Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Bankalardan kullanıla kredi ve kredi kartları neticesinde borç ödemeleri değerlendirilerek kullanıcının finanssal geçmişi değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda ise kullanıcının kredi notu belirlenmektedir. Kredi notuna bakılarak bankalar müşterilerinin güvenilir olup olmadıklarını değerlendirmekte ve yeni kredi kullanımında kredi notunu göz önünde bulundurmaktadır. Kredi notu ile müşterinin kullandığı krediyi ödeyip ödeyemediğine karar vermektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

  1. Düzenli ödeme talimatı verilen faturaların durumu
  2. Kullanılan kredi kartının askeri ödeme durumu
  3. Kullanılan kredinin vade ödemesi durumu
  4. Kullanılan nakit avansın ödenme durumu

Gibi etmenler göz önüne alınarak kullanıcının kredi notu belirlenmektedir. Kredi notu belirli bir seviyede olması durumunda ise bankalar tarafından kredi kullanımı ve kredi kartı başvurusunda olumlu cevap vermeleri imkânı sağlamaktadır.

Kredi notu ne kadar yüksek olursa bankaların vereceği kredi miktarı o kadar çok olmaktadır. Yani kredi notu yükselmesi durumunda bankalar tarafından güvenilir müşteri sıfatı ile değerlendirilmektedir.

Kredi Notu Durumu

  • 0 olma durumu, kredi notunun sıfır olma durumu müşterinin şu ana kadar herhangi bir kredi kartı kullanımında ya da kredi kullanımında bulunmadığını göstermektedir. Bu durumda bankalar kişinin finanssal geçmişini bilemedikleri için kredi kullanımına olumsuz yanıt vereceklerdir.
  • Kredi notunun 1-699 arası olması durumunda oldukça düşük sınıfında yer alınmaktadır. Bu durumda olan müşterilerin verilen kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapmadığı görülmektedir. Bundan dolayı bankalar tarafından yeni kredi kullanımında olumsuz derlendirme alacaktır. Kefil ya da ipotek gösterilmemesi durumunda bankalardan yeni kredi alma durumu oldukça zor olmaktadır.
  • Kredi notunun 700-1099 seviyesinde olması durumunda orta derecede risk durumu olmaktadır. Düzenli gelir beyanı ve aylık otomatik ödeme beyanı verilmesi durumunda belirli bir miktar kredi kullanımı sağlanmaktadır.
  • Kredi notunun 1200-1499 arası olması durumunda az riskli gurup olarak değerlendirilir. Bankaları yeni kredi için olumlu yanıt vermesi oldukça kolaylaşır.
  • Kredi notunun 1500-1699 arası olması iyi sınıflandırmasına dâhildir. Yeni kredi kullanımında kredi çıkması son derece yüksek ihtimal olmaktadır.
  • Kredi notunun 1700-1900 arası olması durumunda ise bankaların kredi vermemesi için hiçbir sebep olmayacaktır. Bu durumda istenilen miktarda kredi kullanımı sağlanmaktadır.

Yorum yapın