Kredi Kartından Yapılan Alışverişi İptal Ettirmek Mümkün Mü?

Kredi Kartından Yapılan Alışverişi İptal Ettirmek İsteyenlerin Dikkatine!

Kredi kartından yapılan alışverişi iptal ettirmek sanıldığı kadarda zor bir durum değildir. Kredi kartlarının günümüz dünyası üzerinde sunduğu birçok ayrıcalık göz önünde bulundurulduğunda, kredi kartı kullanıcılarının yaptıkları alışverişi istedikleri zaman diliminde geri alabilmeleri en büyük haklarıdır. Kredi kartları aylık bazda dönemlere bölünen bir takvim yılı içerisinde ilgili limitlere bağlı kalmak suretiyle size harcama olanağı veren ekonomik araçlardır. Bu noktada kredi kartlarını bilinçli kullanmanız gerekir. Kredi kartından yapılan bir alışveriş karşısında alınan hizmet veya ürün hatalı olursa satıcı ile görüşerek bu ürünleri geri iade etme yoluna gidebilirsiniz. Elbette bu işlem için tüketici haklarının aşılmaması ve ürünün iade hakkının halen bulunuyor olması gerekmektedir. Kredi kartı iade etme işlemlerinde genellikle POS cihazları kullanılmaktadır. İade işlemleri için satıcı ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Bu süreçte banka ile birlikte olmanız için herhangi bir etken bulunmuyor.

Kredi Kartından Yapılan Ödeme Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartından yapılan ödemeyi iade almak için ilk olarak satıcı ile iletişime geçin. Eğer ürünün yasal olarak iadesi mümkünse hiçbir sorun yaşamadan ürünü geri verebilirsiniz. Kredi kartından çekim yapıldığı için ürünü geri alamayacaklarını ifade eden satıcılara itimat etmeyiniz. Ürün gerek kredi kartından gerekse de nakit olarak alınmış olsun, her iki şekilde de kişilerin cayma hakkı bulunmaktadır. Bu tarz bir durumda satıcı tarafından ticari maksatla kullanılan ve sizden ödeme alma aşamasında kullanılan POS cihazları devreye girer. Kredi kartından iade almak için tam tersi yönünde işlem başlatılır ve gün içerisinde yapılan işlemlerden “gün sonu” denilen bankaya veri gönderme aşamasından öncesinden ilgili kartla yapılan işlem iptal edilir. Bu sayede banka tarafına henüz bilgi gitmeden bakiyeniz normale döner. Gerekirse birkaç gün sonra da iade yapılabilir. Ancak bu gibi durumlarda geri ödenen ücret biraz daha geç hesaba yatacaktır.

Kredi Kartından Yapılan Yanlış Alışverişler

Kredi kartından yanlışlıkla alışveriş yapmak hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu nedenle kredi kartlarının verimli olarak kullanılması maksadıyla harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekir. Paket kurye ile yemek siparişlerinizde bile aracı firmaya aksilik olursa bilgi vererek geri ödeme alabilirsiniz.

Yorum yapın