Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır? Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı kullanımındaki en belirleyici unsurlar arasında kredi kartı limiti yer almaktadır. Kredi kartı limitleri, kişilerin alışveriş tercihlerinde ve kullanım yoğunluğunda oldukça etkilidir. Yüksek limitli kredi kartları, kart sahiplerinin daha fazla alışveriş yapmasını ve daha sık kart kullanımı gerçekleştirmesini olanaklı hale getirir. Bu nedenle kredi kartı almak isteyen kişiler genellikle yüksek limitli kartlara sahip olmak ister. Özellikle nakit para harcamak istemeyen birçok kişi yüksek kredi kartı limitleri talep eder. Kredi kartının rutin yaşantımızdaki en önemli araçlardan biri olduğu düşünüldüğünde yüksek limitli bir karta sahip olmak, kart sahiplerine pek çok avantaj sağlar.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limitleri kişilerin ekonomik durumları doğrultusunda belirlenmektedir. Kart başvuruları esnasında bankalara verdiğiniz maaş bordroları ve diğer gelir kaynakları üzerinden ödeme gücü doğrultusunda bir limit belirlenir. Belirlenen limit, kişilerin kart kullanımı sonrasında yaşayabileceği ödeme zorlukları ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu nedenle kredi kartı limitinin belirlenmesinde temel ölçüt kart sahibinin geliridir. Ancak zaman içinde kredi kartı kullanımının artması sonucunda belirlenen limitler kişiler için yetersiz duruma gelebilmektedir. Kredi kartı limitlerinin ihtiyaçları karşılamadığı durumlarda kart sahipleri kredi kartı limit artırma başvurusunda bulunabilir. Bankanın kriterleri doğrultusunda yapılan başvuru değerlendirilir ve kredi kartı limiti istenilen miktara çıkartılır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limit artırma başvuru, bankalarca bazı kriterler doğrultusunda değerlendirmeye alınmaktadır. Kredi kartı limit artışı başvurusunun kabul edilmesinde gelirin artışı oldukça önemlidir. Gelir artışı ispat edildiği takdirde kart limitinin artırılma başvurusu hızlıca kabul edilir. Ancak gelir artışına sahip olmadan da kredi kartı limitleri artırılabilmektedir. Bu noktada bankalar kart borcunun ödenme düzeni ve kartın kullanım sıklığını değerlendirir. Kart borcunun asgari tutarının ya da tamamının düzenli ödenip ödenmediği, yasal takibe düşüp düşülmediği gibi kriterler değerlendirilir ve bu noktada limit artırma talebine bir cevap verilir. Ayrıca bankadan aldığınız diğer kredilerin ödeme düzenliliği ve kredi notu da limit artışı kararı üzerinde etkili olacaktır. Kart borcunun ödemeleri düzenli bir şekilde yapılıyorsa bankalarda kart kullanıcılarına limit artırma önerisinde bulunabilir. Bankanın teklifini kart sahibi onaylarsa limit artışı gerçekleşir.

Yorum yapın