Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Ödemelerimizi kolaylıkla yapabilmek, alışverişler sırasında ekonomik açıdan rahat edebilmek için kredi kartı kullanırız. Her şeyden önemlisi de yüksek tutardaki alışverişlerimizde bile kolaylıkla ödeme sağlayabilmek amacıyla, bankaların kredi kartlarını çoğunlukla tercih ederiz. Neredeyse her bankadan alınabilecek olan kredi kartlarında, birbirinden ayrı özellikler vardır. Bu özellikler dahilinde de hem indirimler elde edebilmemiz hem de özel kampanyalara dahil olabilmemiz mümkün olur. Ancak, kredi kartı ile yaptığımız harcamaları kontrol altına almazsak, bu durumda birçok sorun bizim karşımıza çıkacaktır. Borç kontrolü sağlayamayan kişilerin, internet üzerinden kredi kartı borcunun ödenmemesi konusunda araştırma yaptıklarını görüyoruz. Bu kişilerin karşılarına her zaman banka sicili ile ilgili konular çıkacaktır.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumlarında, banka sicili ile ilgili sonuçların ortaya çıkacağını sıklıkla duymanızın temel sebeplerinin başında, Kredi Kayıt Bürosunun yaptığı incelemeler gelmektedir. Çünkü bankaların temsilcilerinden oluşturulan komite tarafından alınan kararlar doğrultusunda her banka müşterisinin banka ile çalışma düzenine göre kredi notu belirlemektedir. Bu kredi notu yapılacak olan her başvuru banka tarafından değerlendirilirken kişilerin TC kimlik numaraları kontrol edildiği zaman anında görünür. Bankalar da kişilerin daha önceki çalışmaları doğrultusunda bu nota göre bir karar verir. Eğer kişiler bankalar ile yaptığı çalışmalarda her zaman için borcunu zamanında ödemişse ve bundan dolayı da kişilerin için Kredi Kayıt Bürosu yüksek bir kredi notu belirlemişse, başvurularına diğer şartların tamamlanması durumunda onay verilecektir.

Ancak, kredi veya da kredi kartı borcunu sürekli olarak geciktiren ya da hiçbir şekilde ödemeyen kişiler, burada kesinlikle bankalardan onay alamayacaktır. Bundan dolayı her bireyin kullandığı kredi kartı veya da kredi ürünlerine karşı dikkatli olması, harcamalarını kontrol altına alması ve gelirini göz önünde bulundurarak harcama yapması gerekmektedir. Aksi durumlarda kredi kartı borcunun ödenmemesi için geçerli olan durumlar bir bir yaşanacaktır. Eğer hayatınız boyunca herhangi bir banka ile sorunsuz bir şekilde çalışmak istiyorsanız, acil ihtiyaçlarınıza karşı bir güvenceniz olsun istiyorsanız ve her şeyden önemlisi de, bankaların özel kampanyalarından faydalanmak istiyorsanız bu duruma kesinlikle dikkat etmeli ve borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.

Kredi Kartı Borcu Gecikince Ne Olur?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda bankaların ödenmeme zamanına göre farklı şekilde işlem yaptığı bilinmektedir. Örnek verecek olursak, kişilerin kullanmış oldukları herhangi bir kredi kartının bir ay içerisinde ödenememesi durumunda ilk olarak kredi notuna etkilenecektir. Çünkü borcun bir aylık yani bir dönemlik gecikmesi durumunda, banka çoğu zaman biraz daha anlayışlı olmaktadır. Borcun ödenmediği durumlarda, öncelikle kişilere banka tarafından bir kısa mesaj ile hatırlatma yapılacak ve borcun ödenmesi istenecektir. Bu mesajda dikkat çeken diğer bir durum ise, banka sicili konusudur. Çünkü tek dönemlik gecikmelerde bile banka tarafından hatırlatma yapılırken banka sicilinin olumsuz yönde etkilenmemesi adına borcunuzun ödenmesi gerektiği hatırlatılmaktadır.

Banka kayıtlarında borcun bir dönemlik gecikmeye düşmesi için illa ki bir aylık gecikme olmasına gerek yoktur. Son ödeme tarihinizi 1 gün bile geçirdiğiniz zaman Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarına bu durum bir aylık geçime olarak düşecektir. Bundan dolayı borcunuzu bir ay geciktirmeniz de bir günlük geciktirmeniz de kayıtlarda aynı sonucu doğuracaktır.

