Kredi Kartı Temassız Ödeme Sayılarında Şaşırtan Artış!

Temassız Ödeme Özelliği Bulunan Kredi Kartlarının Faydaları!

Kredi kartı temassız ödeme seçeneği günümüzde birçok kez dolandırıcılık vakaları ile gündeme gelen bir konu. Bu noktada kişilerin büyük bir korku yaşadığını biliyoruz. Kişilerin kredi kartlarından şifre olmadan para çekilmesine aracı olan bu sistem sayesinde zaman kaybı önleniyor. Bu ödeme seçeneği ile uyumlu olan kredi kartları ve POS cihazları arttıkça piyasada yapılan kredi kartı ödemelerinin de bu yönde şekillendiği anlaşıldı. 65.2 milyon adet kredi kartı bulunan ülkemizde, banka kartlarının da birçok yeteneğe sahip olmasıyla birlikte 139.2 milyonluk bir destek de oradan geliyor. Banka kartı temassız ödeme konusunda kredi kartıyla yarışır durumda. Kredi kartıyla yapılan ödemelerin genel olarak yüzde 13 oranla arttığı şu günlerde, özellikle gıda ve akaryakıt sektöründe bu ödeme seçeneğinin gündemde olduğunu görüyoruz. Bu süreçte kontrollü kullanımla bu ödeme seçeneğinin faydalarını inkâr edemeyiz.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Ne Kadar Arttı?

Kredi kartı temassız ödeme sayısı konusunda büyük bir artış gözler önüne serildi. BKM tarafından yapılan araştırma verilerine göre Türkiye vatandaşları temassız ödemeyi kullanmayı bir hayli seviyor. 2017 yılı içerisinde 88 milyon olan temassız kartlı ödeme işlem sayısı henüz yıl bitmeden şu an itibariyle 161 milyona kadar tırmandı. Bu sayılara bakıldığında kredi kartı veya banka kartı kullananların bir hayli yüksek oranda temassız ödeme yaptıklarını görüyoruz. Birçok banka tarafından 50 TL gibi cüzi sınırlarla sunulan bu hizmet özellikle kapıda ödeme talep eden yemek siparişlerinde sıkça kullanılıyor. Kredi kartı temassız ödeme ile alakalı olarak bir dönemde dolandırıcılık söylentileri gündeme gelmişti. Ticari kimlikle eşleşen POS cihazlarının var olması bu ihtimali de ortadan kaldıran nitelikte.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Daha Da Artacak!

Kredi kartı temassız ödeme konusunda uzmanların görüşleri oldukça önemli seyrediyor. Bu süreçte ödeme seçenekleri arasında sıklıkla tercih edilen temassızın daha da ön plana çıkacağını tahmin eden uzmanlar, gelecekte şifrelerin unutulacağının bile savunucusu olmuş durumda. Gelecekte yeni gelen teknolojiler ile nelerin ne şekilde değişeceği elbette ki bilinmez.

Yorum yapın