Kredi Faizi Hesaplama Nasıl Yapılır? Ne Kadar Faiz Ödeyeceksiniz?

Kredi faizi hesaplama konusunda siz değerli okurlarımıza bilinmesi gereken hemen her şeyi sunuyoruz. Krediler, sizlerinde bildiği üzere kişilerin toplu ihtiyaçlarına istinaden verilmektedir. Verilen bu kredilerin tamamında ufak veya büyük faiz uygulamaları yer almaktadır. Kredinin boyutuna ve türüne göre değişkenlik gösteren bu faizler, dönemin şartlarına göre de değişkenlik göstermektedir. Kredi faizi hesaplaması bu faizlerin çekilen miktara oranlanması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Faiz, bir dönem içerisinde verilen borç para üzerine yansıtılan sayısal oran anlamına gelmektedir. Faiz, kredilerin bünyesinde devamlı olarak yer alır. Kaliteli bir kredi, hiç şüphesiz rakip firmaların sunduğu kredilerin önüne sadece faiz oranıyla geçebilir. Dosya masraflarında devletin oluşturduğu sınır politikası sayesinde bankalar çok da ileri gidemez. Bu nedenle uygun faiz oranları sunan kredi, hemen her bankanın sunduğu ekonomik destekten çok daha faydalıdır. Kredi faiz hesaplaması oldukça kolaydır. Kredi de faiz bilincini anladıktan sonra dilerseniz kredilerin faiz oranlarına yönelelim.

Kredi tutarı sizlerin başvuru yapmanız ile netleşir. Banka kendi yetkili personeli ile görüşme yaparak size kredi verip vermeyeceği konusunu netlik ile sonuçlandırır. Sonrasında kredi faiz oranını sizlere kabul ettirerek, resmi olarak kredi ödeme planını hazırlar. Burada faiz oranının kaç olduğu, taksitlerin ne kadar olacağı ve ne kadar fazladan kredi faizi için para ödeyeceğinizi görebilirsiniz. Ödeme planına sadık kalmalı ve bu süreçte vade karşılığında ödenmesi gereken tutarlara odaklanmalısınız.

Kredi Faizi Hesaplama Formülü Nedir?

Kredi hesaplama formülü için temel metod çok açıktır. Kredi faizi hesaplama sürecinde bankaya verilen kredi tutar teklifinin faiz oranına istinaden yüzdelik dilimi alınır ve ana para üzerine eklenir. Örnek hesaplama yapacak olursak şu şekilde bir tablo karşımzıa çıkmaktadır. İşte örnek kredi faizi hesaplama:

 • Hesaplama için örnek bir kredinin hesabını hep birlikte yapacağız.
  • KREDİ TUTARI : 300 TL
  • KREDİ VADESİ : 6 AY
  • KREDİ FAİZİ : %1
 • İlk aşama kredi boyunca vade, faiz ve ana para ederince karşımıza çıkacak olan aylık taksiti bulmak olacaktır. Bunun hesaplamasını yapmak için karmaşık bir formül kullanmanız gerekir. Kredi faizi taksit hesaplama formülü şu şekildedir:

Kredi faizi hesaplama

 • Bu hesap örnek kredimize göre yapıldığında aylık taksit “52 TL” olarak çıkar.
 • Bu süreçte sonuç size aylık taksit oranını belirletecektir.
  • Her ay düzenli olarak ödenecek olan taksit 52 liradır.
 • Bu aşama sonrasında vade dönemlerini hesaplayabiliriz. İşte kredi hesaplama formülüne göre 1. ay ödeme planınız:
BORÇ TAKSİT ÖDEMESİ   ÖDENEN FAİZ ÖDENEN HAM BORÇ KALAN BORÇ
 300 TL  52 TL  3 TL  49 TL  251 TL
Kalan kredi

borcu

Sabit olarak ödenen taksit miktarı “BORÇ” yazan kısmın şartlarda ki gibi %1’i

300 / 100 = 3

3 x 1 = “3”

52 liranın 3 lirası faize gitti ana paradan 49 ödedik.

52 – 3 = “49”

Borçtan bir ayda 49 lira ödedik. Bu durumda

300 – 49 = 251

Şimdi burada kafa karışıklığı oluşabilir. Kafa karışıklığının önüne geçmek üzere size düz mantığı anlatacağız. Normal müşteri der ki; ben 52 lira taksit ödedim. Bu kalan borç neden 300 – 52 = 248 lira değil? İşte burada faiz borcunun mantığı devreye girer. Kredi hesaplama araçları bunu size anlatmaz. Faiz sizin her ayki taksitiniz üzerinden ayrıca alınan bir ücrettir. Banka size aynı şu aşamaları uygular:

 • Senin aylık ödeyeceğin taksit 52 TL.
 • İlk ay kalan borcunun aylık faiz borcu, (yani boırcun yüzde 3’ü) 3 TL.
 • Ben bunu aldım. Kalanı borcundan düştüm.

