Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Hayatımız boyunca karşılaşacağımız tüm maddi harcamalar sırasında kullanabileceğimiz birçok fayda elde edeceğimiz kredi kartlarını, bankalar aracılığı ile kolaylıkla temin edebiliriz. Gelir durumumuz ve genel şartlar doğrultusunda yapacağımız başvurularımız değerlendirilirken, bununla birlikte bir de limit belirlenecektir. Ne kadarlık harcama yapabilecek olduğumuzu gösteren kredi kartı limitlerimiz, özellikle gelir durumumuza göre belirlenmektedir. Bankalar kişilerin rahat bir şekilde ödeme yapacakları limiti belirledikten sonra doğrudan başvuru sonucu ve limitlerini belirleyecektir. Ancak, ilerleyen dönemlerde yapılan harcamaları kontrol altına alamamış olan, bundan dolayı da borcunu geciktirmeye başlamış olan kişiler için, bankanın sunduğu kolay ödeme seçenekleri de bulunmaktadır. Kredi kartı borcu yapılandırma şeklinde bilinen bu yöntem, kişilerin borç ödemekte zorlandıkları son aşamada tercih edilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nedir?

Kredi kartı borcu yapılandırma, kişilere tanımlanmış olan toplam limitin tamamının veya bir kısmının harcanmış olması, ancak ödeme işlemlerinde yaşanan zorluklardan sonra, toplam borcun taksitlendirilmesi anlamına gelmektedir. Yani; kişiler kredi kartı borçlarını ödemekte zorlandıkları zamanlarda bankalarına başvuru yaparak, anında borçlarını yapılandırabilecektir. Yapılandırma işlemi, genellikle 48 ay ile 72 ay arasındaki vade süreleri ile yapılmaktadır. Kişiler yapılandırma için bankasına talimat verdikten sonra, borçlarını her ay eşit taksitler ile ödeyecektir. Ancak, yapılandırma için talimat verildikten sonra, kullanmakta olduğunuz yani yapılandırdığınız kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bundan dolayı, kişilerin yapılandırma yapmadan önce, olası ihtiyaçlarına karşı bir çözüm bulması, sonrasında da yapılandırma başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma başvurusu yapmak isteyen kişilerin özel olarak yapması gereken bir adım bulunmamaktadır. Çünkü bankalar kişilerin zorlanmaması adına bu hizmeti ortaya çıkarırken, aynı zamanda onların kolay bir şekilde başvuru yapabilmelerini de sağlamıştır. Bundan dolayı, kimliğinizi yanınıza alarak banka şubesine giderek anında yapılandırma başvurusunda bulunabileceksiniz. Banka şubelerinde kişilerin ilk kez yapacakları yapılandırma başvurularında, herhangi bir sorun ortaya çıkmayacağı bilinmektedir. Ancak, ikinci kez bir kredi kartı borcu yapılandırılmak isteniyorsa ya da borç art arda 3 ay boyunca ödenmemiş ve bundan dolayı da icra takibi başlatılmışsa, bu durumlarda da yapılandırma konusunda zaman zaman problemler ortaya çıkabilmektedir.

Kullanılan kredi kartının özelliği ya da hangi bankadan alındığı konusuna bağlı olmadan istediğiniz tüm kredi kartları için başvuru yapabilirsiniz. Kredi kartınızın ait olduğu banka şubelerine giderek yapacağınız başvurularda, herhangi bir makbuz veya borç bilgisi belgesi götürmenize de gerek yoktur. Çünkü banka şubesine gidip kimliğiniz ile birlikte başvuru yaptığınız zaman, bankadan aldığınız kredi kartınıza ait toplam borç bilgisi ekrana yansıyacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandıracakların Bilmesi Gerekenler

Kredi kartı borcunu daha kolay bir şekilde ödemek isteyen, bunun için de toplam borcunu yapılandırmak için bankaya gidecek olan kişilerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken durumlar şu şekildedir.

