Kredi Kartı Aidatı Nedir? Kredi Kart Aidatı Geri Alınır Mı?

Kredi kartı aidatı, kartın kullanımı süresi boyunca bankanın müşteriye talep ettiği bir üyelik bedelidir. Bankalar, kart aidatlarını operasyonel maliyetleri gidermek amacıyla müşterilerinden almaktadır. Ancak kredi kartı aidatları, kart sahiplerinin sempatiyle karşıladıkları bir ücret değildir. Özellikle yılın belirli aylarından kredi kartı ekstrelerine yansıtılan ücretler, ödeme zorluğu çekilen dönemlerde oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Kredi kartı aidatı ‘nın yasal olup olmadığı ise tartışmalı konular arasında yer almaktadır. Bankalar, kart aidatlarının sözleşmede belirlendiğini ve kredi kartı sözleşmelerinin yasalara uygun bir şekilde hazırlandığını ifade etmektedir. Ancak tüketici dernekleri kart aidatının yasal olmadığı ve hukuksuz bir şekilde bankalar tarafından alındığını savunmaktadır. Bütün bu tartışmalar çerçevesinde kredi kartı alınırken imzalanacak olan sözleşmelerin dikkatlice okunması gerekmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Ödemek Zorunlu Mu?

Her bankanın kart aidatı olmayan bir kredi kartı seçeneği sunması zorunlu tutulmaktadır. Ancak bu tip kartların avantajları, kredi kartı kullanıcılarını cezbetmemektedir. Bu nedeni ise taksit sayısı ya da puan gibi konuların kredi kartı çıkartan kurum tarafından belirlenmesidir. Sonuç olarak kart kullanıcıları, senenin belirli dönemlerinde aidat ödemek istemiyorsa bu tip bir kredi kartı kullanmalıdır ancak avantajları oldukça düşük olmaktadır. Öte yandan kart aidatı olan bir kredi kartı kullanılıyorsa ortaya çıkan bedelin ödenmesi zorunludur. Bankalar, kullanıcılarından aldıkları kart aidatları karşısında kredi kartlarına ekstra taksit seçenekleri ve avantajlı kampanyalar sunmaktadır.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınır Mı?

Kredi kartı aidat üzerinden bankaların elde ettiği gelir azımsanmayacak kadar fazladır. Aynı şekilde birden fazla kart kullanıcısı için ise kart aidatları külfet oluşturabilmektedir. Kart aidatı ödemek istemeyen kullanıcılar, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ödemek istemediklerini belirmelidir. Ayrıca kredi karı kullanıcıları ödedikleri aidat ücretlerine itiraz ve iade talep etme hakkına sahiptir. İtiraz ya da iade talebinde bulunmak için kişilerin şubelere giderek bir dilekçe doldurmaları gerekmektedir. Kart aidatları bankaların önemli bir gelir kalemi olduğu için itirazlar reddedilebilir. Bu tip durumlarda ise kullanılan kredi kartı iptal edilerek, aidatı olmayan bir kredi kartı talep edilebilir. Bazı bankalar ise kullanıcılarının belirli bir limitin üzerinde kullanım gerçekleştirmesi karşılığında kart aidatlarını iptal etmektedir.

 

Yorum yapın