Kredi Kartı Dolandırıcılığı Nedir? Kredi Kartı Dolandırıcılarından Nasıl Korunulur?

Kredi kartı dolandırıcılığı aslında sibel suçlar arasında yer alan radikal bir eylem olarak tarihte yer almaktaydı. Gelişen teknoloji ile kredi kartlarının daha kolay kullanılabilir olmaları hemen her suçu değiştirdiği gibi kredi kartı dolandırıcıları üzerinde de etki gösterdi. Kredi kartı dolandırıcıları artık bilişim suçlarından öte fiziksel temaslar ile de işlem yapabiliyor. Kredi kartlarının günümüz ekonomi dünyası için önemi çok ama çok büyük. Kredi kartı dolandırıcıları için kredi kartından para çekmenin birçok farklı yolu bulunuyor. Sizler için son yılların en azılı dolandırıcı suçlularının yaptıkları taktikleri derledik. Kredi kartı dolandırıcılığı adı altında kişilerin servetlerine varıncaya kadar nasıl işlemlerin yapıldığını burada bulabilirsiniz.

Kredi kartını internetten dolandırma eylemi bu suçlar arasında en yaygın olanıdır denilebilir. İnternet ortamında kendi benliğini korumakta zorluk çeken müşteriler, kredi kartlarının sorun meydana getirdiğinden bir haber alışveriş yapmaktadır. Elbette, kredi kartı kullanarak gerek sokakta gerekse de internet ortamında güvenli alışverişler yapmanın yolu bulunuyor. Bunun için tek ve net unsur, kartın güvenliği konusunda yeterli bilgiye sahip olmak. Bu da kartın konrtolü noktasında tüm iplerin sizin elinizin altında olması anlamına gelmektedir.

Kredi kartı dolandırıcılığı bir suçtur ve yasalar ile çevrelenen bir yapıya sahiptir. Kredi kartı, bünyesinde varsa nakit bakiyeden; yoksa geri ödemeli borçlanma modülleri üzerinden hizmet veren bir ekonomi unsurudur. Bu kartlar üzerinden yapılan “habersiz” harcamalar için bankaya bildiride bulunmanız gerekir. Kartımdan habersiz para çekilmiş dediğiniz banka yetkilileri, bilişim departmanı üzerinden işlem başlacaktır. Ancak yasal düzenlemeler gereğince her ne sebepten olursa olsun kart borcunun ilgili tarihler arasında ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kart borcunun ödenmemesi maksadıyla işlemler başlatılmaktadır. Bu da icra yoluna kadar ilerleyen bir süreçtir. Bu olaylar göz önünde bulundurulduğunda banka olayı tespit edip size paranızı geri iade edinceye kadar o borcu ödemeniz gerekir. Kısacası kredi kartından dolandırılmak oldukça zorlu bir süreç gerektirir. Dilerseniz başlıca dolandırıcı numaralarına göz atalım.

Kredi Kartı Dolandırıclığı Yöntemleri! Bu Dolandırıcılık Yöntemlerine Dikkat!

