Kredi İçin Gerekli Belgeler Neler? Banka Kredi İçin Hangi Belgeleri İster?

Kredi için gerekli belgeler hemen her banka bünyesinde aynı olsa da, farklı kredi türlerinde değişkenlik gösterebilmektedir. Kredi çekmeden evvel aylık gelirinizi iyice gider ortalamanıza göre hesaplamalı ve sonrasında size uygun aylık taksit miktarını belirlemelisiniz. Aksi takdirde kredi çektikten sonra aylık geçim sürecinde büyük sorunlar yaşarsınız. Bankalar kredi vermeden evvel hemen her türlü araştırmayı yapmaktadır. Bankalar eskiden sadece ekonomik geçmiş bilgilerine bakarken, şu anda kişinin ekonomik duruşu ile ilişkili olabilecek hemen her şeye bakma hakkına sahiptir. Kredi için gerekli belgeler bunların tespit edilmesinde gerekli olduğu için bankalar tarafından istenmektedir. Bankalar burada size ait olan bilgileri tespit ederek, kredi verilmesi durumunda nasıl bir tavır sergileyeceğinizi tespit etmektedir. Kredi verilmeden önce asıl kararın verilmesinde etkili olan unsur, hiç şüphesiz kişinin ekonomik mazisini ortaya koyan “kredi notu” uygulamasıdır.

Kredi notu sayesinde, kişinin geçmişte aldığı krediler ve kredi kartları başta olmak üzere hemen her şey ortaya konur. Bu ekonomik desteklerin ne kadar düzenli olarak finanse edildiği ve borçların ne denli ödenip ödenmediği kredi notu sayesinde ortaya çıkmaktadır. Kredi çekmek için gerekli bilgiler arasından alınan TC kimlik numarası ile banka otomatik olarak sizlerin kredi notunu açığa çıkaracaktır. Kısacası bankalar sizlerin ekonomik sicili hakkında bili alabilmek için birçok farklı belgeye ihtiyaç duyarlar.

Kredi İçin Gerekli Belgeler Listesi

Kredi için gerekli belgeler ilk başta hemen her banka ve kredi türü için aynıdır. Bu süreçte kişinin sicili veya talepleri bankayı ikinci bir gerekli belge istemine mecbur bırakabilir. İlk aşamada verilmesi gereken başlıca kredi evrakları şu şekildedir:

 • Kimlik kartı fotokopisi
  • Bu fotokopi için kendiniz çaba harcamayın, banka sizler için ücretsiz olarak şubede fotokopi çekecektir.
 • Gelir belgesi
  • Memur ve emekliden maaş bordrosu,
  • Esnaftan güncel vergi levhası
  • Özel sektör çalışanından maaş bordrosu
 • Adres ve sigorta bilgileri
  • Memurdan ikamet belgesi
  • Emekliden ikamet belgesi
  • Özel sektör çalışanından SGK dökümü
  • Esnaftan imza sirküsü

Burada en sıkıntılı olan meslek gurubu sizlerinde algıladığı üzere esnaf olmaktır. Esnaf kesim kendisine ait gelir durumunu belgelemek için diğerlerinden daha fazla çaba gösterir. Bu süreçte eğer esnafın ekstra bir gelir kaynağı varsa, bu da bankaya kredi başvuru için gidilirken bulundurulmalıdır. Bu kira sözleşmesi olabilir. Kredi başvurusunda gerekli evraklar başlangıç aşamasında bu şekildedir. Bu evrakları her meslek grubuna göre toplayarak götürmeniz durumunda, banka herhangi bir aksilik çıkmadığı sürece sizlerden ekstra belge istemeyecektir. Bizler en üst düzey ihtiyaçlara bile olanak sunan belgeleri sizler için derledik.

Banka Kredi İçin Hangi Belgeleri İsteyebilir?

Banka kredi çekerken hangi belgeleri ister sorusuna istinaden oldukça detaylı bir cevap veriyoruz. Bankalar sizlerin kredi talebinde veya geçmiş ekonomik durumunda bir sorun tespit ederse, bu durumda ekstra yollara başvuracaktır. Bunlardan ilki kefil talep etme yöntemidir. Bu da aktif olarak belge gerektirmez. Kişinin gelmesi durumunda nüfus cüzdanı ile uygunluk tespiti yapılır ve işlemler direkt olarak başlatılır. İkinci ve kredi için gerek belge gerektiren unsur ise ipotek talebinin yer almasıdır. Banka sizlerin kredi talebinde kendisini güvende hissetmez ve parayı geri ödeyeceğinize tam olarak inanmazsa, bu durumda tarafınıza ipotek teklifini sunacaktır.

İpotek demek, sizlerin üzerine olan taşınmaz bir malın kredi tutarı ödeninceye kadar bankaya rehin edilmesi anlamına gelir. Banka kredi borcunun ödenmemesi durumunda, sizler tarafından resmi olarak verilen “ipotek” malı üzerinde hak sahibi konumuna geçer. Bu mallar kredi ödenmemesi durumunda banka tarafından satışa çıkarılır. Bu nedenle kredi ipotek verilirken dikkat edilmelidir. Kredi için gerekli evraklar konusuna gelecek olursak ise, ipotekli kredide gerekli evraklar oldukça kolay temin edilebilir. İpotekli olarak kredi çekmek istiyorsanız aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak götürmeniz gerekmektedir.

 • Malın tapusu/sahiplik belgesi
 • Malın borcunun olmadığına dair belediye onaylı belge

Yorum yapın