Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir? Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Kredi kartları, yoğun tempo içerisinde kişilerin yaşamlarını kolaylaştıran bir ödeme aracıdır. Hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra nakit harcamak istemeyen ya da nakde sıkışık olan bireylerin ihtiyacına koşan kredi kartları, bankalar tarafından kullanıcılara tahsis edilir. Kredi kartları belirli koşullar çerçevesinde kişilerin kullanımına açılmaktadır. Bu koşullar genel hatlarıyla ödeme süresi, limiti, faizi ve kullanım süresidir. Kredi kartları belirli bir süre kullanılmak üzere kullanıcılara verilmektedir. Her kredi kartının bir son kullanma tarihi bulunur ve tarihi geçtikten sonra kullanılması mümkün değildir. Kredi kartı son kullanma tarihi, kartın ön yüzeyinde ay ve yıl olacak şekilde yazılmaktadır.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Kredi kartları, kullanıcı verilirken belirli bir kullanım ömrü belirlenir. Bu süre çerçevesinde kullanıcılar kredi kartlarını istedikleri şekilde kullanabilirler. Kredi kartı son kullanma tarihi geçtikten sonra ise kart iptal olur ve kullanılamaz. Bu neden son kullanım tarihi kullanıcılar açısında oldukça önemli bir konudur. Son kullanma tarihi takip edilmediği takdirde ihtiyacınız olduğu zamanlarda kredi kartıyla ihtiyacınızı karşılamazsınız. Kredi kartının kullanım süresinin geçmesinin diğer dezavantajı ise kart aidatıdır. Süresi bitmiş olan kart iptal edilmediği için bankalar aidat talep edebilmektedir.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Yapılmalıdır?

Son kullanım tarihi geçmek üzere kredi kartı sahibi, banka ile irtibat kurarak yeni bir kart talep edebilir. Banka tarafından talebi değerlendirilen müşteriye, şartları karşıladığı takdirde yeni bir kart gönderilir. Ayrıca kredi kartı sahibi, eskiyen kartın iptalini de gerçekleştirmelidir. Bunun için bankanın müşteri hizmetleri ile görüşebilir ya da herhangi bir şubesine gidebilirsiniz. Kredi kartının tarihi konusunda kullanıcılar dikkatli davranmalıdır. Aksi takdirde günlük yaşamlarını aksatacak durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Örneğin, son kullanma tarihi geçmiş kartınızla herhangi bir yerden ödeme yapamaz ve bankadaki paranızı çekemezsiniz. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için tarihi geçmeden yeni bir kart talep edilmelidir. Ayrıca bankaların her işlemden ücret aldığı göz önüne alındığında eskiyen kartınıza ödemeniz gereken aidattan kurtulmuş olursunuz. Böylelikle cebinizden fazla para ödemek zorunda kalmazsınız.

Yorum yapın