Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi borcu yapılandırma konusu hemen her kredi sahini tarafından merak edilse de, kimse bu konunun üzerine gitmez ve ödemelerine devam eder. Oysa ki bankaların dönemler arasında açtığı avantajlı girişim yapılandırma kredileri sayesinde kişiler mevcut kredileri üzerinde oynama yapabilmektedir. Kredi günümüz dünyasında en çok kullanılan ekonomik destek araçları arasında yer almaktadır. Buna ek olarak kredi kartı borcu yapılandırma diye bir kavramda bankacılık dünyasında yer almaktadır. Kısacası bankalar sizlerin borçlarını ödeyemediği durumlarda “yapılandırma” için adım atmaktadır. Bu bazen devlet baskısı üzerinden olurken, bazen de bankaların özel teklifleri neticesinde olmaktadır.

Bankalara başvuru yaparak kredi yapılandırma işlemi yapmak istiyorsanız illa ki resmi açıklamaları beklemenize gerek yoktur. Bankalar bünyelerinde yer alan sıcak para akışını büyütmek ve farklı faiz odaklarına bağlamak için birçok farklı yola başvururlar. Bu gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda bankalar sizlerin her türlü kredi borcu yapılandırma talebine cevap sunacaktır. Elbette ki kredi borcu yapılandırma eylemi sadece ödemekte zorlanılan taksitler için yapılmaz. Bu yapılandırma işleminin yapılmasında etkili olan bir etken de hiç şüphesiz düşüşe geçen kredi faizlerinden yararlanma çabasıdır. Bu durumlarda da bankalar size destek verecektir. Burada kredi faizlerinin düşmesi durumunda, güncel faizlerden yararlanmak adına haklarınız bulunmaktadır. Kredi borcumu yapılandırmak istiyorum diyenler için hemen her türlü detayı içeren bir içerik hazırladık.

Kredi borcu yapılandırma talebini sunmak için bankalara yapacağınız başvurularda banka yetkililerini etkileyecek kadar güçlü bir bahane sunmanız gerekmektedir. Bu yapılandırma aynı banka bünyesinde olabilir. Ekstra olarak bir bankada yer alan kredi borcunuzu bir başka bankadan da yapılandırabilirsiniz. Kişinin borç yapılandırma talebinde bulunabilmesi için yukarıda da bahsettiğimiz üzere 2 çeşit bahane yer almaktadır.

Kredi Borcu Yapılandırma Sebepleri

  • Kişinin maddi geliri çerçevesinde, mevcut kredisini ödeyemiyor olması ve kredi borcunun daha fazla bu düzende yürütülmesi durumunda yasal takip sürecine maruz kalacak olması.
  • Kişinin kredi çektiği tarihten itibaren, devlet veya özel sektör temsilcileri tarafından yapılan düzenleme ile kredi faizlerinde düşüş yaşanması, kişinin bu düşük faizlerden faydalanmak istemesi.

Bu iki sebep haricinde pek de bir yapılandırma talebi sunamazsınız. Bunları da bankaya sunacağınız gerekçe metininde iyice açıklığa kavuşturmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yine sorunlar gündeme gelecektir. Bu sebepleri iki ayrı başlıkta inceleyelim.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Kredi Yapılandırma

Kredi yapılandırma konusunda hemen her bankanın hizmet sunduğunu sizlere yukarıda belirttik. Bankalar faiz uygulaması yaparak haznelerinde yer alan nakit miktarını arttırmaya uğraşırlar. Bu nedenle hemen her türlü borç batağına düşen kişi bankalar tarafından kabul edilmektedir. Kişi kredi çektiyse ve bu kredinin mevcut borçlarını ödemek noktasında sorunlar yaşıyorsa, kredi yapılandırma talebini ilgili bankaya bildirebilir. Eğer kredinin sahibi olan banka yapılandırma talebini kabul etmezse, kişi en çok işlem yaptığı ve takıntısı olmayan bankalara başvuru yapmalıdır. Durumunu belirten bir dilekçe ile herhangi bir alana başvuru yapılabilir. Bu süreç şu şekilde işlemektedir. Bankaların bünyesinde yer alan kriz masaları bu başvuruları alır ve değerlendirir. Sonucun olumlu olması durumunda olacaklar şu şekilde basit bir formatla sıralanabilir:

  • Kredi borcunun tutarına göre borçlu olunan bankaya ödeme yapılır.
  • O bankada bir kredi borcu kapatılır ve borcu üstlenen banka biraz daha kredi faizi yansıtarak bünyesinde kişi adına daha rahat bir kredi sağlar.
  • Bu kredide eski ödeme planından eser olmaz. Daha uzun vadeli ve daha düşük taksit ödemeli krediler bu yapılandırma sonrasında sunulmaktadır.
  • Kredi yapılandırma konusunda banka kredi borcunuzu devralır ve toplam faiz işletilmiş para üzerine tekrar hesaplama yaparak, size yeni bir kredi sunar. Bu durumda iki bankanın faizini ödemek zorunda kalırsınız. Bu yük çoğunluğu konusunu bilen bankalar daha uzun vadeler sunarak daha cazip tekliflere ulaşırlar.

Düşük Faizlerden Yararlanmak İçin Kredi Yapılandırma

Kredi borcu yapılandırma konusunda ikinci bir neden türü de daha düşük faizlerin gündemde yer almasıdır. Kredi faizleri değişkenlik gösteren yaptırımlar içermektedir. Bu yaptırımlar yasa gereğince devamlı olarak kişinin lehine olduğu sürece geçerlilik arz etmektedir. Aksi takdirde kişinin menfaatleri dahilinde yer almayan yüksek kredi faizleri kişiye yansıtılmaz. Kredi faizleri devlet tarafından düşürülür veya piyasalarda yer alan rahatlama nedeniyle bankalar bir indirim politikasına giderse, kredi borcu yapılandırma konusunda birçok alternatif seçenek karşınıza çıkacaktır.

Kredi borcu yapılandırma konusunda bankaların sağladığı olanakları dikkate almanız gerekmektedir. Bankalar bu gibi faiz indirimi durumlarında tekrardan müşterilerine kayıtlı iletişim numaraları üzerinden ulaşır. Bu gibi faiz indirimi olan dönemlerde kişilerin geçmiş yüksek faiz ödemelerine dair ödeme yapılmaz. Bu konuda hiçbir hakkınız bulunmaz ve bankalar bunu kesinlikle yapmaz. Bu kredilerde faiz indirimden yararlanma konusunda yapılacak olan işlemler tam olarak gelecek ödemelere göre yöneltilmiştir. Burada banka yeni bir faiz oranına göre kalan ana para borcuna ve vade sayısına göre düzgün bir ödeme planı hazırlar. Bunun onayınıza sunulup tarafınız tarafından kabul edilmesi durumunda, krediniz yeni düzene göre ödenmeye devam edecektir.

Kredi yapılandırma konusunda birçok banka hizmet sunarken, bankaların bazılarında güncel hizmetler alabilmek biraz sıkıntılı olabilir. Bu nedenle bankalara “kredi yapılandırma” talebi ile giderken, dikkatli olmanız gerekir. Bankalar sizlerin taleplerini en ince ayrıntısına kadar inceleyerek karar verecektir. Mantıklı gerekçeler sunmanız ve tarafınızın menfaatlerini iyi değerlendirerek hareket etmeniz sizlerin ekonomik sistemi için çok ama çok faydalı olacaktır.

Yorum yapın