 1. Kredi kartınuzun temassız ödeme özelliği açıksa henüz bir sokakta yürürken bile dolandırıcıların kapanına düşebilirsiniz. Kredi kartı dolandırıcılığı o denli geniş bir boyuta ulaştı. Temassız özelliği olan kredi kartınıza arkadan pos cihazı ile yaklaşarak ödeme alınmaktadır. Bu gibi yöntemlerden kaçınmak için kredi kartınızın temassız ödemesini kapalı tutunuz. Bankanızın “kredi kartı işlem kısıtı” menüsünden bu kontrolü yapabilir ve yönetebilirsiniz.
 2. Güvensiz bir internet bağlantısı ve güvensiz bir bilgisayar sizlerin kredi kartından haberiniz olmadan para çekilmesine neden olabilir. Kredi kartı dolandırıcıları ortak kullanıma açık olan ve güvenlik sorunlarını bünyesinde barındıran bilgisayarları izelemektedir. Bu veri tabanları üzerinden yapılan ve bunlara ek olarak güven arz etmeyen site ve kuruluşlardan yapılan alışverişlerde kişinin anlık kredi kartı bilgileri çalınmaktadır. Sonrasında aynı bilgiler ile alışveriş yapılmaktadır. Bunun için E-Ticaret işlem kısıtnı yine banka iletişim kanalları üzerinden kontrollü tutmanız gerekir.
 3. Kredi kartınızı internet üzerinde kullanırken çok seçici ve tedbirli olmanız gerekmektedir. Kredi kartı dolandırıcılığı tuzakları arasında en yaygın olanı sahte kampanya ve satış unsurlarıdır. Son dönemlerin en büyük kredi kartı bilgisi çalma yöntemi “Spotify” adındaki müzik temini uygulamasıdır. Bu uygulamayı sadece 0.99 TL tutaruna satuyoruz diyerek milyonların kredi kartı bilgilerini elde eden dolandırıcılar, sistemi kurarak “ödeme alınamadı” mesajıyla devamlı kişilerin kredi kartı bilgilerini çalmaktadır. Bu nedenle marka ve üreticinin resmi sitelerine bakmadan alışveriş yapmayon
 4. Kredi kartı dolandırıcılığı sanıldığı kadar sakin bir sektör değil. Özellikle reklamcılık ve bilişim sektörü üzerinde bilgi sahibi olmayan kişiler bu art niyetli dolandırıcı insanların ağına düşebilir. Son zamanlarda yapılan ve binlerce insanın dolandırılmasına neden olan bu uygulama, telefon ile dolandırıclıktır. Telefondan arayarak, “sizlerin reklamını yapmak istiyoruz. Kredi kartınızın bilgilerini verin hemen 20 TL karşılığında internet ortamında reklamınızı yapalım!” diyen dolandırıcılar, kişilerin kredi kartı bilgilerini elde ederler. Reklam yapma bahanesiyle kredi kartı bilgileri elde eden dolandırıcılar kartın limitine kadar alabildikleri kadar ödeme alırlar. Buna rağmen hiçbir reklamda yapmazlar. Reklam yapmak için birine danışmanıza gerek yoktur. İlla reklam yapmak istiyorsanız, Google Adwords üzerinden tarayıcılara güvenilir reklamlar verebilirsiniz.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı İle Nasıl Mücadele Edilir?

Kredi kartı dolandırıcıları sayı ve çeşit itibariyle çok garip sayısal verilere imza atıyor. Bu nedenle korunmak için size vereceğimiz taktikler arasında mantıklı ve tedbirli olmayı da ekleyin. Kredi kartı ve internet siteleri başta olmak üzere hemen her türlü yapılanma kişinin “alışveriş” yapmasına yönelik olarak tasarlanmıştır. Bazen bir indirim kelimesi sizi dolandırıcıların tuzağına çekebilir. Bu nedenle güvenli kredi kartı kullanımı için mantıklı olmayı ve tedbiri elden bırakmamayı öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi kartı dolandırıclığı ile bireysel mücadele noktasında kredi kartınızın güvenliğini sağlamak için yapabilecekleriniz şu şekildedir:

 • E-Ticaret kısıtnı kullanın ve hemen geri kapatın.
 • Temassız ödeme özelliğini kapatın.
 • Kartınızın bilgilerini kimseyle paylaşmayın.
 • Kartınıza 3D Security güvenlik sertifikası sunan yerlerden alışveriş yapma fırsatı tanıyın.
 • Kartınızın tüm güvenlik denetimlerini bankanız çağrı merkezinden aktif hale getirin.
 • Kartınızı başkasına vermeyin.
 • Kartınızı bir başkasıyla telefon aracılığıyla kullanmayın.
 • Kartınızı eğer bankanız sunuyorsa harcama bilgilendirme servisine üye yapın.
 • Bu sayede hemen her yapılan harcamadan haberiniz olur ve ihbar süreniz bir hayli kısalır.

Yorum yapın