Yani sizin ödediğiniz her taksitte, o ayın kalan borcunun yüzde 1’i (sizin faiz oranınız kaçsa yüzde o kadarı) banka tarafından alınır. Bu alınan miktardan kalan ödeme miktarı taksitten düşürülür. Dilerseniz mantığın iyice anlaşılması için bir de aynı kredinin 2. ayındaki ödeme planını hesaplayalım. Kredi faizi hesaplama formülüne göre yapılan hesaplamada kredinin 2. ay faizi:

 BORÇ  TAKSİT ÖDEMESİ  ÖDENEN FAİZ  ÖDENEN HAM BORÇ  KALAN BORÇ
 251 TL  52 TL  2.51 TL  49,49 TL   201,51 TL
 İlk ay faiz bedelinden geriye 49 TL kaldı onu ödedik kalan borç  Kredi başlangıç tarihinden hesaplanan aylık kredi taksit ücreti burada yer alır. Bu konuda herhangi bir itiraz hakkınız bulunmaz.  Aylık faiz oranı yüzde 1 olduğu için aylık borç olan 251 liranın yüzde birini aldık. Banka 52 liralık ödememizi ham borcun (251 TL) yüzde birini yani 2,51 lirasını aldı. Biz borcumuzdan 49,49 TL ödemiş olduk. 251 liradan faiz tutarını banka ödemeden kesince, kalan borcumuz: 251 – 49,49 olarak hesaplandı.

Kredi Faizi Hesaplama Formülü ve Çeşitleri

Kredi faiz hesaplama konusunda yukarıda hemen herkes tarafından algılanması zor olan bir yöntemi anlattık. Bu işlemi bankaların ve hesaplama maksadıyla kurulmuş sitelerin bünyesinde tek tıkla yapabilirsiniz. İşin matematik boyutunu öğrenmek isteyenler için böylesi bir uygulama yaptık. Görüldüğü üzere banka her ay bizlerin ödediği paradan, faiz oranı ederince kesinti yapıp bunu “faiz” olarak kendine ayırıyor. Bu denli kapsamlı bir anlatımdan sonra sanıyorum kredi faiz hesaplama formülü ve kredi ilk taksit hesaplama formülü hakkında kimsenin aklında soru işareti kalmamıştır.

Bankalar bu gibi hesapların üzerinde sayısal verileri değiştirerek azalan, artan, değişmeyen ve daha birçok farklı kredi ödeme planı hazırlamaktadır. Bu ödeme planlarında ödenen faiz oranının sabit tutulması mümkündür. Bu tarz ödeme planlarında genellikle sonradan ödenen faiz miktarı düşürülür. Örneğin yukarıkdaki krediyi öyle yapsaydık, ödenen faiz tutarlarını ilk 3 ay 3 TL olarak ayarlamamız gerekir. Sonraki 2 ayda ise ödenen faiz tutarı 2 TL olur ve son 2 ayda ödenen faiz tutarı 1 TL seviyelerine iner. Bu sayede son ödemede sıfıra sıfır bir tablo ortaya çıkar. Bizler temel mantığını iyice kavramanız mantığıyla yukarıda en sade şekliyle kredi hesaplaması yapma konusunu ele aldık.

Kredi Faizi Hesaplaması Yaptık! Tüm Ödeme Bu Kadar Mı?

Dediğimiz gibi bizler kredi faizi hesaplama konusu adı altında sadece temel aylık faiz mantığını sizlere anlattık. Faizin ayrıca bir borçlanma olarak aylık kesildiği bilgisini paylaştık. Bu süreçte bankaların uygulaması gereken birçok esktra masraf yer almaktadır. Eğer ihtiyaç ve taşıt kredileri çekiyorsanız bu durumda tarafınıza hayat sigortası ve kasko bedelleri de yansıtılır. Kredi masrafları hesaplama olarak adlandırabileceğimiz bu masrafları dilerseniz topluca kredi arifesinde ödeyebilir, dilerseniz kredi taksitlerine ekleterek ödemeye başlayabilirsiniz. Kredi faizi taksit hesaplama konusunda vergilerde işe dahil olmaktadır. Bankalar üzerinden kredi çekmek istiyorsanız ilgili bankanın internet sitesine giriş yapın. Daha sonra orada yer alan hesaplama araçlarını kullnarak kredinizin ödeme planını çıkarın.

Yorum yapın