 1. Kredi kartı borcu yapılandırma ile kredi kartı borcu taksitlendirme işlemleri birbirinden farklıdır. Bundan dolayı bu iki hizmet arasındaki farklılıkları tespit etmeli, sonrasında başvuruda bulunmalısınız.
 2. Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak istediğinizde, toplam borcunuz yapılandırılacaktır. Çünkü borç yapılandırma işlemlerinde, kart doğrudan kullanıma kapatılacaktır.
 3. Kredi kartı borcunuzun yapılandırılması sağlandığı zaman, kredi kartınız artık kullanım dışı olacaktır. Bundan dolayı ATM’den işlem yapmak istediğinizde ya da POS cihazından işlem yapmak istediğinizde, kartınıza rehin işlemi başlatılabilir.
 4. Kredi kartı yapılandırıldıktan sonra, kart kullanıma kapalı hale geldiğinden dolayı, ödeme yaptığınız tutar toplam limitinizde açılmayacaktır.
 5. Kart borcunuzu yapılandırdığınız zaman bankanıza vade süresi boyunca her ay belirli günlerde ödeme yapmanız gerekecektir. Kredi kartı borcunda olduğu gibi burada dönem borcu ya da asgari tutar yerine, net bir ödeme miktarı size sunulacaktır. Bu tutarı son ödeme tarihine kadar ödemiş olmalısınız.
 6. Normal şartlarda kredi kartı kullanan kişilere, borçlarını geciktirmeleri durumunda peş peşe iki aya kadar müsaade edilebilmektedir. Ancak, yapılandırılmış olan kredi kartınızın borçlarını öderken bankalar biraz daha katı kurallar ile size yaklaşacaktır. Bundan dolayı tek dönemlik bir gecikme sonrasında bankanın yapılandırma işlemini iptal etme ve tüm borcu sizden tahsil etme hakkı bulunmaktadır.
 7. Kredi kartınızın toplam borcu yapılandırıldığında, kredi notunuzda düşük de olsa bir düşüş meydana gelebilir. Ancak, yapılandırma sonrasında her ay borcunuzu düzenli olarak öderseniz, kredi notunuz yine yükselmeye başlayacaktır.
 8. Yapılandırılmış olan kredi kartı, ikinci kez yapılandırılamamaktadır. Bundan dolayı, ilk etapta yapılandırma başvurusu yapılırken, uygun vade süresini seçmiş olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde miktar size yine ağır geleceğinden dolayı ödemelerde problem yaşayabilirsiniz.
 9. Yapılandırma yapıldıktan sonra, kişiler toplam borcundan daha fazla ödeme yapacaktır. Çünkü yapılandırma talimatı alındıktan sonra toplam borç üzerinden bir miktar faiz yansıtılacaktır.
 10. Yapılandırma başvurusundan sonra kişilere ödeme yapacakları tarihler ve miktarlar hakkında bir makbuz verilecektir. Bu makbuz kaybedilmemeli ve bankada incelenmelidir. Makbuzun içeriğine bakıldığında, kişilerin her ay ödeyeceği tutarın ne kadarının anapara ne kadarının da faiz olduğu görülmektedir. Bankalar ilk taksitlerde genellikle faiz tahsilatı yapmakta ve toplam faiz tahsil edildikten sonra da ana para ödemesine geçmektedir.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemlerinde, dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Banka şubelerine gelen kişilerin neredeyse tamamı, kartlarını zaten yapılandıracakları düşüncesi ile kalan limitlerini de harcadıktan sonra bankaya gitmektedir. Ancak, bu kesinlikle onlara zarar verecektir. Nedeni ise, borç miktarı arttıkça, bankanın uyguladığı faiz neticesinde ödeyeceğiniz tutar da artacaktır. Bundan dolayı daha fazla zorluk çekmemek adına, toplam borcunuzu olduğu gibi yapılandırmaya dikkat etmelisiniz.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi için kişilerin başvuru yapacakları banka konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Şuan ülkemizde kullanılmakta olan kredi kartlarına baktığımız zaman, Card Finans, World, Bonus, Advantage ve Maksimum özellikli kredi kartlarının ağırlıklı olarak kullanıldığını görmekteyiz. Aynı özellikte olan kredi kartlarının farklı bankalardan alınması da mümkün haldedir. Bundan dolayı hangi bankadan kartınızı almış olursanız olun, doğrudan banka şubesine giderek borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma işlemi öncesinde de yukarıda belirttiğimiz durumları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Kredi kartı borcu yapılandırma
Kredi Kartı Borcu

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nedir?

Kredi kartı kullanan kişilerin büyük bir kısmı, yapacakları alışverişleri taksitli bir şekilde ödeyebilmek adına başvuru yapmaktadır. Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi ise, normal alışverişlerde yapılacak olan taksit işlemlerinden biraz daha farklıdır. Çünkü bu şekilde hizmet alacak olan kişiler, tek çekim olarak yaptıkları ya da taksitli olarak yaptıkları harcamaların tamamını, belirli vadeler ile taksitlendirme hakkında sahip olacaktır.

Kredi kartı borcu yapılandırma hizmeti ile genellikle karıştırılmakta olan taksitlendirme işlemi, aslında kişilerin ilk başta tercih etmesi gereken yöntemdir. Çünkü yapılandırma için başvuru yapıldığı zaman, kişilerin kredi kartlarını tekrar kullanma şansları bulunmamaktadır. Vade sonuna kadar yani kredi kartı borcunun tamamı yapılandırma süresi boyunca ödenene kadar banka kredi kartınızı iptal edecektir. Tekrar bir kredi kartı kullanmak istediğinizde ise bankanıza yeniden başvuru yapıp değerlendirme süresi sonrasında da yeni bir kredi kartı almanız gerekecektir. Ancak, yapılandırma sonrasında genellikle kişilerin kredi kartı başvurularına olumsuz sonuç verildiği ya da düşük limitler ile onların kredi kartı hizmetinden faydalanması sağlandığı bilinmektedir.

