Kredi Kart Aidatı Nedir? Neden Alınır? Alınmayan Kartlar Var Mıdır? Hangi Kartlardır?

Kredi kart aidatı hemen herkes tarafından bilinen bir uygulamadır. Kredi kartları günümüz bireysel ekonomi sistemleri için çok büyük önem taşımaktadır. Gerek sundukları harcama olanakları gerekse de sağladıkları finansal destekler sayesinde kredi kartları büyük kurtarıcılar olarak cüzdanlarda yer alır. Her şeyin olduğu gibi bankacılık hizmetlerinin de bedeli yer almaktadır. Bankalar verilen hizmetlerin ve katılmanıza olanak sunulan kampanyaların bedeli olarak kredi kartı aidatı talep etmektedir. Bu süreçte, kredi kartı kullanan hemen herkes anlaşmada yer alan aidatı ödemek zorundadır. Devlet ve devlet kurumları bu konuda belli yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu sayede bankalar kafasına göre işlem yapamaz. Ayrıca bu düzenleme bünyesinde her bankaya “kredi kartı olmayan kredi kartı” çıkarma zorunluluğu da getirmiştir. Yani her banka bünyesinde kredi kart aidatı olmayan kredi kartı alabilirsiniz. Bu 2014 yılında gündeme gelen bir yasal düzenleme ile sağlanmıştır.

Kredi Kart Aidatı Ne Kadardır? Ne Zaman Alınır?

Kredi kart aidatı hemen her kart için farklıdır. Bankaların kredi kartı aidatlarının tahsilatı için farklı seçenekleri yer almaktadır. Kredi kartlar, kullanım haklarının hizmet bedeli olarak kesilen ücretleri belli aralıklarla kredi kartı bakiyesinden keserler. Bu ödeme periyotları bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak değişebilir. Kredi kartı aidatı bu gibi dönemsel farklarla tahsil edilmektedir. Bu süreçte kredi kartı aidatı aylık 7-10 liradan başlar. En yüksek kredi kartı aidatları ise ortalama aylık 30 TL civarına denk gelmektedir. Kredi kartı aidatı seçiminde bankaya başvuru yaparken dikkatli olmanız gerekir. Banka sizlere kredi kartına istinaden sözleşme imzalatmak istediğinde sözleşme bünyesinde yer alan kredi kartı aidatı maddesini iyice okuyun. Burada sizlerden yasal olarak bankanın hak sahibi olduğu yaptırım bedelleri sunulmaktadır. Süreçte resmi evrakları sağlam tutmanız durumunda hiçbir sorun gündeme gelmeyecektir.

Kredi Kartı Aidatı Almayan Masrafsız, Ücretsiz Kredi Kartları Listesi

Kredi kartı aidatı almayan kartlar konusunda yasal zorunluluk bulunduğunu belirtelim. Kredi kartı aidatı noktasında kredi kartı aidatı almayan kart listesi oldukça kabarık. Bankalar bu zorunluluğu lanse etmekten ve müşterilere sunmaktan hiç çekinmez. Bu kartlar üzerinden yapılacak olan harcamalar ve borçlanmalar banka maddi olanaklarına fayda sağlayacaktır. Kredi kartı aidatı olmayan kartlardan bazıları şu şekildedir:

  • Şekerbank Şeker Kredi kartı (aidatsız.)
  • Odeobank Bank’O Kredi Kartı (aidatsız)
  • Garanti Bankası Filexi kredi kartı (aidatsız)
  • QNB Finansbank Fix kredi kartı (aidatsız)
  • Akbank Free kredi kartı (aidatsız)

Bu kredi kartlarına başvuru yapmak için ilk olarak herhangi bir şubeye gitmeniz gerekmektedir. İlgili kartın sahibi olan bankanın şubesine gitmeniz durumunda hem bilgi alın hem de aidatsız kredi kartı başvurusu işlemlerinizi gerçekleştirin.

Yorum yapın