Kredi Kartı Numarası Nedir? Ne Anlama Gelir?

Kredi kartı, alışveriş ve ödeme kolaylığı sağladığı için çok tercih edilir. Nakit parasını harcamak istemeyen ve yaptığı alışverişlerin maliyetini düzenli aralıklar ödemek isteyen kişiler kredi kartlarına yönelirler. Özellikle yüksek fiyatlı ürünlerin satın alınmasında yoğun olarak kullanılan kredi kartları, internet alışverişlerinin yaygınlaşması ise kredi kartlarını kullanımı her geçen gün daha fazla kullanılmasını mümkün hale getirmiştir. İnternet üzerinden bir şeyler satın almak için ise bazı bilgileri girmek gereklidir. Bu bilgiler, kart üzerinde yazan isim-soy isim, son kullanım tarihi, CVV numarası ve kredi kartı numarası ‘dır. Kart üzerindeki bilgileri kullanarak hızlı ve pratik alışverişler gerçekleştirmek mümkün hale gelmiştir. Kart sahipleri ise bu bilgilerin ne işe yaradığını merak etmektedir. Özellikle ‘kart numarası nedir ve ne anlama gelir’ soruları çokça sorulup cevabı aranmaktadır.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi kartlarının üzerinde bulunan 16 haneli rakamlara kredi kartı numarası adı verilir. Kart numarası, her kartına kendine özgü hale getirir ve kişiselleştirilir. Kart numarası, kartın TC kimlik numarası olarak düşünülebilir. Nasıl ki her insanın TC kimlik numarası farklıysa, her kredi kartının kart numarası da birbirinden ayrışır. Bu rakamların farklı kombinasyonlar ve kriterler sonucunda ortaya çıktığı için başka bir kartla aynı olma ihtimali bulunmaz. 4’erli gruplara bölünerek farklı rakam kombinasyonlarıyla oluşan numaralar belli kriterlerin sonucunda ortaya çıkar. Örneğin, 16 haneli rakam ilk numarası Mastercard, Visa gibi kartın hangi finans kuruluşuna ait olduğunu belirlemektedir. İlk hane 4 ise kullandığınız kart Visa, 5 ise Mastercard kuruluşuna aittir.

Kredi Kartı Numarası Önemi Nedir?

Kredi kartı numarası, pos cihazlarından ya da internet üzerinden kredi kartı ile alışveriş gerçekleştirilmesini mümkün hale getirir. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde mutlaka kart numarası istenmektedir. Ayrıca kredi kartı numarası sayesinde ulusal ve uluslararası alışverişlerde avantajlar elde edebilirsiniz. Çünkü uluslararası alışverişlerdeki post cihazları kartınızın kime ait olduğunu kart numarası ile tanımlayabilir. Örneğin, kart numarasının ilk 6 hanesi kart sahibi, banka, ülke gibi bilgilerin yer aldığı bölümdür. Ayrıca kart numarası üzerindeki bilgilerin bilinmesi daha bilinçli alışveriş süreçleri yaşamanızı sağlar.

 

Yorum yapın