Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019 günümüzde en çok sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. Uzun yıllardır bu konularda birçok farklı fikir ortaya atılıyor olsa bile kredi borcumu ödemezsem ne olur? diyenler için net bir cevap vermek pek mümkün olmuyor. Yazımızda size bu tür durumlarda neler yapabileceğiniz ile ilgili en net ve işe yarar fikirleri paylaştık. Bunları doğru olarak yaptığınız takdirde süreci en az sorunla atlatmanız mümkün olacaktır.

Bireylerin her türlü ihtiyaçlarında maddi eksikliklerini tamamlamaları adına bankaların vermiş oldukları krediler, özellikle yüksek maliyet gerektiren ihtiyaçlara büyük kolaylık sunmaktadır. Kişilerin ev ya da araba gibi masraflı ihtiyaçlarını giderirken aldıkları banka kredileri, onlara ilk etapta kolaylık sağlıyor olsa da, gelir durumlarında meydana gelebilecek bir bozukluk ya da kişilerin herhangi bir sebeplerinden dolayı borçlarını ödememe gibi durumları, onların başına çok büyük dertler açabilmektedir. Kredi borcunun ödenmemesi gibi bir durum söz konusu olduğu zaman, elbette işleyen resmi bir prosedür bulunmaktadır. Ancak, kişilerin resmi adımları mevzuattan takip etmesi zor olacağından dolayı, bu yazımızdan kredi borcunu herhangi bir sebepten dolayı ödeyemeyen kişilerin karşılaşacakları durumlardan söz edeceğiz.

Öncelikle, kredi borcunun ödenmemesi gibi bir durum söz konusu olduğu zaman, finansal hayatınızın tümünü ilgilendirmekte olan kredi notunuz ciddi anlamda zarar görecektir. Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve hatta kredi kartı limit artış işlemlerinde bile belirleyici olan kredi notunuzun zarar görmesi demek, bir sonraki başvurunuza doğrudan olumsuz bir dönüş yapılmasını ya da ihtiyacınız olan kredi bedelinin çok daha altında kredi kullanmanız durumlarını ortaya çıkarabilmektedir. İşte bu durumlardan dolayı, kredi ödemelerinize dikkat etmelisiniz.

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Bankanın İzleyeceği Adımlar

Kredi borcunun ödenmemesi durumuna karşı, bankalar kendini güvenceye almaktadır. Öyle ki, kişilerin herhangi bir başvuru yöntemini kullanarak kredi başvurusu yaptıklarında, bankanın imzalatmış olduğu kredi kullanım sözleşmesinde, olacak tüm durumlar ile ilgili bilgiler verilmektedir. Birçok kişi bunu okumuyor olsa da aslında borçlarını ödemediklerinde ya da gecikmeli olarak ödediklerinde bankanın ne gibi yollara başvuracağı açık bir şekilde burada belirtilmektedir.

Kişilerin çok fazla okumadığı ama kesinlikle kredi veya kredi kartı başvurularında okumaları gereken bu kredi kullanım sözleşmesinde, özetle şu durumlardan söz edilmektedir.

