Kredi Kartına Fazladan Para Yatırmak! Fazladan Yatırılan Para Yanar Mı?

Kredi kartına fazladan para yatırmak zaman zaman hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Dalgınlık neticesinde 250 TL olan borç için 300 TL para yatırmanız durumunda, geride kalan 50 TL farkın nereye gideceğini büyük bir merak duygusuyla sorgularsınız. Kredi kartına ekstradan para yatırmak sizlerin parasına kesinlikle zarar vermeyecektir. Aksine bu yatırılan para sizlerin kredi kartına o ay için harcanıncaya kadar limiti bedeli olarak eklenecektir. Bu süreçte bankanızın kredi kartı borcunuzu öderken fazladan alacağı parayı kafanıza takmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Hatta ufak kredi kartı harcamalarını her ay düzenli olarak yapan kişiler, birazdan sizlere vereceğimiz taktikle kredi kartı borçlarını aydan aya çok daha rahat bir şekle sokabilirler. Kredi kartı borcundan fazla para yatırmak sanıldığı kadar kötü bir şey olmadığı gibi, mantıklı olarak kullanıldığı sürece sizlere fayda bile sağlayacaktır.

Kredi Kartına Fazladan Yatırılan Paraya Ne Olur?

Kredi kartı borcundan fazla yatırılan para hemen herkes tarafından tahmin edildiği üzere çöpe veya direkt banka hesaplarına gitmeyecektir. Bu paranın nereye gideceğini yakından anlamak için dilerseniz basit bir senaryo oluşturalım.

  • KREDİ KARTI BORCU : 400 TL
  • KREDİ KARTI YATIRILAN PARA : 600 TL

Şimdi kredi kartına fazladan yatırılan para bu hesaba göre 200 TL olarak görülüyor. Bu durumda banka bu paradan yani 600 liradan, ilgili kredi kartı döneminin borcunu keser. Geriye kalan 200 TL parayı ise kredi kartının limitine ekler. Mesela yukarıdaki kişinin kredi kartı limiti 1000 TL olacaktır. Kişinin kredi limiti önümüzdeki ay veya harcanıncaya kadar 1200 TL olacaktır. Yani 200 TL’ye kadar yapılan harcamalar o nakit paradan karşılanır. Diğer ay bu adam 250 TL para harcarsa, 200 TL’si geçmiş aydan kaldığı için borcu sadece 50 TL olarak yansıtılacaktır.

Kredi Kartına Fazladan Para Yatırmak Faydalı Olabilir!

Kredi kartına fazladan yatırılan parayı çekmek için nakit avans özelliği kullanmanız gerekir. O da kesintiye neden olacağından tercih edilmez. Ancak her ay borcunuzdan maddi durumunuza göre 50 TL fazladan parayı kredi kartına aktarmak, sizlerin diğer aylarda banko 50 TL kârda olmasına yani peşinen 50 TL’lik birikim yapmasına vesile olacaktır. Bu da ödeme gücünüzü uzun vadeyle rahatlatma politikası izler.

Yorum yapın