ise talep edilen ücret, telefon faturanıza yansıtılmaktadır. Bütün hatlar üzerinden bu işlemler yapıabilmektedir.

Kredi notu öğrenme ‘nin bir diğer yolu ise bankalardır. Bankaların birçoğu not sorgulama hizmetini vermektedir. Müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek not öğrenmeyi talep edebilirsiniz. Ayrıca kredi başvurusu esnasında da banka şubesinden de öğrenebilirsiniz. Öte yandan internet bankacılığı üzerinden de öğrenme işlemleri gerçekleştirilir. Bankanızın internet bankacılığına giriş yaparak, ilgili menü üzerinden notunuzu öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler de banka belirli bir ücret talep etmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanını yükseltmek için kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca bankalardan alınan kredilerin ödeme günleri aksatılmamalıdır. Düzenli olarak 2 yıl boyun ödeme yaptığınız takdirde kredi puanınız yükselecektir.

Yorum yapın