Kredi Borcumu Nasıl Erteleyebilirim

Düzenli olarak ödemesini gerçekleştirdiğimiz kredi borcumuzu, ani bir durumla karşılaşıp ödeyemeyecek duruma geldiğimizde nasıl erteleyebiliriz?

Kredi borçlarını bankanın size verdiği süreç içerisinde ödemediğinizde icralık olursunuz. İcra ile karşılaşmamak için, kredi borcumuzu ertelememiz ve yapılandırmamız gerekmektedir. Bankalardan kredi çekerken bazı belgeler imzalarsınız. İmzalanan bu belgeler içinde, çektiğiniz kredinin miktarı, sözleşmeler, borcun ne kadar sürede geri döneceği, faiz miktarları ve ödemediğiniz durumda karşılaşacağınız durumlar yer almaktadır. Yani kredi çekerken imzaladığınız kağıtlardan dolayı bankadan duyacağınız her şey çok önemlidir.

Ödeyemediğiniz borcunuzun ertelenmesi için kredi çektiğiniz bankanın müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz. Eğer mümkün değilse bankanıza uğramalısınız. Aksi durumlarda bankanıza borcunuzu ertelemek için bir dilekçe ile talepte bulunmanız gerekebilir. Bu dilekçeyi yazarken, şimdiye kadar düzenli olarak ödediğiniz taksit tutarı ve şu anda neden ödeyemediğinizin sebeplerini belirtir, erteleme tarihini de eklerseniz kolaylıkla dilekçeniz işleme alınacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey bankanızdan olumlu bir dönüş beklemek. Peki, bu işlemleri gerçekleştirmemize rağmen bankamız bize olumlu dönüş yapmadı, ne yapacağız?

Bu durumda farklı bir bankadan yapılandırma kredisi almak için başvuru yapabilirsiniz. Yapılandırma kredilerinin genel olarak talep edilen şartı diğer bankaya olan kredinizin kapatılmasıdır. Örneğin, 24 aylık çektiğiniz bir kredinin 12 aylık taksitini ödediniz. Geriye kalan taksit miktarınca size bir kredi çıkartılır. Bu kredi sayesinde borcunuz kalan bankadaki tüm borçlarınız kapanır ve diğer bankaya daha uzun vadeli olarak borçlanmış olursunuz. Bu durumda ödediğiniz faiz oranı belli bir miktar artacaktır. Yapılandırma kredisine başvurmadan önce son çareniz olduğundan emin olmalısınız. Kararınızı verdikten sonra hızlıca başvuru yapmalısınız ki, ilk kredi aldığınız banka size herhangi bir hukuki engel çıkarmasın.

Yorum yapın