 • Kişiler hangi bankaya başvuruda bulunursa bulunsun, kredi kullanım sözleşmesini imzalamak zorundadır. Bundan dolayı detaylarına dikkat etmeli ve ihtiyacı ne kadar önemli olursa olsun, bankanın sunduğu sözleşmede belirtilenler onun için uygun değilse kesinlikle başvurunun tamamlanması için bu sözleşmeyi imzalamamalıdır.
 • Kredi kullanım sözleşmesi, devlet tarafından düzenlenip yürürlüğe konulan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre hazırlanmaktadır. Eğer kredi kullanım sözleşmesini ilk etapta okumamışsanız, sonradan bu mevzuata ulaşarak işlem yapabilirsiniz.
 • Kredi kullanım sözleşmesine göre, kredi borcunun ödenmemesi durumunda aşamalı olarak işlem yapılmaktadır. Buna göre, kişilerin ödemesi gereken kredi borcu, belirtilen vade süresinde herhangi bir şekilde ödenmemişse, bunun için doğrudan banka size bir hatırlatma yapacaktır. Bu hatırlatmalar her ne kadar kişiler tarafından önemsenmese de, son ödeme tarihi 1 gün bile geçtiği zaman doğrudan kredi notunuzda gözle görülür bir düşme meydana gelmektedir. Tek bir dönemlik borç gecikmesi durumlarında, bankanın oluşturacağı kayıt ile birlikte kredi notunuz düşürülürken, aynı zamanda bir de borcunuza gecikme faizi uygulanmaktadır. Ödeyeceğiniz aylık kredi taksit miktarı ne olursa olsun, bankanın uygulayacağı toplam gecikme faizi, toplam borç miktarı üzerinden uygulanacaktır.
 • Eğer kredi borcunuzu ödemediğiniz süre, birbirini takip eden ve en az 2 ay boyunca devam ederse, bu durumda banka size belirli bir süre tanıyacaktır. Bu süre genellikle 30 gün ile sınırlı olmakta ve ödeme yapmanız talep edilmektedir. Genellikle kişilere verilen bu süre içerisinde, borcun ödenmemesi durumunda bankanın idari ve yasal takip başlatacağı bunun da sizin banka sicilinize olumsuz bir etki yapacağından söz edilecektir. Ancak, burada kişilerin kesinlikle atlamaması gereken bir durum vardır. O da, bankanın ödeme talep ettiği miktarın toplam borç miktarı olduğudur. Yani, borcunuzu art arda iki ay boyunca ödemezseniz, banka ödememiş olduğunuz taksit miktarları yerine toplam borcu ödemeniz konusunda size çağrı yapacaktır.
 • Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği için detaylara bakıldığı zaman, borcun tamamının ödenmesi konusunda bir talep tamamen bankaların inisiyatifine bağlı olmaktadır. Yani, siz 2 ay peş peşe ödeme yapmamış olsanız bile karşılaşacağınız durumlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. A Bankası sizden bu durumda kalan tüm borcu talep ederken, B Bankası sadece bu zamana kadar ödenmemiş olan miktarı ödemeniz konusunda bir tebligat çıkarabilecektir.
 • Eğer bankanın size tanıdığı süre içerisinde yine ödeme yapmazsanız bu durumda borcun tahsil işlemlerinin başlatılabilmesi için bankanın avukatları ya da anlaşmalı olunan hukuk bürosu ile işlemler yürütülecektir. Bu süreçte, avukat tarafından kişilerle bir görüşme yapılacak ve borcu ödemeleri hatırlatılacaktır. Eğer ödeme yapılmazsa da bankanın yasal hakkı olan icra yoluna başvuracağı hatırlatılacaktır.

Görüldüğü gibi, kredi borcunun ödenmemesi durumunda, aşama aşama bir yol kat edilmektedir. Bu süreçte yasal olarak banka haklı olduğundan dolayı, kişilerin borçlarını ödememesi için ne kadar geçerli sebepleri olursa olsun, yasal durumlarda bunlar çok da etkili olmayacaktır. Bundan dolayı kişilerin borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmeleri durumunda, bankaları ile görüşme yapması çok daha doğru olacaktır. Bunun nedeni ise, bazı bankaların kredi borçluları için özel olarak geliştirdikleri kampanyalar olmasıdır.