Eğer bankaya olan borcunuzu tüm hatırlatmalara rağmen ikinci ödeme zamanı geldiğinde yine yapmazsanız bu durumda bankanın çağrı merkezi yolu ile size ulaşım sağlanacaktır. Banka size ulaşım sağlarken, hem borcu size hatırlatmak hem de ödeme yapacağınız bir süreyi sizden talep edecektir. Bu çağrılarda kredi kartı kullanıcılarının kesinlikle dikkat etmesi gereken bir durum vardır. O da kredi kartı borcunun ödenmesi için sizden talep edilen taahhüt süresinde ortaya çıkacaktır. Çünkü banka çalışanı kendi görevi gereği sizden ödeme yapacağınız bir tarih talep edip, bunu sisteme kaydedecektir. Eğer siz belirttiğiniz tarihte ya da bundan önce ödeme yaparsanız herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Ancak, belirttiğiniz ödeme taahhüt süresinde ödeme yapmamışsanız bu durumda banka ikinci döneme geçildiği için kredi sicilinizin bozulması yönünde bir işlem yapacaktır. Burada idari veya da yasal takip süresine gidilmektedir. Bundan dolayı sizden ödeme yapacağınız bir taahhüt süresi istendiği zaman kesinlikle ödeme yapacağınız bir süreyi bankaya vermelisiniz.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda banka çalışanı sizinle iletişime geçip taahhüt süresi vermişse ve siz de bu süre içerisinde ödemenizi yapmışsanız, bu banka açısından olumlu bir durum olarak değerlendirilecektir. Eğer taahhüt sürelerine dikkat ediyorsanız, ilerleyen dönemlerde ekonomik zorluk çektiğiniz zaman, banka ile uzlaşma yoluna gitmeniz daha kolay olacaktır. Eğer tam tersi bir durum söz konusu olursa, bu durumda banka size güven duymayacağından dolayı ödeyemediğiniz borcunuz için ya bir şeyler yapmanız gerektiği ya da borcunuzu yapılandırmanız gerektiği hakkında banka tarafından cevap verilecektir. Tüm bu durumları önlemek ise tamamen kişilerin elinde olan bir durumdur.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Kredi Notu Ne Kadar Düşürür?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi
Kredi Notu ne kadar düşer?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda merak edilen konulardan birisi de, kredi notunun bu durumdan nasıl etkileneceğidir. Öncelikle, kişilerin kredi notlarının ne kadar düşeceği konusunda net bir aralık vermek neredeyse imkansızdır. Çünkü, kredi notu belirlenirken 3 ana başlık ile değer belirlendiği hakkında açıklama yapılmaktadır. Bunlara baktığımız zaman kişilerin borçlarını ödeme durumları, kişilerin kredi ve kredi kartı arayışları yani kredi ve kredi kartı için yaptıkları başvurular ve son olarak da diğer faktörler olarak belirlenmektedir.

Kişiler bankaya olan kredi kartı borçlarını ödemedikleri zaman, ilk ay yani tek dönemlik gecikmelerde ciddi bir düşüş ortaya çıkmayacaktır. Ortalama bir değer verecek olursak, kredi notu 1500 olan bir kişi, 1 dönemlik kredi kartı borcunun geciktirmişse, bir sonraki dönem kredi notu yüksek bir ihtimalle 1400 ile 1500 arasında olacak ve 50 puana yakın bir düşüş olacaktır. Ancak ikinci dönem de aynı şekilde bir gecikme olduğu zaman, düşen 50 puanlık değer katlanarak devam edecektir. Bu durumda da ikinci döneme gelindiği zaman neredeyse 300 puana yakın bir düşüş olduğundan söz edebiliriz.

Bilindiği gibi bankalar ikinci aydan sonra kişilere bankaya olan borçlarını ödemedikleri durumda idari ve yasal takip sürecinin başlatılacağı, bununla birlikte de kişilerin banka sicillerinin bozulacağından söz edilmektedir. İşte bu durumdan dolayı kesinlikle bankanın ikinci dönemden sonra vereceği tarihte ödemenizi yapmış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde, ödemelerin banka tarafından doğrudan alınması için banka hesaplarınızda bir takip süreci başlatılacaktır. Bu dönemde yani üçüncü kredi kartı borç ödeme dönemine kadar yine ödeme yapılmazsa, bu durumda banka üçüncü döneme girildiği ve ödemenin yapılacağı son gün, sizin dosyanızı şirket avukatlarına teslim edecektir. Bu da banka siciliniz için karşılaşacağınız en kötü durumdur. Bundan dolayı, ekonomik zorluğunuz ne olursa olsun, bu süreçte ödemenizi yapmış olmanız gerekmektedir. Yapmadığınız taktirde ise, 5 yıl boyunca silinmeyecek olan banka sicil kaydınız oluşturulacak ve sizler de kara listeye girmiş olacaksınız.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı İcralık Olur Muyum?

kredi kartı borcunun ödenmemesi
Kredi kartı borcundan dolayı icralık olur muyum?

