Ana sayfa / Bankacılık İşlemleri / Kredi Kartı Taksitlendirme Nedir? Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Taksitlendirme Nedir? Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Bankalar, müşterilerine sundukları ödeme seçenekleri ve kampanyalarıyla kredi kartlarını cazip hale getirmektedir. Özellikle nakit para harcamasını azaltması ve alınan hizmet/eşyanın kısa ya da uzun vadeye bölünerek ödenebilmesi kredi kartlarının kullanımı arttırmaktadır. Ayrıca kredi kartları hızlı bir alışveriş ortamı yarattığı içinde çokça tercih edilmektedir. Bütün bu unsurlar dikkate alındığında kredi kartları, günümüzde en çok kullanılan ödeme aracıdır. Ancak birçok kredi kartı sahibi limitinin tamamını harcaması ve bilinçsiz bir kullanıcı olması nedeniyle ortaya çıkan borç yükünü ödeyememektedir. Kredi kartı borcunun düzensiz ödenmesi ya da bir süre ödenmemesi durumunda bankalar, müşterilerine farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu seçenekler arasında kredi kartı taksitlendirme en çok tercih edilenler arasındadır.

Kredi Kartı Taksitlendirme Nedir?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi sonucunda banka, kartı bloke eder ve borcun ödenmesini ister. Bu noktada bankalar, borç sahiplerinin kolaylıkla ödemelerini gerçekleştirebilmeleri için taksitle yapılandırma seçeneğini sunar. Borcunuzun, belirlediğiniz taksit sayısında en fazla faiz ile belirli periyodik aralıklarla ödenecek şekilde oluşturulan plana kredi kartı taksitlendirme denir. Kredi kartını taksitlendirme seçeneği ile ödemelerin bir diğer avantajı ise kredi notunun düşmüyor olmasıdır. Kredi kartı taksitlendirme ile kart sahipleri kendilerini yormayacak şekilde borçlarını öderken aynı zamanda gelecek zamanlardaki banka aktivitelerini de güvence altına almaktadır.

Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı taksitlendirme, kart kullanıcılarının borçlarını kolaylıkla ödemelerini sağlayan bir alternatif ödeme biçimidir. Bu nedenle yüklü borçlardan kurtulabilmenin en avantajlı yollarından biridir. Kredi kartını taksitlendirme işlemi bir süre borcunuzu ödeyemediğiniz zamanlarda banka tarafından doğrudan teklif edilen bir yöntemdir. Ayrıca kart sahipleri, telefon bankacılığı ile karta sahip oldukları bankadan kredi kartı borcu taksitlendirme talebinde bulunabilir. Taksitlendirme talebi, banka şubelerinde de yapılmaktadır. Talebiniz işleme alındıktan sonra banka sizi arayarak kaç taksitte borcunuzu ödemek istediğinizi soracaktır ve o andan itibaren düşük faiz oranıyla kısa ya da uzun vadede borcunuzu kolaylıkla ödeme imkânı doğacaktır. Kredi kartını taksitlendirme bankalar dışında bazı finans danışmanlık şirketleri tarafından da yapılmaktadır. Danışmanlık şirketi bankaya olan borcu tek seferde öder ve borçlu kişiye yeni bir ödeme planı sunar.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatı Nedir? Kredi Kart Aidatı Geri Alınır Mı? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Aidatı Geri Alınır Mı? ve Kredi kartı aidatları hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER YAZILAR

Kartlardaki temassız ödeme

 Banka Hesapları Nasıl Kapatılır

 Banka Hesapları Nasıl Kapatılır? Bankalarda hesap açmak çok kolay bir işlem olurken, hesap kapatma işlemleri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir