Kredi Kartı Alma Şartları ve Gerekli Belgeler Neler?

Gelişen ekonomik ve teknolojik koşullar ödeme biçimlerini de değiştirmiş, nakit olarak ödeme yapmak yerine kredi kartları kullanılmaya başlanmıştır. Üstelik bahsi geçen bu kartlar çok büyük avantajlar içermektedir. Bu sebeptendir ki hemen hemen herkesin en az bir adet kredi kartı bulunmaktadır. Halihazırda kartı olmayan kişiler ise bankalara kredi kartı başvurusu yapmaktadır. Ancak adı geçen bu yerler yapılmakta olan her başvuruyu kabul etmemekte ve pek çok kişiyi geri çevirmektedir. Hal bu iken kafalarda oluşan soru “Kimler kredi kartı alabilir?” konusudur.  Çünkü pek çok kişi kredi kartı alma şartları üzerine düşünmemekte ve bu şartları göz önünde bulundurmamaktadır. Bu yüzden talepleri olumsuz olarak yanıtlanmaktadır.  Bu sebepten dolayı bilhassa ilk kez kredi kartı almak isteyen kişilere fikir olması amacı ile belli başlı detaylar ile alakalı bilgi vermek yerinde olacaktır.

Kredi Kartı Alma Şartları

  1. Kredi Notu: Bankalar tıpkı kredi başvurularında olduğu gibi, kredi kartı başvurularında da bahsi geçen bu puanı çok önemsemektedirler. Bu sebepten dolayı kredi notu düşüklere kredi kartı verilmemektedir.
  2. Finansal Sicil: Geçmişte yapmış olduğunuz bankacılık faaliyetleri ile alakalı detaylar da bu konuda en çok önemsenen konular arasında yer almaktadır. Bu yüzden sicili kötü olanlara kredi kartı veren yerler bulma şansınız yok denecek kadar azdır.
  3. Gelir Belgesi: Bankalar düzenli bir geliri olan kişiler ile çalışmayı tercih etmektedir. Bu yüzden gelir belgesiz kredi kartı veren yerlere çok da itimat etmemenizi tavsiye ederiz.
  4. Sigorta Primi: Sigorta priminiz düzenli olarak yatmıyorsa bankaların kredi kartı talebinizi onaylama ihtimali bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler

Tüm bu koşullar dahilinde bankaların kredi kartı başvurunuz esnasında sizden talep edeceği belgeler genel anlamıyla şunlardır;

  1. Nüfus cüzdanı,
  2. Gelir belgesi,
  3. İkamet belgesi ve
  4. Son üç aya ait olan herhangi bir fatura

Ancak kimi bankalar bahsi geçen bu belgeleri talep etmeksizin de başvuru kabul edebilmektedir. Bunlar arasında en çok dikkat çeken SMS ile kredi kartı başvurusu yapma ya da internetten kredi kartı başvurusu yapma hizmetleridir. Bu işlemler diğerlerine göre çok daha avantajlı olmaktadır.

Yorum yapın