Yaşanabilecek sorunların en aza indirilmesi adına, bankalar tarafından kişilere taksitlendirme imkânı da sunulmaktadır. Ancak, yapılandırma başvurusu her bankaya yapılırken, kredi kartı taksitlendirme işlemlerinde her bankadan destek alınamamaktadır. Çünkü bankalar bu hizmeti özel kampanyalar ile sunmaktadır.

Kredi kartı borcunuzu taksitlendirmek istediğinizde, herhangi bir banka şubesine gitmenize gerek yoktur. Bunun yerine, bankanızın müşteri temsilcisi ile irtibat kurabilir, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasından da destek alabilirsiniz. Taksitlendirme işlemleri için bankaların sunmuş olduğu bazı şartlar da bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, taksitlendirme işlemlerinde bazı alt sınırlar veya üst sınırlardan söz edilebilmektedir. Genellikle alt sınır sunulmakta ve 500 TL gibi bir rakam belirlenmektedir. Taksitlendirme yapıldığı zaman, hem tek çekim alışverişleriniz hem de taksitli alışverişleriniz dikkate alınabilmektedir. Bundan dolayı herhangi bir fazla harcama durumunda doğrudan taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz. Taksitlendirme sonrasında kartınız hala kullanıma açık olduğundan dolayı olası bir harcamanızı yine kredi kartınız ile yapabileceksiniz. Taksitlendirme için sizden her ay beklenen tutarı ödediğinizde de, söz konusu ödeme kullanılabilir limitinizi açacaktır.

Kredi kartı taksitlendirme işleminin en büyük faydası, taksit yapılamayan ama yüksek tutarda yapılan harcamalarda karşımıza çıkmaktadır. Örnek verecek olursak, cep telefonu aldığınız zaman, taksit yapamayacak, bundan dolayı dönem borcu üzerinden ödeme yapmanız gerekecektir. Eğer cep telefonu aldıktan sonra borç taksitlendirme yaparsanız, doğrudan taksitli alışverişte olduğu gibi aydan aya daha düşük tutarlarda ödeme yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Kartı Nasıl Yapılandırılır?

Türkiye’nin en çok tercih edilen kredi kartını sunan Garanti Bankası, kredi kartı hizmetine Bonus ismini vermiştir. Garanti Bankası’nın yanı sıra birçok bankadan da verilen bu kredi kartında, borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişiler için hem yapılandırma hem de taksitlendirme seçenekleri sunulmaktadır. Garanti Bankası’ndan kredi kartı almış olan kişiler, eğer ilk kez kredi kartı borcu yapılandırma için başvuru yapacaksa ve kredi kartları en fazla 2 dönem gecikmişse, bu şekilde işlem yapabilmektedirler. Garanti Bankası şubelerinden yapılacak olan başvurularda bilinmesi gereken durumlar ise şu şekildedir.

 • Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri için Garanti Bankası şubelerine gitmeniz gerekmektedir.
 • Başvuru sırasında sizden sadece kimliğiniz talep edilecektir.
 • Başvurunuzun onaylanması durumunda kredi kartınızı tekrar kullanamayacaksınız.
 • Borç bitimine kadar iptal halde olacak olan kredi kartınızı, borcunuzu bitirdikten sonra tekrar açtırmak için Garanti Bankası’na başvuru yapabilirsiniz. Eğer banka yeni bir başvuru yapmanız gerektiği konusunu sizlere iletirse, bu durumda gelir belgeniz ile birlikte banka şubelerine giderek yeni bir kredi kartı başvurusu yapmanız gerekmektedir.
 • Şubelerden yapılacak başvuru işlemlerinde, sizlere bir takım evraklar imzalatılacaktır. Resmi şartlardan dolayı imzalamanız gereken bu belgeleri okumalı ya da banka görevlisinden bir örneğini talep ederek daha sonra incelemelisiniz.
 • Yapılandırdığınız borç için Garanti Bankası tarafından ödeme günü geldiği zaman hatırlatma mesajı alacaksınız. Bunun yanı sıra, yapılandırma başvuru sırasında sizlere bir de makbuz düzenlenecektir. Borcunuzu ne zaman ödeyeceğiniz konusunda bu makbuzdan da bilgi alabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Kredi Kartı Nasıl Yapılandırılır?

