Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Günümüzde 10 kişiden 1’inde mutlaka kredi kartı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre nüfusun yüzde 58’i alışverişini kredi kartı ile yapıyor. Durum böyle olunca kredi kartı harcamalarında birikmiş borçlar yer alıyor. Bu borçlar için bankalar tarafından kredi kartı gecikme faizi uygulanıyor.

Kredi Kartı Faiz Hesabı

Kredi kartında yer alan borçların geç ödenmesi durumunda gecikme faizleri devreye giriyor. Mevcut borcunuzun asgari ödeme kısmına gecikme faizi asgari ödeme kısmının dışında kalan borca ise akdi faiz deniyor. Her iki faiz durumunda mevzuatın nasıl olması gerektiği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 3 ayda 1 olmak üzere açıklanıyor.

Kredi Kartı Gecikme Faizi ve Akdi Faiz Oranları

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının açıkladığı verilere göre 1 Ekim 2018 yılından itibaren kredi kartı gecikme faizi oranı aylık yüzde 2,75 akdi faiz oranı ise aylık yüzde 2,25 olarak kamuoyuna duyurulmuştur. Yapılan alışverişlerde ve kredi kartından çekilen nakit paralarda faiz oranı olarak en yükseği akdi faiz olmaktadır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı için gecikme faizi nasıl hesaplanır? konusuna dair bilgileri maddelerle anlatalım:

 1. Öncelik olarak sizin verdiğiniz bilgilere dayanarak asgari ödeme tutarınız hesaplanır. İstenen bilgiler şunlardır:
  •  Kredi Kartı Limiti
  •  Dönem Borcu
  •  Ödenen Dönem Borcu
  •  Kredi Kartı Sahiplik Süresi 1 Yıldan Fazla Mıdır?
 2. Asgari ödeme tutarı belirlendikten sonra belli bir miktar ödeme yapılmışsa asgari ödeme tutarı üzerinden düşülüyor.
 3. Eğer ödediğiniz borç asgari ödeme tutarının altında kalıyorsa asgari ödeme tutarınız üzerinden aylık yüzde 2,25 oranında gecikme faizi uygulanıyor.
 4. Asgari ödeme tutarı haricinde kalan dönem borcunuz için de aylık yüzde 2,75 akdi faiz uygulanıyor.
 5. Ödemeniz gereken gecikme faizi ve akdi faiz oranlarının toplam tutarı belirleniyor ve 30 gün içinde ödemeniz isteniyor.
 6. En sonunda yapılan işlem de ödeminizin toplam faizi bulunduktan sonra KKDF(yüzde 15)ve BSMV(yüzde 5)vergilerini eklemektir.

Bütün bu maddelerde yer alan işlemler bittikten sonra kredi kartınızın gecikme tutarı hesaplanmış oluyor ve bu tutarı da 30 günlük süre zarfında ödemeniz gerekiyor. Eğer gecikme tutarınızı son ödeme tarihinden sonra ödediyseniz bir sonraki dönem borcunuza gecikme faizi olarak yansıyacağını da unutmamanız gerekir. Şayet 30 günlük periyottan önce ödeme yapacaksanız da günlük gecikme faizini ödeme gününüze göre hesaplamanız gerekiyor. Çünkü gecikme faizi hesaplanırken 30 gün baz alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Yorum yapın