Kredi Kartı Limit Arttırma İşlemi Nasıl Yapılır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı limit arttırma işlemi bünyesinde birçok farklı değişken karşımıza çıkmaktadır. 2017 yılı bünyesinde yapılan BDDK düzenlemesine göre gelire bağlı kredi kartı limitleri tekrar düzenlenmiştir. Bu düzenleme verilerine göre kredi kartı limitlerinin asgari ücrete entegre tutarları ortaya çıkmıştır. Kredi kartı limit arttırma işlemi öncesinde aylık gelirinizi ve buna bağlı borçlanma limitinizi belirlemeniz gerekir. Asgari ücret alan bir insanın bankalar tarafından 5200 liralık kredi kartına uyumlu görünmesi sonrasında ortalık bir hayli karıştı. Kredi kartı limit arttırma işlemi için bu gibi sınırların farkına varmanız gerekmektedir. Kredi kartı limitiniz eğer asgari ücret alıyorsanız ve ekstra gelir kanıtlaması yapamazsanız 5200 TL tutarından daha yukarıya çıkamaz. Burada kanıtlanması istenilen ekstra gelir kira veya diğer kanıtlanabilir düzenli para getirileridir. Kredi kartı limit arttırma işlemi için borç limitinizi iyice hesaplamanız gerekir. Bu süreçte buı hesabı sizler için burada yapamayız ancak borç limitinizin yükselmesine etki eden unsurları sıralayabiliriz. İşte kredi kartı borç limiti yükseltme etkileri:

 • Kredi notunuzun yüksek olması,
 • Aylık gelirinizin yüksek olması,
 • Aylık ek gelirinizin yüksek olması,

Kredi Kartı Limit Arttırma Herkes Tarafından Yapılabilir Mi?

Kredi kartı limit arttırma işlemi hemen herkes tarafından yapılabilir ancak bankanın onay vermesi gerekmektedir. Banka onay vermediği sürece kredi kartınızın aktif kullanılabilir limiti üzerinde değişiklik olmayacaktır. Kredi kartınızın aktif kullanılabilir harcama limitinde değişiklik olması için mevcut limitinizin aylık ödeme gücünüzden az olması gerekmektedir. Bu süreçte kredi kartınızın limitini 10.000 TL ve üstüne çıkarmak istiyorsanız kredi kartı olarak değil ticari bedelli kartlara yönelmeniz gerekebilir. Kredi kartı limit arttırma işlemi 10.000 TL tutarının altında kalıyorsa bu durumda bireysel kartlardan yararlanabilirsiniz. Bireysel kartlar bünyesinde de on bin TL tutarını aşan kredi kartları vardır. Ancak gerek masrafları gerekse de sağladıkları borçlanma olanakları ile ortalama gelir seviyesine iyi gelmeyecektir.  Kredi kartı limitinizi birçok farklı iletişim adresi üzerinden arttırabilirsiniz. Kredi kartı limitini arttırmak için başvuru yapabileceğiniz kanallar şu şekildedir:

 • Banka şubeleri
 • Telefon bankacılığı
 • İnternet bankacılığı
 • Mobil İnternet Bankacılığı
 • Çağrı merkezleri

Banka Kredi Kartı Limiti Arttırma İşlemine Onay Vermedi! Ne Yapmalı?

Kredi kartı limitimi arttıramıyorum diyenler için birkaç önerimiz olacak. Kredi kartı limitini arttırmak isteyenlerin maddi olanakları yeterli olmalıdır. Maddi olanaklarınız ve aylık geliriniz bu gibi bir hamleye onay veremeyecek kadar düşükse bankalarda size onay vermeyecektir. Bu durumda aylık gelirinizi yüksek göstermeyi deneyebilirsiniz. Bu da ancak dediğimiz gibi kira gibi gelirlerle olacaktır. Buna ek olarak kredi kartı limitini arttırma için kredi notunuzu da yükseltebilirsiniz. Bu sayede bankanın size olan güveni artacaktır. Bu bankalara sunmanız gereken “kredi notu” gerekçesi, aşağıdaki işlemlerle halledilebilir. Kredi notu yükseltme için şunları uygulayın:

 • Düzenli olarak kredi kartınızdan harcama yapın,
 • Yapılan harcamaları zamanında ödeyin,
 • Yapılan harcamaları tam olarak eksiksiz ödeyin,
 • Sonuçta uzun vadeli olarak kredi puanınız yükselecektir.

Yorum yapın