Kredi Kart Dolandırıcılığı Nedir? Kredi Kartı Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapılmalı?

Kredi kart dolandırıcılığı, banka ya da kredi kartı bilgilerinin izinsiz bir şekilde kötüye kullanılmasına denmektedir. Bilişim suçları kategorisinde yer alan kredi kart dolandırıcılığı, yasalar çerçevesinde belirlenmiş belli cezai yaptırımlara tabiidir. Kredi kartı kullanımının her geçen gün artması, kullanıcıların bu tip dolandırıcılıklara maruz kalma ihtimalini de peşinde getirmektedir. Bu nedenle kart kullanıcıları, güvenlik ve bilgilerin gizliliği gibi konulara önem vermelidir. Kart bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi bütün paranızın kullanılmasına hatta daha farklı suçların üzerinize atılmasına neden olabilir. Özellikle internet üzerinden alışverişin yaygınlaşması kart bilgilerinin korunması konusunda daha dikkatli olunmasını gerektirmektedir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Kredi kartı bilgilerinin dolandırıcıların eline geçmemesi için kart kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların başında öncelikle kart bilgilerinin banka personelleri dahil olarak hiç kimseyle paylaşılmaması gelmektedir. Kart bilgileri ne kadar gizli kalırsa o kadar az dolandırıcılıkla karşı karşıya kalırsınız. Kredi kart dolandırıcılığının en yoğun yaşandığı yer ise internet ortamıdır. İnternet ortamında yapılan alışverişlerde kart bilgilerinin kullanıldığı online mağazaların güvenlik duvarları yeteri kadar korunmuyor olabilir. Bu nedenle kredi kartı sahipleri, kesinlikle güvenmedikleri sitelerden alışveriş yapmamalıdır. İnternet üzerinden yapılan alışverişleri daha güvenli hale getiren sanal kredi kartı da alınabilecek önlemler arasındadır. İnternet üzerinden bilgilerin çalınmaması için en önemli koruma ise 3D Secure güvenlik işlemi ile alışveriş yapmaktır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığına Maruz Kalınca Ne Yapılmalı?

Dolandırıcılar, çaldıkları kredi kartı bilgilerini başka alışverişlerde kullanmaktadır. Eğer ki kredi kartınız ile size ait olmayan bir alışveriş saptadıysanız öncelikle yapılması gerekenin başında müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartını kapatmak gelir. Böylelikle çalınan kredi ya da banka kartınızda bakiyenin tamamının kullanılmasının önüne geçersiniz. Kredi kartını kapattıktan sonra yapılan harcama tespit edilerek harcama itirazında bulunulmalıdır. Kart üzerinden yapılan alışverişlerde 15 gün içerisinde yapılan itirazlar değerlendirmeye alınmaktadır. Dolandırıcıların yapmış olduğu harcamaya itiraz edilmezse kabul edilmiş sayılır ve borcu ödemek zorunda kalırsınız. İşleme alınan başvuru incelendikten ve karara bağlandıktan sonra yapılan harcama bankalar tarafından silinir.

Yorum yapın