Kredi Dondurma Nasıl Yapılır? Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi dondurma konusunda bankalardan talepte bulunan binlerce insan bulunmaktadır. Krediler, kişilerin güncel ihtiyaçlarını hemen görüp sonrasında ufak ufak ödemeleri için sunulan ekonomik destek ürünleridir. Kredilerin çekilmesi ile başlayan vade süreci boyunca, kişi kredi ödeme planı bünyesinde bulunan kredi taksit planına istinaden ödeme yapmak zorundadır. Kredi taksitlerinin ödenmemesi, aksatılması, eksik ödenmesi veya aralıklı ödenmesi kişinin başlıca kredi notunda düşüşe neden olacaktır. Birkaç kere tekerrür eden ve banka kâr oranını tehlikeye atan durumlarda, kredi borcundan dolayı kişi Merkez Bankasına bildirilir. Bundan sonrası hiç tadı, tuzu olmayan ve kişiyi zor durumlara sokan hukuki süreçlerden ibarettir.

Kredi dondurma veya kredi erteleme olarak bilinen eylemelrde bu gibi sorumlu dönemlere geçiş yapmamak için çare olarak bulunmaktadır. İlk olarak şunu belirtelim. Hiçnir banka bir kredi verdiği müşterisi dedi diye süresiz kredi dondurma işlemi yapmaz. Hatta çoğu banka kredi dondurma işlemi bile yapmaz. Bu bazı bankaların uzun süreli çalışıp, sorunsuz işleyişe devam ettikleri müşterileri için uyguladıkları istisna bir durumdur. Elbette, sizlerde şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak dondurma konusunda pek de umutlu olmayın.

Kredi Dondurma İle Kredi Taksit Erteleme!

Kredi dondurma olarak bilinen eylemler, bankaların kredi taksiti erteleme kampanyaları ile eşleşmektedir. Oluşan sorunlar veya çıkan acil harcamalar nedeniyle mevcut kredi borcunuzu nitelikli ve ödeme planına uyumlu olarak ödeyemiyorsanız, bu durumda kredi borcunuzu ay bazında erteleme fırsatı bulabilirsiniz. Akbank, Ziraat ve Vakıfbank uzun vadeli kredilerde müşterinin geçmişinin tutarlı olması halinde “3,6 ve 9 aya kadar kredi taksidi erteleme” olanağı sunmaktadır. Kredi kartları bünyesinde yıllardır yer alan bu özellik, kredilerin gerek tutarları gerekse de vadeleri nedeniyle ertelenmelerine engel olur. Kredi taksiti erteleme konusunda alabileceğiniz destek muhakkak sınırlıdır. Eğer durumunuz maksimum 9 aylık bir süreçte iyileşmeyecek ise, bu durumda “kredi yapılandırma kredisi” çekmeyi deneyebilirsiniz. Bu hemen her banka tarafından sunulur ve kredinin kalan ana para tutarının 48 aya kadar vadelendirilmesini sağlar. Bu krediler tüketici kredisi olmasından dolayı maksimum 48 aya kadar vade yapılabilmektedir. Kredi borcu dondurma işleminden ziyade, kredi yapılandırma kredisi çekmek daha verimli bir plan olacaktır.

Kredi Dondurma Başvurusu Nasıl Yapılır? Kredi Taksiti Dondurma Başvurusu

Kredi borcu dondurma işlemi için banka şubelerine ilk aşama için gitmeniz yeterli olacaktır. Kredi kullandığınız banka şubesine gidin. Orada muhakkak size yardımcı olması maksadıyla bulunan bir müşteri temsilcisi yer alacaktır. Onunla bu konuyu görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz. Bu süreçte dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi de yine banka yetkilisi tarafından temin edebilirsiniz. Eğer banka yetkilisi konuyla ilgili işlem yapamayacağını belirtiyorsa, bir dilekçe hazırlamalı ve banka genel merkezine göndermelisiniz. Durumunuzu net bir şekilde ifade ederek, (askere gideceğim kredi borcumu dondurmak istiyorum, maddi imkansızlıklar nedeniyle kredi borcumu dondurmak istiyorum vb.)doğru ve net bilgileri paylaşan bir dilekçe hazırlayın. Sonrasında kredi borcu erteleme ve dondurma talebinizi sonuna tarih bilgisi paylaşarak ekleyin. Unutmayın, kredi borcunuzu ne zamandan itibaren tekrar ödemeye başlayacağınız bilgisini de paylaşmanız gerekmektedir. Bu sayede bankanın size karşın bakış açısı daha olumlu bir hal alır.  

Yorum yapın