Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, günlük yaşamda kullanılan en önemli ödeme araçları arasında yer almaktadır. Birçok kişi yaptığı alışverişleri kredi kartı seçeneği ile ödemektedir. Özellikle internet üzerinde yapılan alışverişlerde kredi kartı en kolay ödeme aracıdır. Bu kadar yoğun kullanımı ve maddi değeri göz önüne alındığında ise kredi kartı kullanıcılarının bazı güvenlik kaygıları ön plana çıkmaktadır. Kredi kartı kullanımını sürecinde bankalar, kart sahiplerinin güvenliklerini sağlamak amacıyla bazı önlemlere başvurmaktadır. Başvurulan önemlerin en başında ise kredi kartı güvenlik kodu gelmektedir. Kredi kartlarının arka kısmında yer alan üç haneli rakamlara verilen isim olan güvenlik koduna CVV denmektedir. Ayrıca farklı banka kuruluşları tarafından CVC ya da CID olarak da isimlendirilmektedir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi kartı güvenlik kodu (CVV), kart sahiplerinin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan ve kartın arkasında yer alan bir koddur. Güvenlik kodu, kredi kartı üzerindeki dışında hiçbir resmi evrakta yer almaz. CVV kodu, her kartta kendine özgüdür ve kart sahibinden başka bir kişinin bilmemesi gerekir. Yani özetlemek gerekirse CVV kodunu, banka sisteminin dışında yalnızca kart sahibi bilmelidir. Güvenlik kodu, Visa kart kullanıcıları tarafından CVV olarak bilinir. Mastercard sahipleri güvenlik kodunu CVC, Amerikan Ekspres kullanıcıları ise CID olarak tanımaktadır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı güvenlik kodu, özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde oldukça önemlidir. Web üzerinde yapılan ticari alışverişlerde mutlaka istenen bilgiler arasında yer alan güvenlik kodu, yaşanabilecek dolandırıcılıkların önüne geçmek için bütün kart firmaları tarafından zorunlu olarak kullanılmaktadır. Güvenlik kodu, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde güvenliği en üst noktalara ulaştırır. Yalnızca sistem ile bankanın bildiği kod sayesinde internet alışverişlerinde kart şifresi kullanılmamaktadır. Kart şifresinin verilmemesi ise yaşanabilecek bilgi çalınmalarında dahi kartın hırsızlar tarafından kullanılmasının önüne geçmektedir. Güvenlik kodu, kredi kartlarının arka kısmındaki imza bandında yer alan rakamların son üç hanesi kapsar. Güvenlik kodu, kredi kartının yoğun olarak kullanıldığı zamanlarda silinebilir. Bu durum ise kart sahiplerini yalnızca internet alışverişlerinde etkiler. Güvenlik kodunun silindiği durumlarda mutlaka yeni bir kredi kartının talep edilmesi gereklidir.

Yorum yapın