Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır? Kredi Kartım Kapatılabilir mi?

Pratik ve hızlı bir ödeme olan kredi kartı, günümüzde pek çok kişinin alışveriş deneyimlerini kolaylaştırmaktadır. Birçok avantaja sahip olan kredi kartları, dikkatli kullanılmadığında ise kullanıcılara ödemesi zor borç yükleri yaratmaktadır. Bu durumlarda ise kart sahipleri borçlarını bitirerek Kredi kartı kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyebilir. Böylelikle borç sahipleri kredi kartlarının yarattığı avantajlardan faydalanamaz ancak dezavantajlarından da kurtulmuş olur. Kredi kartları, kart sahiplerinin talepleri doğrultusunda kapatılırken bazı durumlarda bankalar tarafından da kapatılmaktadır. Kart sahipleri birkaç ay üst üste ödeme yapmadığı takdirde bankalar, kartın kullanımını engellemek için kredi kartlarını bloke ederek kapatır. Her iki durumda da kartın tamamen devre dışı kalır.

Kredi Kartı Kapatma Nasıl Gerçekleşir?

Kredi kartı kapatma ile iptal etme durumu genellikle birbirine karıştırılır. Kredi kartı kapatmak, kartın tamamen kullanım dışı kalması demektir. Kredi kartını bir daha kullanmak istemeyen kişilerin başvurduğu bir yöntem olan kapatma işlemi yapmaktadır. Kart kapatma işlemi, bankaların telefon bankacılığı yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bankanızın müşteri hizmetlerine kartın kapatılması talebinde bulunduğunuz takdirde işleminiz başlatılır. Ayrıca kapatma işlemleri banka şubesinden de gerçekleştirilmektedir. Şubeye giderek kredi kartı kapatma dilekçesi doldurarak kart kapatma işlemlerini başlatabilirsiniz. Kapatma işlemi öncesinde ise kartın borcunun tamamen ödenmiş olması gereklidir. Kart sahibi ilerleyen zamanlarda yeniden kredi kartı çıkartmak isterse yeni bir başvuru gerçekleştirmesi gereklidir.

Kredi Kartı Kapatma İşlemini Banka Yapar Mı?

Kredi kartı ödemeleri düzensiz yapıldığı takdirde banka inisiyatif alarak kartı tek taraflı olarak kapatabilir. Kredi kartı bir ay boyunca ödenmediği takdirde kart geçici olarak bloke edilir. Ancak bu durumda kartın bütün borcu ödediğinde tekrar kart kullanıma açılır. Kart sahipleri, 90 gün boyunca en az asgari ödeme işlemi gerçekleştirmezse kart tamamen kapatılır ve tekrar kullanımı mümkün olmaz. Özetle, bankanın kredi kartını bloke etme işlemi, kart sahibinin talebinden farklıdır. Kart sahibi kapatma talebinde bulunduğunda kredi kartı tamamen kullanıma kapatılır. Kredi kartının kapandığı bir diğer durum ise şifrenin 3 kere yanlış girilmesidir. Kredi kartı şifresi 3 kere yanlış girildiğinde kart bloke olur ve kapatılır. Yeni bir şifre alana kadar kart yeniden kullanıma açılmayacaktır.

Yorum yapın