Kredi Kartı Manyetiği Bozuldu Ne Yapmak Gerekir?

Kredi kartı manyetiği bozuldu diyenler için birkaç önerimiz olacak. Kredi kartları ve banka kartları günümüzde birçok farklı teknolojiden yararlanarak işlem yapmaktadır. Yapılan bu işlemlerin birçok farklı çeşide sahip olması ve bu şekilde sürdürülmesi, mobil teknolojilerin gelişmesi ile doğru orantılıdır. Kredi kartlarının POS cihazları tarafından algılanması ve işlenmesi için manyetik ortam verilerinin sağlanması gerekmektedir. Bu da kredi kartı bünyesinde bulunan çip benzeri parlak metal parçası tarafından sağlanmaktadır. Kredi kartının bozulması net olarak bu parçanın ömrünü kaybetmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Belli bir kullanım ömrünün üzerine çıkan kartların başına sıkça gelen bu durum kişilerin alışveriş yaparken zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Özellikle marketlerde yapılan alışverişler esnasında sorun çıkaran kartlar, kişilerin alışverişlerini kısıtlı tutmasına neden olmaktadır. Kredi kartlarının ve banka kartlarının sahip olduğu manyetik çiplerin bozulması durumunda neler yapmanız gerektiğini aşağıda anlattık.

Kredi Kartı Manyetiği Bozuldu! Evde Onarılır Mı?

Kredi kartı manyetiği bozuldu diyenler için evde bir müdahale önermiyoruz. Sorunun çözülüp çözülmediği ancak POS cihazında test ederek anlayabilirsiniz. Bu nedenle kendi itibarınızı zorlamadan kredi kartınızı unutmanızı öneriyoruz. Kredi kartınızın işleyişi noktasında bir sorun olunca, kendi imkânlarınızla bu sorunu gidermeyi denemeyin. Kartınızı daha da riske atabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kartınızı kaybettiğiniz bahanesiyle bankaya ulaşın. Sonrasında bankaya yeni kart talebini iletin. Size ortalama birkaç günde yeni kartınızın kargoya verildiği bilgisi verilecektir. Kartınızı yeniden almak sizin için en iyi olacaktır. Manyetiği bozulan kart ıslandıysa kurutmak çare olabilir ancak istikrarlı bir çalışma süreci gündeme gelmeyecektir. Bu nedenle bu tarz basit sorunları bırakın bankanız halletsin.

Kredi Kartı Manyetiği Neden İşlevini Yitirir? Bozulur?

Kredi kartı neden bozulur? sorusunu soranlar için birkaç bahane sunabiliriz. Bu kartların kullanım ömürleri bulunmaktadır. Bu ömür yani kullanım sayısı dolduğu takdirde kart işlevini yitirecektir. Bunlara ek olarak yukarıda da eklediğimiz üzere kartın yüksek sıvıya maruz kalması da sorunu beraberinde getirir. Son olarak kartın cüzdanda ergonomik bir şekilde taşınmıyor olması da kartın manyetik çipinde sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Yorum yapın