Kredi Kartı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi Kartı Kapatma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı kapatma talebiniz varsa bankaların bu talep karşısında yapabilecekleri pek de bir uygulama bulunmamaktadır. BDDK tarafından çıkarılan kural ve yaptırım örnekleri sayesinde müşteri ile banka arasındaki ilişki oldukça iyi bir boyuta taşınmıştır. Kaliteli ve iyi bir banka bu süreçte sizlere hiçbir sorun çıkarmayacaktır. Kredi kartı kapatma işlemi için her müşterinin yasal hakkı bulunmaktadır. Kredi kartları, kişilerin ekonomik destek mantığına katkıda bulunmaktadır. Kredi kartı kullanarak maddi hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu olanaktan faydalanmayı bırakmak ve kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız bankanızın iletişim adreslerine başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. Kredi kartı kapatma işlemi için iletişim kurabileceğiniz alanlar şu şekildedir:

  • Banka şubeleri
  • Banka telefon şubeleri
  • Banka internet bankacılığı
  • Banka mobil bankacılık

Kredi Kartı Kapatma İşlemi İçin Borçların Kapatılması Mı Gerekir?

Kredi kartınızı kapatmandan önce mevcut tek çekim olan borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Banka kredi kartı kapatma işlemi arifesinde sizden bunu talep edecektir. Zaten borçlarınızı kapatmadan kredi kartını kapatmak istiyor olmanız herhangi bir anlam ifade etmeyecektir. Bankalar bünyesinde yer alan kredi kartı haklarınızı kapatmak üzere bankaya başvuru yapmadan tüm borçlarınızı kapatın. Eğer kredi kapatma taksit varken gerçekleştirilmek isteniyorsa bu durumda belli başlı prosedürler yapılmaktadır. Taksit ödemeleriniz varken, sizlerin kredi kartı kapatılabilir. Kredi kartı kapatma işlemi esnasında banka sizlere mevcut taksitlere istinaden bir ödeme planı bildirmek zorundadır. Bu plana göre sonradan kredi kartınız iptal edilmiş olsa bile taksit ödemeye devam edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kapatma İşlemini Bankaların Yapmama Şansı Var Mı?

Kredi kartı kapatma işlemini bankaların yapmama gibi bir ihtimali yoktur. Banka BDDK tarafından yansıtılan şartları uygunluk yönünde taşıyan müşterilere kredi kartı kapatma işleminde sorun çıkaramaz. Kredi kartı kapatmak için bankaya gittiğinizde banka elbette ticaret ilkelerine göre sizi vazgeçirmeye çabalayacaktır. Kredi kartı iptal ettirip kapattırma işleminde eğer kararlıysanız hiçbir teklife cevap vermeyin. Bankalar size kredi kartınızı kapatma kararınızdan vazgeçmeniz için ortalama veriler sunacak ve yeni kart teklifleri vereceklerdir. Bu kartların teklifleri yerine harcamalarınızı düzenlemek için kredi kartı limitinizde değişiklik yapılmasını teklif edebilirsiniz. Kredi kartı limitinizi düşürmek büyük olasılıkla sizlerin harcamasını da düzenleyecektir. Kredi kartı ile harcama yapma bilincini tam olarak kavrayamadıysanız, kredi kartınızın harcama hakkını gelirinize göre değiştirebilirsiniz. Kredi kartı kapatma işlemi için yanınızda ekstra bir belge götürmenize gerek yoktur. Kredi kartı iptal ettirme işlemi için banka şubelerine gidecekseniz sadece kimlik belgenizi götürmeniz yeterli olacaktır. Kimlik doğrulaması sonrasında banka şubesinde işlem yapabilirsiniz.

Yorum yapın