Türkiye İş Bankası tarafından sunulan Maksimum özellikli kredi kartınızı yapılandırmak istediğinizde, size en yakın noktada bulunan banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Banka şubesine giderek yapacağınız başvurular, aynı gün içerisinde çözümlenerek, vade seçimi yapmanız konusunda işlem tamamlanacaktır. Maksimum özellikli kredi kartınız, yine yasal durumlardan dolayı vade sonuna gelene kadar kapalı halde tutulacak ve borç bittikten sonra doğrudan açtırılabilecektir. Türkiye İş Bankası, burada kullanıcılarına yeni başvuru yapmaları yerine daha büyük kolaylık sağlamaktadır. Banka şubesine giderek borcu yoktur kâğıdı almanız durumunda, yine banka şubesinden genel merkeze bir dilekçe yazarak, kredi kartınızın tekrar aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Maksimum özellikli kredi kartınızı yapılandırdığınız zaman, borcunuzu zamanında ödemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü kredi kartı borcu yapılandırma başvurusu yapacağınız zamanlarda, şubede imzalamış olduğunuz evraklarda, borcun ödenmemesi durumunda kişilerden tüm borç toplamının talep edilebileceği açık bir şekilde belirtilmektedir. Bundan dolayı borcunuzu bir süre ödemedikten sonra ATM’den ya da banka şubelerinden ödeme yapmak istediğiniz zaman, karşınıza taksit tutarı yerine toplam borç çıkabilecektir. Bundan dolayı daha büyük bir problem yaşamamak için, borç ödemenize dikkat etmelisiniz.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Geliştirdiği World özellikli kredi kartları ile tanıdığımız Yapı Kredi Bankası, dijital bankacılık alanında yaptığı yatırımlar ile 2017 yılına damga vurmuştu. Sadece hizmetleri ile değil, mevcut müşterilerine sundukları ayrıcalıklar ile de bilinen Yapı Kredi Bankası, ödemekte zorlandığınız kredi kartlarını yapılandırmak istediğinizde de size kolaylık sunmaktadır. Öncelikle, yapılandırma başvurularınız için size en yakın Yapı Kredi Bankası’na gidebilirsiniz. Burada yapacağınız işlemler ortalama olarak 15 dakika sürecektir. Banka temsilcisi ile yapacağınız görüşme sırasında, size toplam borcunuzun ne kadar olduğu, seçmiş olduğunuz vade süresine bağlı olarak her ay ne kadar ödeme yapmanızın gerektiği, yapacağınız ödemelerde ne kadarlık tutarın faiz ne kadarlık tutarın anapara olduğu ve aydan aya yaptığınız ödemeler sonrasında da ne kadar borcunuz kaldığını gösteren bir belge sizlere teslim edilecektir.

Size teslim edilen belgeyi inceledikten sonra banka görevlisine kabul ettiğinizi iletmeniz halinde, sizlere kredi kartı borcu yapılandırma sözleşmesi sunulacak ve imzalamanız istenecektir. Bu evrakları imzaladıktan sonra, işleminiz otomatik olarak tamamlanacaktır. Sizler de bundan sonraki süreçte her ay ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini bilerek hareket edeceksiniz.

QNB Finansbank Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarından birisi olan QNB Finansbank, kullanıcılarına yönelik olarak birbirinden ayrı özellikleri bulunan kredi kartları sunmaktadır. Bunların genelinde bulunan Card Finans özelliği, kişilerin yapacakları alışverişlerden puan kazanması, kazandıkları puanları tekrar alışverişlerde kullanması ve özel kampanyalardan faydalanmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak, banka tarafından hem kredi kartı borcu yapılandırma hem de taksit erteleme ve kredi kartı borcu taksitlendirme imkânları sizler için sunulmaktadır.

Yapılandırma yapmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanları ile birlikte herhangi bir QNB Finansbank şubesine gitmesi yeterli olacaktır. Burada yapılacak kısa bir işlemin ardından kredi kartı borcunuz 48 aya kadar yapılandırılacak ve ödeme yapacağınız toplam tutar, aylık taksitler ve diğer detaylar ile ilgili de bir belge sizlere sunulacaktır.

Bankanın kullanıcılarına özel olarak sunduğu ekstre erteleme ve kredi kartı borcu taksitlendirme ise, daha avantajlıdır. Eğer yeni dönemde kredi kartı borcunuza ödeme yapacak durumunuz yoksa bunun için bankanız ile irtibat kurarak ekstrenizin bir sonraki aya ertelenmesini sağlayabilirsiniz. Bu hizmet yıl içerisinde en fazla 3 defa faydalanmanız için hazırlanmıştır. Buna ek olarak, yaptığınız tek çekim harcamalar sonrasında ödenecek tutar bir hayli artmışsa, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve banka şubeleri aracılığı ile kredi kartı borcunuzun 12 aya kadar taksitlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede borcunuzu geciktirmeden ödemiş olacak, kredi notunuz ve banka sicilinizin de gecikmiş ödemelerden dolayı olumsuz yönde etkilenmesini engellemiş olacaksınız.

Yorum yapın