Kredi Erken Kapatma Cezası Var mı ? Nasıl Hesaplanır ?

Kredi erkan kapatma cezası olarak bilinen bir yaptırım yasal sınırlar içerisinde yer almaktadır. Krediler artık günümüzün en büyük ekonomik desteği haline geldi.  Kredi kullanımı ile birçok farklı insan ev ve araba alırken, insanların büyük bir çoğunluğu ise hayatın önlerine aniden çıkardığı harcamaları atlatıyor. Kredilerin borçlanma süreleri bulunmaktadır. Kredi borcunun aylık olarak yayıldığı sürece “vade” adı verilmektedir. “Kredi vadesinden önce” borç kapatma, yapılan anlaşmaya aykırılık gösterdiği için cezayla karşılanmaktadır. Birçok kişinin borcun erkenden kapanmasıyla bankanın rahatlayacağını sanıyor olması cezai hesaplama sürecinde sorunlara yol açmaktadır. Kredi borcunu toplu kapatma sonrasında bankanın uzun vadeli geliri düşecektir. Kişinin vadeli süreçte kredi için yaptığı anlaşmada bankanın ne kadar gelir elde edeceği hesaplanmaktadır. Bu nedenle geri toplu ödeme cezasında anapara esas alınarak işlem yapılmaktadır. Kredi türlerine göre erken ödeme cezası alınmayabilir. Kredi erken ödeme cezası hakkında sizlerle hemen her türlü bilgiyi paylaşacağız.

Krediyi Erken Kapatma Cezası Hangi Kredi Türlerinden Alınmaz?

Kredi erkan kapatma cezası konusunda tepki göstermek veya itiraz etmek gibi bir hakkınız bulunmamaktadır. Bu gibi durumların önceden planlanması durumunda bankalar tarafından sunulan “balon taksit” uygulamasına dahil olabilir, ilk başlardaki taksitlerde cüzi miktarlar ödeyebilir sonrasında son taksit itibariyle toplu ödeme yaparak cezasız şekilde krediyi kapatabilirsiniz. Aksi takdirde bankaya erken kredi kapatma talebiyle gittiğinizde karşınıza çıkan ceza için yapabileceğiniz hiçbir şey olmayacaktır. Krediler, temelde 3 çeşittir. Ülkemiz bünyesinde yer alan temel bankalar arasında yaygın olan kredi türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İhtiyaç (tüketici) kredisi
 • Taşıt (ikinci el/sıfır) kredisi
 • Konut kredisi

Krediyi erkenden ödeme eylemi neticesinde bu yukarıda yer alan her kredi türüne cezai işlem yapılmaz. Bir kredinin erken ödeme dolayısıyla cezaya tabi tutulması için kredinin “finansal konut” desteği niteliğinde olması gerekmektedir. Bu da bu cezai işlemin sadece konut kredilerine uygulanabildiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. İhtiyaç ve taşıt kredilerini erken ödemeye çalışmanız durumunda kalan ana paranızı ödeyip krediden kurtulabilirsiniz. İhtiyaç kredisi erken ödeme cezası ve taşıt kredisi erken ödeme cezası adı altında herhangi bir yasal yaptırım bulunmamaktadır. Banka çıkar oranı uzun vadeli ve yüksek tutarlı konut kredilerinde düştüğü için sadece konut kredilerinin erken ödeme taleplerinde cezai işlem uygulaması yasal olarak yapılmaktadır.

Krediyi Erken Kapatma, Ödeme Cezası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi erkan kapatma cezası hesaplama noktasında asıl değişken madde kalan vade sayısıdır. Örnek verecek olursak, ödeme planına göre sizler  20. taksidi ödemiş olun ve somnrasında bankaya giderek erken ödeme yapmak istediğinizi belirtin. Bu durumda 21. taksit dahil olacak şekilde ödeme planında kalan vade sayısı baz alınarak işlem yapılır. Hesaplama için kredinizin ödeme planında kalan vade sayısını net olarak bilmeniz gerekmektedir. Eğer bu sayıyı net olarak biliyorsanız aşağıdaki adımları uygulayatak kredinizin erken borç kapatma cezası için bedelini öğrenebilirsiniz. İşte erken kredi borcu kapatma hesaplama yöntemi:

 • Kredinizin kalan vade sayısı 36 aydan büyükse,
  • Kredi taksidini en son ödediğiniz tarihten bir ay öncesine gidin ve anaparayı bulun.
  • Sonrasında bu anapara verisini 100’e bölün.
  • Sonrasında bu çıkan sonucu 2 ile çarpın.
  • Çıkan sonuç kişinin krediyi tam anlamıyla kapatması durumunda ödemesi gereken cezadır. Örnek hesaplama

KREDİ KALAN VADE : 50

KREDİ KALAN ANAPARA : 20.000

20.000 TL / 100 = 200

200 x 2 = 400

ERKEN BORÇ KAPATMA CEZASI = 400 TL

 • Kredinin kalan vade sayısı 36 aydan küçükse
  • Kredi taksidini en son ödediğiniz tarihten bir ay öncesine gidin ve anaparayı bulun.
  • Sonrasında bu anapara verisini 100’e bölün.
  • Sonrasında bu çıkan sonucu 1 le çarpın.
  • Çıkan sonuç kişinin krediyi tam anlamıyla kapatması durumunda ödemesi gereken cezadır. Örnek hesaplama:

KREDİ KALAN VADE : 20

KREDİ KALAN ANAPARA : 20.000

20.000 TL / 100 = 200

200 x 1 = 200

ERKEN BORÇ KAPATMA CEZASI = 20 TL

Kredi Borcunu Erken Kapatma Cezası

Toplu kredi borcu kapatma işlemi için verilen yasal sınırlar oldukça açıktır. Kredi borcunun kapatılma talebinden bir önceki taksit dönemi baz alınarak; kalan vade sayısının 36 aydan küçük olması durumunda anaparanın %1’i tutarın, kalan vade sayısının 36 aydan büyük olması durumunda anaparanın %2’si tutarında cezai bedel kişinin ödemesi gereken tutara yansıtılır. Bu sayede bankanın kayıp olarak nitelendirdiği çıkar oranı telafi edilmektedir. Buna ek olarak onut kredisi transferi olarak adlandırılan kredi taşıma işlemlerinde de bu tıutar kişinin ana borcuna yansıtılmaktadır. Kredi erkan kapatma cezası bazı bankalar tarafından alınmayabilir. Yasa bankalara burada hak tanır ancak bankaların bunu yapabilmesi için çok haklı gerekçe ve sebeplerin olması gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir etken borcun engellenmesine neden olamaz.

Yorum yapın