Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Süresi Ne Kadar?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Süresi Ne Kadar?

Kart kullanıcılarının yaptığı harcamaların hesap özetine düşmemesi, fakat kartın limitini blokelemesi durumuna verilen bankacılık işlemine kredi kartı bekleyen provizyon adı verilir. Kredi kartı ile yapılan tüm harcamalar ilk önce ön onay sistemine yani provizyona düşer. Bankalar onay aşamasındaki harcamanın doğruluğunu tespit etmek için belli bir süre tutarı dönem içi hareketlere yansıtmaz. Bu aşamada, müşterisine harcama uyarısı gönderir. Kişiler harcamanın kendisine ait olmadığını düşünüyorsa, bankasını arayarak dolandırıcılık işlemi olduğunu, harcamayı kendisinin yapmadığını belirtmelidir. Provizyon işleminin asıl amacı hem tüketiciyi hem de bankanın kendisini koruma altına almasıdır.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Provizyonda bekleyen harcamalar, kart sahibinden herhangi bir itiraz gelmemesi üzerine, gün sonunda borç olarak yansıtılır. Bekleyen provizyon süresi işleme ve POS cihazının üye işyeri olup olmamasına göre bazen 1 haftayı bulsa da, normal işlem süresi 1 gündür. Harcama sırasında kartın çekildiği POS bankası farklı olması halinde süre 2 günü bulabildiği gibi daha uzun da olabilir. Bu gibi durumlarda bankanızın çağrı merkezini arayarak bekleyen provizyon hakkında bilgi alabilirsiniz.

Provizyonda Bekleyen Para Ne Zaman Onaylanır?

Kredi kartı kullanılarak yapılan harcamanın provizyonda beklemesi bazen tüketiciler için sorunlar yaşamalarına neden olabiliyor. Örneğin; harcama öteleme yaptırmak isteyen bir kişi, işlemin provizyonda olmasından dolayı, tutarın hesap hareketlerine düşmesini beklemelidir. Aynı gün yapılan harcamalar için ötemele veya diğer kampanya hizmetlerinden yararlanılamaz. Bunun gibi nedenlerden dolayı “provizyonda bekleyen para ne zaman onaylanır?” diye merak edenler olabiliyor. Provizyonda bekleyen para, işlemin bankanın kendi POS cihazından çekilmesi sonucu 1 gün sonra, başka banka POS cihazından çekilmesi halinde ise maksimum 7 gün içerisinde onaylanabiliyor. Harcama onay almadan ekstreniz kesim tarihiniz gelirse, işlem onaylandıktan sonra bir sonraki ekstre borcunuza yansıtılır.

Provizyon Merkezi Nedir?

Banka ürün ve hizmetinden yararlanan kişilerin, kullanmakta olduğu kredi kartı veya hesapları için provizyon merkezi, kartın ait olduğu bankadır. Fakat harcamalar kartın bağlı olduğu banka POS’u üzerinden yapılmadıysa, provizyon merkezi ilgili POS cihazının bağlı olduğu bankadır. Önce ilgili bankadan onay gelmeli, ardından Merkez Bankası aracılığıyla kartın bankasına bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Böylece kart sahibinin bankası provizyonda bekleyen işlemi, kendi merkezi üzerinden onaylayabilecektir.

Ziraat Provizyon

Ziraat Bankası kredi kartı kullanıcıları, provizyonda bekletilen işlemlerini, internet bankacılığı veya mobil bankacılığı üzerinden görüntüleyebiliyorlar. Ziraat provizyon işlemini görüntülemek isteyen kişiler, şifre ve T.C. kimlik numarasıyla sisteme giriş yaptıktan sonra “kredi kartı, bekleyen provizyon ve provizyondakiler” adımlarını takip ederek, hızlı kontrol yapabilirler. Banka dijital kanallarını kullanmayan Ziraat Bankası müşterileri, bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisinden bilgi alabilirler.

Provizyondaki İşlem Ne Kadar Bekler?

Ziraat Bankası veya diğer tüm bankaların provizyondaki işlem bekleme süresi 1 gündür. Bu süre içerisinde kart limiti harcama tutarı kadar azalır. Banka müşterilerinin harcama itirazında bulunulmaması veya başka bir problemle karşılaşmaması halinde, işlem hesap özetine bir gün sonra otomatik olarak yansıtılır.

Provizyonda Bekleyen İşlemi Taksitlendirme

Banka müşterileri kredi kartı ile yaptığı harcamaları, işlem sırasında veya sonrasında, taksitlendirme hizmetinden yararlanabiliyor. Taksitlendirilebilir minimum alışveriş tutarı her bankaya göre değişse de ortalama 50 TL ve üzeri yapılan tek çekim harcamalar için taksitlendirme işlemi yapılabiliyor. Bankanın güncel faizleri ve vade sayısınca hizmet verilmektedir.

Harcamalarını taksitlendirmek isteyen kişiler, işlemin hesap hareketlerine yansımasını beklemelidir. Bu nedenle harcamanın yapıldığı gün taksitlendirme yapılamadığı gibi provizyonda bekleyen işlemi taksitlendirme hizmetinden de yararlanmak mümkün olmuyor. Bankanızın internet veya mobil bankacılığı üzerinden, provizyonda bekleyen işlemin onaylanmasını takip edebilirsiniz. İşlem onay aldıktan sonra ise talep ettiğiniz taksit sayısınca, taksitlendirme hizmetinden yararlanabilirsiniz.

EFT Bekleyen Provizyon

Ürün hizmeti aldığınız bankanın kredi kartını kullanarak EFT yapılabiliyor. İster bir başka bankanın kredi kartına, isterseniz de hesaba karttan nakit gönderebilirsiniz. Bu işlem bankanın EFT saatleri içerisinde yapılırsa, ortalama 15 dakika gibi bir sürede, karşı bankaya tutar aktarılır. Paranın gönderimi sırasında tutar kadar limit karttan düşer. EFT bekleyen provizyon işlemi olarak, internet bankacılığı üzerinden durum görüntülemesi yapılabilir. Merkez Bankası onay verdikten sonra ise tutar, göndermek istediğiniz hesap veya karta yönlendirilmiş olacaktır.

Bankanın işlem saati dışında yapılması sırasında ise, kişilerin kart limiti yine düşer. Tutar EFT bekleyen provizyon sisteminde görüntülenebilir. EFT işlem başlangıç saati 09:00’a ulaşıldığında, ilgili hesaba ödeme gerçekleşir.

Kredi Kartı Provizyon Nasıl Alınır?

Banka müşterisi kredi kartını kullanarak alışveriş yaptığında, işlem karta kart limitine yansıtılır ve provizyon alması için bekler.  Kredi kartı provizyon alınması ise tutarın borç olarak yansıtıldığını gösterir. Kartın ait olduğu bankanın POS cihazından kart geçirildiyse, provizyon bir gün sonra, sistemin otomatik harcamayı onaylamasıyla alınır. Başka banka POS cihazından kartla ödeme yapıldığında ise Merkez Bankası, her iki banka arasında aracılık yapar. Ardından yine kendi kart bankanız işlemi onaylar. Fakat bu durumda araya farklı kurumların girmesi nedeniyle süreç uzayabilir.

Yorum yapın