Kredi Kartı Harcama İtirazı Ne Demektir? Harcama İtirazı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Kredi kartı harcama itirazı hemen her banka tarafından kabul edilen bir uygulamadır. Kredi kartları bir şifre ile harcama yapma olanağı sağlayan ürünlerdir. Bu nedenle kredi kartının kullanımı noktasında kişisel verilerin korunması gerekmektedir. Kredi kartınızın şifresini birinin ele geçirmesi demek sizler açısından hiç iyi olmayacağı bilgisini kanıtlamaktadır. Kredi kartının şifresini birinin ele geçirmesi limiti ederince harcama yapabilmesi anlamına gelmektedir. Kredi kartı harcama itirazı bu noktada sizlere destek verecektir. Tüm bankaların lanse ettikleri kredi kartlarında itiraz hakkı yer almaktadır. Bu itiraz hakları sizler tarafından harcama yapılmadığı halde, ekstrenize yansıtılan bedeller için uygulanabilmektedir. Sizlerin kontrolü dışında yapılan harcamalarda hemen her şarta istinaden itiraz hakkınız bulunmaktadır. Kredi kartının güvenli ve bilinçli olarak kullanılması noktasında sizlere anlattığımız gibi kredi kartı ekstrenizi devamlı olarak gözden geçirmeniz gerekmektedir. Kredi kartı ekstresi bünyesinde yer alan yanlış harcama, eğer ekstre tarihinden önce bildirilirse daha iyi olacaktır. Sonrasında yapılan harcama itiraz bildirimleri geç başvuru statüsünde yer alır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

Kredi kartı harcama itirazı yapmadan evvel olayın meydana geldiği dönemi iyice incelemiş olmanız gerekmektedir. Kredi kartı harcama itirazı için haksız bir harcama yapıldığından eminseniz bu durumda hemen işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Hangi banka olursa olsun hafta içi mesai saatleri içerisinde ilgili bankanın şubesine gidin. Orada sizlere bu konuya bağlı olarak kredi kartı harcama itirazı dilekçesi verilecektir. Bunu orada doldurup işleme sokmanız gerekmektedir. Kredi kartı harcama itirazı dilekçesi örneği bankaların resmi internet siteleri bünyesinde de yer almaktadır. Örneğin bu başvuru da kullanılan dilekçeleri İş Bankası ve Garanti Bankası resmi siteleri bünyesinden indirebilirsiniz. Bu süreçte sonuç süresi 90 ile 180 gün arasında değişmektedir.

Kredi Kartım Çalındı! Harcama İtirazı Yapmak İçin Ne Yapmalı?

Kredi kartım çalındı harcama yapıldı diyorsanız bu durumda verilen dilekçe sizi ne yazık ki kurtarmayacaktır. Bu gibi adli vaka konumuna giren durumlarda kartın çalınmasına istinaden Polis ile iletişime geçmeniz gerekir. Tutulan tutanak üzerine Savcılık makamına giderek suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Savcılık sonrasında banka bünyesinde yer alan bilgileri temin ederek size bir netice çıkartacaktır. Bankaların harcama itirazı konusunda uyguladıkları politika resmi kurallar çerçevesinde sınırlandırılmıştır. Bu nedenle kredi kartı kullanıcılarının harcama itirazı yaparken geri adım atmaması gerekmektedir. Kredi kartınızla alakalı harcama itirazı adı altında yaptırmak istediğiniz işlemlerde bankayla devamlı iletişim halinde olmanız gerekecektir. Bu sayede işleminiz devamlı güncel olarak korunur ve daha çabuk sonuçlanır. Mevcut ekstre borcunu ödemeli, haklı çıkmanız durumunda ilgili tutarı bankadan geri almalısınız. Bu süreçte yasal bir hakkınzı yoktur. Ödemeyi yapmanız sonrasında da geri bankadan talep etmeniz gerekir.

Yorum yapın