Her kredi paketinde geçerli olmasa da, bankalar artık sundukları birçok kredi paketinde kredi borcunun ertelenmesi gibi bir hizmet sunmaktadır. Sizler de borcunuzu ödeyemeyeceğiniz durumlarda bankanız ile irtibat kurabilir, borcunuzun son ödeme yapacağınız tarihten sonra yeni bir vade süresine aktarılması konusunda talep verebilirsiniz. Bunu daha net bir şekilde açıklayacak olursak, konut kredilerinden yola çıkabilir. Bankadan aldığınız konut kredinizin toplam vade süresi 60 ay olsun. Bankaya ödeme yapamayacağınız ve bunun için de borcunuzu bir ay gecikmeli olarak ödeyeceğinizi bankaya bildirmeniz ve bu talebinizin de kabul edilmesi durumunda, banka doğrudan borcunuzun 60. Ayın sonuna yani 61. Ay olarak geçecektir. Sizler de 1 ay fazladan vade ödeyerek kredi borcunuzu sonlandıracaksınız.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Kredi borcunun ödenmemesi durumunda, geçen her gün için banka tarafından gecikme faizi uygulanacaktır. Kişiler zaman zaman bankaya bu konuda itiraz ediyor olsa da, kredi kullanım sözleşmesinde bu detaya yer verilmiş olması ve kişileri de imzalayarak bu krediyi kullandıklarından dolayı herhangi bir iyileştirme ne yazık ki yapılamamaktadır. Bundan dolayı, kişilerin kesinlikle gecikme faizi almamak için borçlarını zamanında ödemesi gerekmektedir.

Geciken kredi borcunuz için ne kadarlık bir gecikme faizi uygulanacağı konusuna gelecek olursak, burada kredi kullanırken uygulanan faiz oranından söz edilmesi gerekecektir. Örnek verecek olursak, bankanızdan aldığınız krediniz için aylık %1 oranında bir faiz uygulaması bulunuyorsa, gecikme faizi olarak da en fazla aylık %1,30’luk bir gecikme faizi uygulanacaktır.

Kredi borcunun toplamına işletilecek olan bu gecikme faizinde, kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer durum da takip süreleridir. Eğer idari veya da yasal takip sürecine girilmişse, bunun için bankalar dosyanızı avukata teslim etmiş olacaktır. Eğer icralık bir durum söz konusu olduysa ve siz burada borcunuzu ödemişseniz, hem avukat masraflarını hem de mahkeme tarafından belirlenecek diğer ceza tutarlarını da ödemiş olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı ödemekte zorlandığınız tutarların daha da artmaması ve çok daha büyük sorunlar ile karşılaşmamanız adına, borcunuzu zamanında ödemelisiniz.

Ödenmeyen Kredi İçin Banka İle Anlaşma Yoluna Gidilir Mi?

Kredi borcunun ödenmemesi durumunda kişilerin karşılaşacakları durumlar görüldüğü gibi çok da iç açıcı değildir. Bundan dolayı kişilerin dikkat etmesi ve çözüm bulamaması durumunda da daha farklı bir anlaşma yöntemine gitmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak, kredi ödemelerinin gecikmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda bilindiği gibi bankalarda bulunan kredi notunuz düşecektir. Bu sürecin tam tersine dönmesi ve bankanızın size yardımcı olmasını talep edebilirsiniz. Burada yapacağınız şeyler her ne kadar kısıtlı olsa da, imkansız değildir.

Bankaya bir uzlaşma yani anlaşma yoluna gitmek istediğinizi talep ettiklerinde, size farklı çözümler sunabilirler. Örnek olarak, kredi borcunun bir ay ya da üç aya kadar ertelenmesi durumundan söz edebiliriz. Bu aşama genellikle kredi notu yüksek, bankalar ile sürekli çalışan, bankada mevduatı bulunan yani kısaca ticari işlemlerde bulunan kişilere sunulmaktadır. Bu tarz bireyler ile sürekli olarak çalışmak isteyen bankalar, onlara yardımcı olmak adına kredi ödemelerini belirli bir süre erteleyebilmektedir. Ancak bireysel banka müşterileri de elbette bu hizmetlerden faydalanmak için başvuruda bulunabilirler.

