Kredi Kartıyla 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur? Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartıyla 3 ay asgari ödeme yapmak bankaların eline yetki vermeniz anlamına gelmektedir. Bankalar bu konuları yasalara göre masaya yatırmaktadır. Bankaların 2014 yılı itibarıyla çıkarılan yasalar sayesinde yapabilecekleri tüm tahsilat ve eylem odaklı işlemlerde sınırları belli edilmiştir. Kredi kartı sizlere dönemli olarak borçlanma ve sonrasında ödeme olanağı sunacaktır. Kredi kartıyla 3 ay asgari ödeme yapmak sizlere elbette ki zarar verecektir. Bankacılık işlemlerini kapsayan devlet odaklı kanun ve kurallara göre; kredi kartının asgari tutarının 3 kez üst üste ödenmesi ve mevcut borcun kapatılmaması durumunda banka kredi kartını kapatma veya işlem kısıtı uygulamasına maruz bırakma hakkına sahiptir. Bankalar harcamalarınıza ve verdikleri paralara çok değer verirler. Bu nedenle kredi kartlarına yansıyan borçların nitelikli olarak ödenmesi çok önemlidir. Kredi kartıyla üs üste 3 ay süreyle asgari ödeme yapmanız sizlere sorun çıkarabilir. Yapı Kredi kanun öncesinde de bu uygulamayı yapan bankalar arasında yer almaktadır. Kredi kartına dair işlemlerde 3 aylık süreyle yapılan asgari tutar ödemelerinde banka hak sahibi olarak uygulama yapacaktır. Kredi kartıyla 3 ay asgari tutarı ödeme işlemi elbette sicilinize de yansıyacaktır.

Kredi Kartıyla Asgari Tutar Ödemek Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartı asgarisini ödemek kredi notunu muhakkak etkileyecektir. Kredi notu sizlerin ekonomik kuruluşlarına başvuru yapmanız durumunda kuruma bilgi veren en önemli ve resmi unsurdur. Bu nedenle hemen her türlü ekonomik bilginizin bu nota yansıtılması gerekmektedir. Kredi kartı asgarisi kredi notu üzerinde düşüşe neden olacaktır. Bu nedenle kredi kartınızın limitini devamlı olarak tam anlamıyla ödeyebilecek şekilde seçmeniz gerekmektedir. Bu sayede kredi kartı borcunuzu hiç sıkıntı yaşamadan ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızın borçlarını tam anlamıyla ödemediğiniz her ay sicilinize yansıtılacaktır. Bu ilk başlarda kredi notunda ufak düşüşler olarak yaşanırken ileri seviyelerde, 5 sene süreyle kredi sicilinizde yer alan cezalar olarak karşınıza çıkacaktır. Kredi kartı asgarisi kredi puanı bünyesinde etki sahibidir ve bu süreç tekrar edip kredi kartınıza yasal olarak sınırlama getirildiğinde ise daha büyük problemler ortaya çıkar. Kredi kartını kapatmak veya kısıtlamak tamamen banka kontrolü altında bulunmaktadır. Birçok banka birkaç ay daha süre tanımayı tercih edecektir.

Kredi Kartımın Asgarisini 3 Kez Üst Üste Ödedim! Kartım Kapandı, Ne Zaman Geri Açılır?

Borçtan kapanan kart genellikle bankaların politikasına göre şekillenmektedir. Kredi kartınızın asgari tutarını 3 kez üst üste ödemeniz durumunda yüklü bir faiz oranı borcunuza yansıtılacaktır. Bu orana istinaden borcunuzun artması size eksi olarak yansır. Hem daha fazla para ödemenize neden olur, hem de mevcut düzeninizi maddi anlamda boza. Borçtan kapanan kartın açtırılması için bankaya olan borcun ödenmesi gerekmektedir. Bu gerek yapılandırma, gerekse de kredi kartı taksitlendirme ile kolayca banka uzlaşma aracıları ile yapılabilir.

Yorum yapın