Kredi Kartı Borcu Kısır Döngüye Girdiyse Ne Yapmak Gerekir?

Kredi Kartı Borcu Bitmiyor Mu?

Kredi kartı borcu devamlı her ay karşınıza çıkıyorsa ve herhangi bir azalma olmuyorsa ciddi sorunlar ile karşı karşıyasınız demektir. Kredi kartlarının sahip oldukları özellikler sayesinde kişilerin ekonomik destek maksadıyla bu kartları kullanmaları mümkündür. Ancak bu kartların cüzdanımızda olması ne yazık ki bizleri felaketin tam olarak ortasına sürüklüyor. Kredi kartlarını kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Bir süreden sonra ortaya çıkan asgari ödeme tutarını verebilme alışkanlığı sonrasında kredi kartı borçlarının yığılması gerçeği ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı borcu bitmiyor diyorsanız muhtemelen asgari tutar ödeme veya gecikme gibi durumlarda bulunmuş olmanız nedeniyle bankanın faiz uygulamaların maruz kalıyorsunuz. Bu gibi kredi kartının ekonominizi ele geçirdiği durumlarda borçlar hiç azalmadan her ekstre döneminde karşınıza çıkacaktır. Bu borçlar zamanla azalıyorsa ve düzene giriyorsa her ne yapmaya başladıysanız devam edin. Ancak kredi kartından gelen ekstreleri her ay sıkıntıyla karşılıyorsanız bu durumda yapmanız gereken birkaç adım var.

Kredi Kartı Kullanmayı Bırakın!

Kredi kartı borcumu ödemek için çabalıyorum ancak bir türlü olmuyor diyen binlerce insan var. Özellikle dar gelirler ile büyük şehirlerde yaşamak isteyen kişilerin başına sıklıkla gelen bu durum kişilerin ciddi maddi sorunlar yaşamına neden oluyor. Kredi kartı kullanmayı bırakamayacak durumdaysanız, bunu avantaja çevirmeyi deneyin. Aileniz veya bir dostunuz ile görüşerek durumu kısa vadede geri istenmeyecek bir para kaynağına yönlendirin. Bu sayede kredi kartı borçlarınızı biraz azaltarak mevcut nakit durumunuzu daha iyi seviyelere çekebilirsiniz. Elde var olan nakit arttıkça her ay kredi kartına duyulan ihtiyaç ortadan kalkacaktır. Kredi kartını kullanmamak bu gibi bir sorunun birincil çözüm aşamasıdır. Eğer böylesi bir borç alma olanağınız yoksa aşağıdaki başlığı okuyarak mantıklı kararlar alabilirsiniz.

Kredi Kartından Gereksiz Harcamaları Kesin!

Kredi kartı harcamalarını azaltmak sizi zamanla kendi kendinize toplanma aşamasına sürükleyecektir. Kredi kartınızı her ekstre döneminde harcama yönünde inceleyin. Eğer temel yaşam ihtiyaçları dışında her ay düzenli olarak ödediğiniz bir lira olsa bile kredi kartı ekstrenizde yer işgal ediyorsa bu duruma dur deyin ve o harcamayı kesin. Bu şekilde 10 lira olsa bile birkaç harcamayı kestiğiniz zaman borçlanma oranınız düşecektir ve ödemesi daha kolay bir hal alacaktır.

Yorum yapın