Kredi borcunuzu ödeyemeyecek durumda olduğunuzu ve bundan dolayı banka ile anlaşma yoluna gitmek istediğinizi belirttiğiniz zaman, yukarıdaki durumun yanı sıra, size farklı yöntemler de sunulacaktır. Örnek verecek olursak, tüm borcunuz için size yeni bir kredi paketi tanımlanabileceği ya da borcunuzu yapılandırarak işlem yapabileceğiniz konusunda size bir teklif sunulabilmektedir. Size sunulan yöntem her ne ise bunu iyi bir şekilde düşünmeli ve sonrasında da en uygun olanına karar verdikten sonra işlem yapmalısınız.

Ödenmeyen Kredi Borcu İçin Borç Kapatma Kredisi Alınır Mı?

Borç kapatma kredisi, adından da belli olduğu gibi kişilerin ödeyemeyecekleri ya da toplu bir şekilde ödemek istedikleri banka veya resmi borçları için sunulan bir kredi paketidir. Bundan faydalanmak isteyen kişilerde birçok şart aranmaktadır. Bu şartlara bakacak olursak;

 • Kredi notu
 • Aylık gelir durumu ve belgelenebilir net gelir miktarı
 • Banka sicili (Geçmiş dönem kullanımlarınız)
 • Borç ve gelir ilişkisi

Yukarıdaki şartlar bankanın kesinlikle tamamlanmasını istediği şartlardandır. Bu konuda banka siciliniz, gelir durumunuz ve kredi notunuz el veriyorsa, sizler de başvuruda bulunabilirsiniz. Borç kapatma kredisi alarak borcunuzu ödemek ve gecikmeye düşen borçlardan dolayı yaşayacağınız problemlere son vermek adına yapacaklarınızı şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Türkiye İş Bankası
 2. QNB Finansbank
 3. Burgan Bank
 4. Ziraat Bankası
 5. Vakıfbank
 6. Garanti Bankası
 7. Denizbank
 8. ABank
 9. Yapı Kredi Bankası
 10. Halkbank

Seçimlerinize göre banka şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Şuan faiz oranları bakımından en iyi hizmet sunan üç bankaya baktığımız zaman sırasıyla; Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank ve Burgan Bank karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye İş Bankası Borç Kapatma Kredisi Hesaplama

kredi borcunun ödenmemesi
Türkiye İş Bankası

Kredi borcunun ödenmemesi durumlarında banka sicilinizin daha fazla etkilenmemesi adına Türkiye İş Bankası’nın sunduğu borç kapatma kredisinde faydalanabilirsiniz. Bankanın sunduğu kredi paketinde aylık %1,47 faiz oranı bulunmaktadır. Kişilerin yapacakları başvurular ile ilgili örnek hesaplamamız da şu şekildedir.

 • Kredi tutarı: 10.000 TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,47
 • Vade Süresi: 48 Ay
 • Aylık Taksit: 311 TL
 • Toplam Maliyet: 14.959 TL

QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi

kredi borcunun ödenmemesi
QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi

QNB Finansbank şubelerinden yapacağınız başvurularda, 10 bin TL ve 48 aylık vade süresi için tablo şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 10 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,53
 • Vade Süresi: 48 Ay
 • Aylık Kredi Taksiti: 315 TL
 • Ödenecek Toplam Tutar: 15 bin 181 TL

Burgan Bank Borç Kapatma Kredisi

kredi borcunun ödenmemesi ne sonuçlar doğurur
Burgan Bank Borç Kapatma Kredisi

Burgan Bank, konut kredisi dışında tüm banka ve resmi borçlarınızı kapatabilmeniz adına, %1,55’ten başlayan faiz oranları ile size hizmet sunmaktadır. Bankanın şartlarına göre örnek hesaplamamız da şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 10 bin TL
 • Kredi Faiz Oranı: %1,55
 • Aylık Kredi Taksiti: 317 TL
 • Toplam Ödenecek Tutar: 15 bin 206 TL

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Kefile Nasıl Başvurulur?

