Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi kartı, hızlı tüketim ve alışveriş yapmak isteyen pek çok insanın en sık başvurduğu ödeme kanalıdır. Ancak biriken kart borçları birçok kişinin ödemesi yapmasını zorlaştırmaktadır. Bazı kişiler borçlarının büyük kısmını ödeyemez duruma gelirken bazı kişiler ise gecikmeli olarak kart borçlarını ödemektedir. Ödemelerin gecikmesi ve yapılmaması durumunda ise bankalar, kullanıcılarının kredi notlarını düşürmektedir. Kredi notunun düşmesi ise kişilerin bankalar aracılığıyla gerçekleştireceği etkinliklerin önüne geçen bir durumdur. Bu nedenle bankalar, müşterilerine borçlarını ödemeleri için yapılandırma seçeneklerini sunmaktadır. Gelir durumu ve ödeme uyuşmazlığını gideren bir uygulama olan kredi kartı borç yapılandırma borçlu kişinin yaşamını kolaylaştırmakta ve bireylerin uzun ya da kısa vadede borçlarından kurtulmalarını mümkün hale getirmektedir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir?

Biriken borçlar kişilerin yaşam kalitesini düşürür ve hayatını zorlaştırır. Ayrıca ödenmeye borçların üzerine faiz uygulanır. Faiz ile birlikte artan miktar ise borçlu kişileri zor duruma sokar. Biriken borçların ödenmesini mümkün hale getiren kredi kartı borç yapılandırma işlemi, borcunu ödemekte zorlanan bir kişiyle bankanın uzlaşarak yeni bir ödeme planı hazırlamasına denir. Yapılandırma işlemi ile birlikte borca günlük faiz uygulanmaz ve belirli bir oran üzerinden faiz belirlenir. Bu durum ise her ay ödenecek borç miktarının düşmesini sağlar. Ayrıca yapılandırma işlemi ile faiz oranın önemli indirimlerde gerçekleşir. Bazı durumlarda ise sadece ana para üzerinden kredi kartı borcu yapılandırılır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nasıl Gerçekleşir?

Kart borcu yapılandırma, geciken ve düzensiz olan ödemeler de yapılmaktadır. Kısacası, düzenli olarak ödeme yapılan borç miktarını banka yapılandırmaz. Birkaç ay ödeme yapmadığınız takdirde banka yapılandırma talebinde bulunabilir. Bu durumda ise gelir durumunu ispat ederek düşük faiz oranlarıyla borcunuzu bankanın sunduğu seçeneklerde yapılandırabilirsiniz. Uzun ya da kısa vadeli planlar çerçevesinde borcunuzu en ideal ödeme gücüne göre bölebilirsiniz. Yapılandırma işlemi sonrasında ise borcun düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılandırma bozulur ve borç avukata devredilir. Avukat ise borcun üzerine kendi ve dosya masraflarını ekler ve haciz işlemi gerçekleştirebilir. Bu nedenle borç yapılandırma işlemi sonrasında ödemelerin geciktirilmemesine dikkat edilmelidir.

Yorum yapın