Kredi Dosya Masrafı Nedir? Bankaların Kredi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Bankaların kredi dosya masrafı konusunu konuşmadan önce hemen herkes tarafından tam bilinmeyen dosya masrafı konusunu masaya yatıralım. Bankalar hizmet sunan ekonomi kuruluşlarıdır. Unutmayınız, bankalar bizlere sundukları krediler bünyesinde kâr elde edebilmek için faiz barındırırlar. Bu faiz gelirleri ile çalışan personel maaşları, masraflar, yatırımlar ve diğer ödemeler elbette yapılamaz. Bu nedenle bankanın sunduğu her hizmetten para alması gerekmektedir. Kredi dosya masrafı da bu süreçte karşımıza çıkan masraflar arasında yer almaktadır. Hazırlanan dosyaların ve evrakların maddi karşılığı olarak alınan bu miktar 2014 yılı itibariyle yürütmeye giren yasalar sayesinde sınırlanmaktadır. Bu sınırlama sayesinde bankaların ileri geri sundukları kredi masrafları da ortadan kalkmaktadır. Kredi masrafları adı altında sunulan ücretlerin saçma seviyelere ulaşması ve vatandaşları zorlaması durumu sonrasında devlet konuya yasal düzenlemeler ile müdahale etmiştir.

Kredi masrafı ile sigorta masrafının karıştırılmaması gerekmektedir. Sitemiz bünyesinde yer alan konut kredisi dosya masrafları arasında yer alan şartlara göz attığınızda zorunlu sigorta eylemlerini de görebilirsiniz. Bu sigorta masraflarının tamamı dahil edilmez. Veya bankanın sizden aldığı yasal sınırları geçen ödemelerde bu ödemenin içinde kalan bir kısım yasal kısımlara göre düzenlenerek kredi dosya masrafı olarak lanse edilir. Kredi dosya masrafı geri alma konusunu da sitemiz bünyesinde bulabilirsiniz. Tarafınızdan bu vaatler ile yüksek kredi dosya masraflarının alındığı düşüncesini besliyorsanız, bu durumda Tüketici Hakları Heyetlerine alınan miktar bandında başvuru yaparak geri tahsilat alabilirsiniz. Süre bu alımlar bünyesinde 10 sene olarak sunulmaktadır. Ayrıca bu başvuruların ortalama %70’i kabul edilmekte olup, sonrasında ödeme yapılmaktadır.

Kredi Dosya Masrafı En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi dosya masrafı hesaplama konusunda devlet tarafından konulan sınırları kullanabilirsiniz. Devlet, bankaların uyguladıkları uygunsuz masraf uygulamalarını engellemek ve rahat bir ekonomi planlaması yapmak için çaba göstermektedir. Gösterilen bu çaba karşısında, bankaların duruşu ve pontansiyelleri sizlerinde tahmin edeceği üzere güçsüz kalmıştır. Bankalar kredi dosya masrafı adı altında kendilerini kurtaracak olan geliri elde edemezler. Bunu da yine kendilerine bağlı olarak çalışan sigorta ve avukat büroları ile karşılarlar. Bu sonraki konulardan ana konuya geçelim. Bankaların fazladan aldığı dosya masrafı ücreti konusunda ki merakınızı bir alt başlıkta yer alan içerikle giderebilirsiniz.

Bankaların yapılan yasal düzenlemeye göre alabilecekleri maksimum dosya masrafı binde beş olarak sunulmaktadır. Kredi tutarını bine bölün, bunu 5 ile çarpın ve sonucu bulun. Ortaya çıkan sayısal sonuç, kredi dosya masrafı ücreti olarak size yansıtılacaktır. Bu süreçte ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri de aynı statü altında değerlendirilmektedir. Binde beş demek %0,5 anlamına gelmektedir. Bu oranlara göre bankaların yasal sınırlar içerisinde sizden alabilecekleri maksimum dosya masrafları şu şekildedir:

  • 100.000 TL kredi için 500 TL
  • 50.000 TL kredi için 250 TL
  • 10.000 TL kredi için 50 TL
  • 200.000 TL kredi için 1.000 TL

Banka Dosya Masrafları Ve Banka Sigorta Masrafları

Banka kredi dosya masrafı kadar önem arz eden bir konu daha varsa, o da muhakkak ki sigorta ücretleridir. Kredi çekmek demek belli vade süreleri arasında borçlanmayı kabul etmek anlamına gelmektedir. Bu vade süreçleri arasında kredi için bankaya “ödeme” sözü verirken, ne yazık ki ölmeyeceğimiz garantisini de veremiyoruz. Bu nedenle yasalara göre kredi borcunun sigortalı statü altında yer alması kişinin başına bir şey gelmesi durumunda geride kalanlar için güvence anlamına gelmektedir. Banka dosya masrafları yanında, sigorta masrafları da artışla yer alabilir. Ancak kesinlikle bu kredilere sigorta yaptırılmalıdır. Kredilerin ödenmemesi durumunu kapsayan sigortalar, hayat sigortası olarak adlandırılmaktadır. Hayat sigortası sayesinde, kişinin hayati koşulları güvence altına alınır. Kredi sigorta masrafları içerisinde yer alan paketlerin birkaç özelliği kendi sigorta düzeyinizde barındırdığına emin olun. Sizlerin sigorta düzeyi dışında kalan uygulamalar zaten yapılamaz. Sigorta bünyesinde yer alması gereken özellikler şu şekildedir:

  • Kaza durumunu kapsamalı,
  • İşsizlik durumunu kapsamalı,
  • Tüm kredi vadesini kapsamalı,
  • Cayma hakkını bünyesinde barındırmalı,

Yorum yapın