Kredi borcunun ödenmemesi durumlarına karşı bankalar kendini güvenceye alabilmek için zaman zaman kişilerden kredi tesliminden önce kefil talep etmektedir. Eğer borcunuzu ödemediğiniz krediniz için size kefil olan birisi varsa, bu durumdan kesinlikle o kişi de bilgilendirilecektir. Yani, sizler iki ay boyunca kredi borcunuzu ödemediğiniz durumda, banka tarafından kefil ile iletişim kurulacak ve durumdan söz edilecektir. Borçtan o da sorumlu olduğu bu hatırlatma yapılmaktadır.

2 aylık ödeme yapılmama zamanında, banka tarafından bilindiği gibi 30 güne kadar bir süre verilmektedir. Kişilere tanınan 30 günlük süreç içerisinde, borçlu olan asıl kişiye nasıl hukuki süreçler başlatılıyorsa, kefil olan kişiye de aynı şekilde idari ve takip başlatılacaktır. 30 günlük sürenin sonuna gelinmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmamışsa, borç sahibinin olduğu gibi kefil olan kişinin de banka hesapları, üzerine kayıtlı olan araçlar, arsalar ya da gayrimenkullerine haciz işlemi başlatılacaktır.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi borcunun ödenmemesi durumu, tamamen bir sorundur. Hem borçlu olan kişiyi hem de borca ve kişiye kefil olan kişiyi olumsuz bir şekilde etkileyen bu durumlar ile karşılaşmamak adına kişilerin dikkatli olması ya da kredi başvurusu yapmadan önce çok detaylıca düşünmesi gerekmektedir. Kredi borcunu ödemekte zorlanan ve ödeyemeyen kişilerin bilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kredi borcunuz henüz gecikmeye düşmemişse ve o an ki ekonomik durumunuz sizin ödeme yapmanıza müsaade etmiyorsa, yapacağınız şey oldukça basittir. Burada bankanız ile irtibat kurmalı ve uygun kredi ödeme seçenekleri hakkında bilgi almalısınız.
 2. Ödemeleriniz gecikmeye düşmüşse ve hatta icralık süreç başlatılmışsa, bu durumda hem banka hem de dosyanızın teslim edildiği avukat ile uzlaşma yoluna gitmek için görüşmeler başlatmalısınız.
 3. Borcunuzun ödenmemesi durumunda kefiliniz olsun ya da olmasın, hem size hem de eşinize ait olan taşınmazların tamamına haciz işlemi uygulanacağını unutmamalısınız.
 4. Düzenli olarak maaş alıyorsanız yani sigortalı olarak bir çalışansanız, icra işlemi başlatıldıktan sonra maaşınızın aylık dörtte birine el konulacak ve bu miktar ile de borçlarınız ödenmeye başlayacaktır. Bunun dışında tüm banka hesaplarınıza da e-haciz getirilebilecektir.
 5. Eğer ödenmeyen borcunuzdan dolayı kredi borcunuzun tamamı bir varlık yönetim şirketine devrolmuşsa, bu durumda kesinlikle firma ile görüşme sağlamalısınız. Çünkü varlık şirketleri tarafından borcun daha kolay ödenmesi adına zaman zaman faiz silme veya da taksitlendirme gibi imkanlar sunulmaktadır. Bundan dolayı görüşmeyi ertelememeli ve tüm fırsatlardan faydalanmalısınız.

Borcun ödenmemesi durumunu özetle bu şekilde açıklayabiliriz. Kişilerin elbette ekonomik açıdan yetersiz kaldığı durumlar olabilecektir. Ancak, bu bankacılık sektöründe herhangi bir mazeret olarak kabul edilmeyeceğinden dolayı, her sonuca karşı hazırlıklı olmalısınız. Yüksek tutarlı kredilerde genellikle kefil talep edildiği düşünülse de, herhangi bir kredi için de aynı talep gelebilecektir. Bundan dolayı kefil bulma ya da borç ödememe durumunda kefil ile sıkıntı yaşamamak adına da evrak takibi ve kefil talebi bulunmayan bankalar arasında seçim yapmalısınız.

“Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?” üzerine bir yorum

Yorum yapın