Bankaya olan borçların ödenmemesi durumlarına karşı alınan önlemlere bakıldığı zaman, yukarıda da belirtildiği gibi ilk olarak idari ve yasal takip sürecinden söz edilmektedir. Bu süreler içerisinde birçok banka müşterisi ödemesini yapmaktadır. Çünkü, süreç boyunca birçok kez banka tarafından kişilere telefon edilmekte ve borçlarını ödemedikleri durumda banka sicillerinin olumsuz yönde etkileneceği, bu durumun da bundan sonraki başvurular ve de kullanılan hizmetleri olumsuz yönde etkileyeceği şeklinde açıklamalar yapılmaktadır. Ancak her bireyin bu süreçte kesin olarak ödeme yapmadığı da bilinmektedir. Bundan dolayı banka en etkili yöntemini, ikinci aydan sonra devreye sokmaktadır. Burada da icra işlemi başlatılmaktadır.

Bankanın kredi kartı borcunun ödenmemesi durumuna karşı başlatacağı icra işlemi, elbette ilk başta kişilerin evlerine yapılacak olan işlemler ile başlamayacaktır. Öncelikli olarak kişilerin gelir durumları hakkında tespitler yapılacak ve düzenli bir maaş alınıyorsa, kişilerin maaşlarının belirli bir kısmına bloke konulacaktır. Bloke konulacak olan miktar, kişilerin aylık net gelirlerinin en fazla 3’te biri kadar olacaktır. Yani, aylık bin 800 TL maaş alan bir kişi, maaşına yönelik bloke işlemi ile karşılaştığı zaman, 600 TL eksik olarak maaşını alacaktır. Bu miktardan fazlasına yasal zorunluluklardan gereği hiçbir işlem yapılmayacaktır. Ancak, icra işlemleri başlatıldığından dolayı kişilerin ödeyecekleri tutar, kesinlikle toplam borç miktarı ile aynı olmayacaktır. Bu gibi durumlarda, bankanın daha farklı bir tutarı kişilerin karşısına sunduğu bilinmektedir. Böyle bir durumun ortaya çıkmasındaki temel neden ise, avukat masraflarının kişiler tarafından karşılanıyor olması, buna ek olarak da toplam borç üzerinden geçime zammı uygulanacak olmasıdır.

Kişiler icra takibi başlatılmadan önce banka ile uzlaşma yoluna gidebilirler. Bu süre içerisinde, yani 3 aylık süre boyunca ödeme yapılmadığı durumlarda, banka sizden herhangi bir asgari ödeme tutarı talep etmeyecektir. Bunun yerine, toplam borcunuz ne kadar hepsinin bankaya yapılması gerektiği hakkında talimat alacaksınız. Eğer bu gibi durumla karşılaşırsanız, bir ihtimal de olsa bankanıza başvurabilir, toplam borcunuzu ödeyecek durumunuz olmadığını, bunun için belirli bir uzlaşma talep ettiğinizi belirtmelisiniz. Genellikle bu durumda, kişilerin borçlarını ödeyebilmeleri açısından kredi kartı borcunun yapılandırılması yoluna gidilecektir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi ve buna karşılık olarak da kişilerin ekonomik açıdan büyük bir problem yaşıyor olması durumlarında yapılacak işlemler oldukça basittir. Burada kişilerin bankası ile görüşme sağlayarak borcunu yapılandırmak istediğini belirtmesi gerekecektir. Öncelikle, borç yapılandırma işlemi, kesinlikle basite alınmamalıdır. Çünkü banka şubelerine giderek kredi kartı borcunuzu yapılandırmak için başvuru yaptığınız zaman, size kredi kartı başvurusunda imzaladığınızdan daha fazla evrak imzalatılacaktır. Bu evrakların içeriğine bakıldığı zaman kişilerin banka tarafından aldıkları hizmeti ödeyemedikleri bundan dolayı da son bir şans olarak yapılandırma hizmeti almak için talepte bulundukları şeklinde bir ibare bulunmaktadır.

Kişiler kredi kartı borcunu yapılandırmak için başvuru yaptıkları zaman, her ne kadar ekonomik açıdan rahat ediyor olsa da, kredi notları bu durumdan olumsuz yönde etkilenecektir. Çünkü kredi kartı borçlarını daha önce geciktirdiklerinden dolayı düşüşe geçen kredi notları aynı zamanda yapılandırma işlemi yapıldığından dolayı da düşüşe geçecektir.

