Kredi Kartım Çalınırsa Veya Kaybolursa Ne Yapmam Gerekir?

Keyifli ve yorucu bir alışverişin ardından, kasaya ödeme yapmak için geldiniz, cüzdanı açtığınızda o acı sürprizle karşılaştınız, kredi kartınız yok, hemen akla gelen ihtimaller canlanır gözünüzde, çalınmış veya kaybetmiş olma ihtimali yüksektir. Alışverişte paranın yerini kredi kartlarının almasıyla bu tür olaylar, oldukça sık yaşanmaktadır. Çoğu zaman kişilerin ne yapacağını bilmemesi, mağduriyetlerin artmasına sebep olmaktadır. Özellikle son yıllarda oldukça artan dolandırıcılık işlemlerinden sonra devletinde bütün kredi kartlarını otomatik olarak internet alışverişine kapatmasına neden oldu. Bu sayede internet ile işi olmayan kişiler korunmuş olacak.

Kredi kartlarının, Çalınması Veya Kaybolması Durumunda, Kart Sahiplerinin Neler Yapması Gerekir?

Kredi kartının çalındığından şüpheleniyorsa, yapılacak ilk şey kullanımı iptal ettirmektir. Telefona istem dışı harcama mesajlarının gelmesi, çalındığının en basit göstergesidir. Bu bildirimin ardından, kart kullanıma kapatılır ve istenmeyen harcamaların önüne geçilir. Bunun için müşteri hizmetlerini aramak gereklidir. Müşteri temsilcileri bu tarz bildirimleri sizi uğraştırmadan ivedi şekilde yaparlar.

Ardından olayın gerçekleştiğini düşünülen en yakın karakola gidilmeli ve çalındığı bilgisi aktarılmalıdır. Buralardan edilen belgeler kaybedilmemeli muhafaza edilmelidir.

Kartın çalındığını bildirdikten sonra savcılığa suç duyurusunda bulunmak gerekir. Artık geriye kalan işlem suçluların bulunmasını beklemektir.

Tabi ki bankanız size bir harcama listesi gönderecek ve yapılan harcamaların ödenmesini isteyecektir. Eğer harcamalar size ait değilse, mutlaka itiraz edilmeli karakol ve savcılıktan edinilen belgeler bankaya iletilmelidir.

Birçok kişinin aklına harcamalar konusunda mağdur olur muyum? sorusu gelir. Tam da bu noktada mağduriyetler olabiliyor örneğin; bankalar sizin harcama yapmadığınızdan emin olsa bile hırsızlar genelde nakit para çektiği için, bu paranın faizini ödemekte size kalabiliyor. Tavsiye edilen kredi kartına çalınma sigortası yaptırmaktır. Kartınız sigortalıysa, son 24 saatteki harcamaların 150 TL’ sine kadar sorumlu tutulursunuz. Ancak sigorta yapılamamışsa bu bankaya bağlıdır harcama itirazı kabul edilse bile faizi veya ekstra giderler mağdura yüklenebilir. Kredi kartının kaybolması veya çalınmasına karşı basit önlemler geliştirmekte de fayda olduğu unutulmamalıdır.

Alınabilecek Basit Önlemler

  • Kart limiti düşük tutulmalıdır.
  • Arada bir cüzdanda olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Kart şifresi uzun ve zor olmalıdır.
  • Telefon numarasıyla etkileşim halinde olmalı ve en ufak harcama bile mesaj yoluyla size iletilmelidir.

Bu tür basit önlemler, kredi kartı mağduriyetinin azalmasına onca zahmetten ve gereksiz masrafların önüne geçilmesine yardımcı olur. Bazı işlemlerinizi onaya tabi tutmanız yine yüksek harcamalarınızda özellikle sizin haberinizin olmasını sağlayacağından istenmeyen olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz.

Kaybolan Kredi Kartın Yenisi Nasıl Çıkartılır?

Kartınızın kaybolduğu fark ettiğiniz an bankanızı arayın ve kartın iptalini sağlayın. Banka personeli kartın iptalini sağladıktan sonra yeni kart başvurunuzu da yine aynı personele bildirmeniz durumunda kartınız kayıtlı adresinize gelecektir. Kartınız ev adresinize geldikten sonra eski şifreniz ile kartı kullanabilir yada şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartınızın şifresini değişmek için 3 yöntem bulunmaktadır. Eski şifreyi biliyorsanız eğer kartınızı ATM’de kullanırken menülerden kart işlemlerinden, şifre değiştirme alanından yeni şifre alabilirsiniz.

Eğer eski şifrenizi hatırlamıyorsanız şifrenizi kısa SMS ile yada bankanızın müşteri ilişkilerini arayarak da şifrenizi kolaylıkla alabilirsiniz. Bu yöntemde sizlerden bilgilerinizi teyit etmeniz istenecek ve başta anne kızlık soyadı olmak üzere bir takım güvenlik soruları iletilecektir. Genelde anne kızlık soyadınız banka kayıtlarında doğru kayıt edilmediğinden bu yöntemle olumlu bir sonuca varılamamaktadır.

Diğer bir yöntemse direk bankanızın size en yakın şubesine giderek şubeden pos yardımıyla şifre oluşturmak. Bu işlemler çoğu bankada gişe işlemlerinden yapılsa da bazı bankalarda müşteri ilişkileri yada operasyon bölümünden de bu gibi hizmetler verilmektedir.

Yorum yapın