Kredi Garanti Fonu KOBİ Desteği

Türkiye’de gittikçe büyüyen bir olgu olarak ortaya çıkan KOBİ’ler, ülkenin gerek ekonomik gerekse de toplumsal ihtiyaçlarını karşılamada her daim önemli bir rol oynamıştır. KOBİ’ler çoğu zaman küçük işletmeler halinde başlar ve seneler geçtikçe kendini geliştirerek büyük bir işletme olmaya doğru yol alır. KOBİ’lerin özellikle ülke ekonomisine katkısı çok büyük olabilmektedir. Ancak, küçük işletmeler, yola ilk çıktıkları zaman belli ekonomik zorluklar yaşayabilmekte ve bunları aşacak gücü kendilerinde bulamamaktadırlar. İhtiyaçlar için kredi çekmek, çalışan varsa onlara maaşlarını ödeyememek gibi büyüme sancıları çekebilmektedirler. İşte tam da bu noktada kredi garanti fonu KOBİ’lerin imdadına koşuyor. Kredi garanti fonu, pek çok işletmeciyi büyük bir dertten kurtarabiliyor.

Kredi Garanti Fonu KOBİ ’lerin Can Dostu

Yukarıda da belirtildiği gibi kimi küçük ve orta ölçekli kuruluşlar, zaman zaman maddi sıkıntılar çekebilmekte ve bunu kendi bünyelerinde halledemez hala gelebilmektedirler. İşte bu noktada ise Kredi Garanti Fonu devreye girer. Kredi Garanti Fonu yani kısaca KGF; teminat sıkıntısı çeken ve bu sebepten ötürü bankalardan kredi almakta güçlük çeken ya da kredi alamayan işletmelere kefil olan bir kuruluştur. KGF, KOBİ’ler ya da KOBİ dışındaki işletmelere kefil olma görevini üstlenerek, bu tarz işletmelerin kredi almalarını kolaylaştırmak için kurulmuştur. Ancak bu kuruluş size herhangi bir garanti vermez ya da bir ödenek sağlamaz. Yalnızca kefil prosedürünü tamamlamak amacıyla kurulmuş bir örgüttür.

Kredi Garanti Fonu Aşamaları Nelerdir?

KGF’ye başvurma işlemi genel olarak şu sırada işlemektedir;

  1. KOBİ ya da KOBİ dışı işletmeler kredi almak için herhangi bir bankaya başvurur,
  2. Banka işletmeyi ve krediyi değerlendirerek genellikle krediyi onaylar,
  3. Banka, daha sonra kefil olma talebini KGF’ye iletir,
  4. KGF ise kendi içinde, kredinin ve başvuruyu yapan KOBİ’nin uygunluk kriterlerini denetler,
  5. Eğer her şey yolundaysa KGF, sonucun olumlu olduğunu bankaya bildirir,
  6. KGF’den gelen teminat ve onaydan sonra banka söz konusu krediyi KOBİ ya da KOBİ dışı işletmeya verir.

Eğer sizin de küçük ya da orta ölçekli bir işletmeniz varsa ve bankadan kolayca kredi almakta zorluk çekiyorsanız Kredi Garanti Fonu’na başvurabilirsiniz.

Yorum yapın