Kişilerin kredi kartı borçlarını nasıl yapılandıracakları, yapılandırma işleminden sonra nelere dikkat etmeleri gerektiği ve kredi kartı borcunu yapılandırmalarına rağmen borç ödemesi yapmadıklarında ne gibi durumlar ile karşılaşacaklarını şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Öncelikle kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunun yanı sıra, borçlarını geciktirmemek adına da kişilerin yapılandırma başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. Bankaların zorunlu olarak gecikmeye düşmüş bir borcu yapılandırma gibi talepleri olmayacaktır.
 • Kredi kartı borcunun yapılandırılması için bireylerin doğrudan banka şubelerine gitmesi gerekecektir. Kredi kartınızı hangi şubeden almış olursanız olun bankanızın herhangi bir şubesine giderek yapılandırma talebinizi iletebilirsiniz.
 • Kredi kartı borcu yapılandırılacağı zamanlarda, herhangi bir evrak sunmanıza gerek yoktur. Banka şubenize kimliğiniz dahilinde başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
 • Yapılandırma işlemlerinde, kişilerin taleplerine göre üst vade sürelerinde borç yapılandırılacaktır. Burada 3 aydan 72 aya kadar yapılandırma şansınız bulunmaktadır. Ancak, kredi kartı borcunun yapılandırılması için 72 aylık bir süre veren bankaların sayısı oldukça düşüktür. Bundan dolayı genellikle kişilerin karşısına 48 aylık bir süre çıkacaktır.
 • Kredi kartı borcunuzu yapılandırdıktan sonra kesinlikle aydan aya ödemenizi yapmalısınız. Eğer ödemenizi yapmazsanız, normal şartlarda olduğu gibi icra takibinin başlatılması için 2 aylık süre beklenmeyecektir. Tek bir dönemlik gecikme olduğu zaman bankanızın doğrudan tüm borcu tahsil etme yoluna gitme hakkı bulunmaktadır.
 • Kredi kartı borcunu yapılandıran kişiler için yine bir son ödeme tarihi belirlenecek ve her ay düzenli olarak ödeme yapılması beklenecektir. Eğer bu süre içerisinde kişiler ödeme yapmazsa, ne yazık ki kredi notları ve banka sicillerinin çok daha olumsuz etkileneceği bilinmektedir.
 • Kredi kartınızın toplam borcu üzerinden yapılandırma yaptığınız zaman, kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bundan dolayı borcunuz bitene kadar herhangi bir kredi kartı harcaması yapamayacaksınız.
 • Yapılandırmış olduğunuz kredi kartı borcunuzun tamamını ödediğinizde yani vade sonuna gelindiğinde, yeni bir kredi kartı için başvuru yapmanız ya da kapatılmış olan kredi kartınızın tekrar adınıza tanımlanması konusunda bir talep oluşturmanız gerekmektedir. Burada her zaman için onay alınması mümkün değildir. Eğer kişilerin kredi notları düşmüşse ya da yapılandırma yaptıkları dönemde idari ve yasal takip başlatılmışsa, yüksek bir ihtimalle kişilerin kredi sicilleri bozulmuş olacaktır.

Kredi Kartı İçin Borç Transfer Kredisi Alınır Mı?

kredi kartı borcunun ödenmemesi
Şekerbank Borç Transfer Kredisi

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda banka ile uzlaşma yoluna giden kişilerin karşısına çıkan bir diğer yol da borç transfer kredisidir. Bu hizmet adından da anlaşılacağı gibi, kişilerin adına açılacak yeni bir kredi hizmetini temsil etmektedir. Ancak, burada yürütülecek olan işlemler biraz daha farklıdır.

Borç transfer kredisinden faydalanacak olan kişilere genellikle, farklı bankada olan borçlarından dolayı bu hizmeti kullanmaları konusunda tavsiye verilmektedir. Yani birkaç farklı bankadan kredi veya da kredi kartı hizmeti alıyorsanız, tüm borçlarınızın tek bir bankaya toplanması adına bu kredi paketine başvuru yapabilirsiniz. Şuan bu kredi paketi için 2018 yılında başvuru yapan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Şekerbank
 2. Garanti Bankası
 3. Halkbank
 4. Garanti Bankası
 5. Türkiye İş Bankası
 6. Odeabank
 7. A Bank
 8. Yapı Kredi Bankası
 9. Vakıfbank
 10. Akbank

Borç transfer kredisi alabilmeniz için yukarıdaki bankaların herhangi birinden hizmet alıyor olmanıza gerek yoktur. Faiz oranları uygun olan bankayı seçtikten sonra, o bankaya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu durumda diğer bankalarda olan tüm borçlarınız hesaplanır, ve tercih ettiğiniz bankada da bir kredi başvurusu yapılır. Bu kredi başvurusuna onay alınması durumunda da kişilere herhangi bir ödeme yapılmaz, doğrudan banka kayıtlarına geçmiş olan borçlarının ödenmesi yoluna gidilecektir. Bu süreçten sonra kişilerin sadece borç transfer kredisi aldığı bankaya borcu olur ve her ay ödemesini tek bir bankaya yapar. Özellikle farklı bankalardan kredi ve kredi kartı hizmeti alan, borç ödeme konusunda da ciddi problemler yaşayan kişilerin bu hizmetten faydalanması doğrudur.

Kredi borcunun ödenmemesi durumuyla ilgili yazımızı dilerseniz buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yapın