Kredi Kartıyla İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi Kartıyla Güvenli İnternet Alışverişi

Kredi kartıyla internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunuyor. Bunlara kesinlikle dikkat etmeniz gerekir. Kredi kartları, günümüz insanı için vazgeçilmez bir harcama olanağı haline geldi. Bu olanağın E-Ticaret harcamaları açısından da kullanılıyor olması, uzaktan müdahale ile gündeme gelebilen dolandırıcılık olaylarının da sayılarını arttırdı. Kredi kartı dolandırıcılığı yapmak için kredi kartlarına fizikken bir temasta bulunmaya neredeyse hiç gerek yok. Hemen her türlü kişisel bilgimizi içeren akıllı telefon ve bilgisayar türevleri, bizlerin bankacılık bilgilerini de çok kolay elde edebilecek durumda. Kredi kartıyla internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler tam olarak bu bilgilerin kolayca sızdırılmasını engellemek üzere sizlere sunuluyor. Dilerseniz kredi kartlarımızın akıbeti için gerekli olan bu önlemleri nasıl alabileceğiniz konusuna daha yakından bakalım.

Kredi Kartıyla İnternetten Alışveriş Yaparken Bunlara Dikkat!

Kredi kartıyla internet alışverişi yapmak kim ne derse desin, hepimizin kolayına geliyor. Belki mağazasına gidemeyeceğimiz, gitsek bile o kadar ayrıntılı görsel bulamayacağımız ürünler internet ortamında yer alıyor. Bunlar bir yana, yorucu market alışverişi bile kredi kartı üzerinden kolayca yapılabiliyor. Bu ilgi çekici sektörde dolandırıcıların kapanına düşmemek için aşağıdaki etkenlere dikkat edin.

  • Kendinize ait olmayan cihazlardan E-Ticaret işlemi yapmayın.
  • Telefon yardımıyla başka birine kartınızdan harcama yaptırmayın.
  • Marka geçmişi belli olmayan sitelerden uzak durun.
  • Tarayıcı satırında yeşil renkte “Güvenli” yazmayan sitelerden uzak durun.
  • Kredi kartı bilgilerinizi yazılı veya görsel olarak hiçbir bilgisayar hafızasına kaydetmeyin.
  • Alışveriş yaptığınız sitenin gerçek bir satıcı olduğundan emin olun.
  • Kredi kartı bilgilerinizin aynı siteden istendiğinden emin olun.
  • Site reklamlarına tıklayarak, kredi kartıyla ödeme yapmayın.
  • Kullanmadığınız zamanlarda kredi kartı e-ticaret limitini kapatın.

Kredi Kartıyla İnternet Alışverişi Yaparken Gözünüz Açık Olsun!

Kredi kartı dolandırıcılarından korunmak için ciddi bir dikkat sergilemeniz gerekmektedir. Kredi kartıyla internet ortamında birçok farklı alışveriş yapan biri olarak, eğer bir sitede bir terslik sezersem hemen geri adım atarım. Bu gibi durumlarda satıcının, telefon numarasını arayarak iletişim kurabilirsiniz. Kredi kartıyla güvenli alışveriş sırları burada sona eriyor.

Yorum yapın