Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir? Başvuruda Yapılan Hatalar!

Kredi kartı başvurusu neden reddedilir? sorusunu siz bankanın kapısından mutsuz bir şekilde çıkmadan bizler sizlere sunmak istedik. Kredi kartları günümüzde oldukça önemli bir yere sahip. Birçok farklı harcama metriği için gün boyunca bize en yakın olan kredi kartları, mobil platformların da gözdesi haline gelmiş durumda. Bir kişide birden fazla kredi kartının olduğunu gösteren istatistiklere ulaştığımız şu günlerde kredi kartlarının sandığımız kadar da masum olmadığını fark ediyoruz. Bankalar müşterilerine aylık ve birkaç takvim dönemine hitap eden süreler boyunca harcama hakkı sunan kredi kartları sunuyorlar. Ancak bundan birkaç sene öncesinde sorgusuz sualsiz kolayca verilen bu kartlar an itibariyle kişilerin büyük denetimlerden geçmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak büyük oranda yapılan kredi kartı başvurularının iptali ekonomi gündeminde yer alıyor. Bu kart başvurularının neden red edildiğini merak ediyorsanız, hemen aşağıdaki nedenler tablosuna göz atın.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Notu

Kredi kartı başvurusunun olumsuz sonuçlanması durumunda kişiler hata yaptıkları yeri araştırmaya başlarlar. Eğer kişinin daha önceki banka münasebetleri pek iyi değilse, yani alınan borçlar zamanında ve eksiksiz olarak “anlaşmaya bağlı kalınarak” ödenmediyse kredi notu bir hayli düşük olacaktır. Bu nedenle de banka güven duymayarak kredi kartına onay vermez.

Sigorta ve Maaş

Sigortalı olmak kredi kartı alabilmek için ilk şarttır. Elbette bankalar tarafından uygun görülen birisinin kartına “sigortasız birinin kullanımına verilecek olsa bile” ek kart çıkarılır. Ancak sigortası olmayan birisinin adına kredi kartı alması zordur. Buna ek olarak kredi kartı için maaş durumu da önem arz eder.

Mevcut Kredi Kartları

Kredi kartı olanın başvurusu genellikle red ile yanıtlanmaktadır. Kişilerin Findeks kredi notu ile beraber sisteme dahil olan BDDK düzenlemesi sayesinde edinebilecekleri borç durumu sınırlı tutulmaktadır. Bu nedenle örnek verelim, yasalar maaşlarınıza göre size 20.000 TL borçlanma hakkı veriyorsa bu para tüm kredi kartı limitlerinizin toplamına eşit olmalıdır.

Bankalarla Yüz Göz Olanlar

Kredi kartı başvurusunda red cevabı almak için bankaların dayanacağı bir diğer bahane ise kişinin hukuki durumudur. Bankalar başta olmak üzere kişinin borçlarından dolayı hukuk yolundan şikayet edilmesi, bankanın başvuruyu geri çevirmesine yol açacaktır.

Yorum yapın