Kredi Borcu İçin Kredi Çekmek Mantıklı Mı? Sakıncaları Neler?

Kredi borcu için kredi çekmek birçok kredi mağdurunun başından geçen bir durumdur. Krediler günümüzde oldukça yüksek bir kullanım oranına sahipler. Bu süreçte bankaların izlediği politika ve sundukları uygun kredi fırsatları müşterileri birkaç adım ileriye götürüyor diyebiliriz. Kredi çeken birisinin kredi taksitlerinin altında ezilmeye başlamasıyla birlikte kredinin ödenemeyeceği gerçeği ortaya çıkıyor. Her ne kadar kısa vadeli olarak görülse bile kredilerin ödendiği süre zarfınca hayatın önünüze ne çıkaracağı hiç belli olmaz. Bu nedenle kredi çekmeden önce özellikle vade bandında iyi düşünmeniz ve olası aksi durumlarda ne yapabileceğinizi güvenceli teminatlar ile planlamanız gerekmektedir. Krediyi kapatmak için kredi çekmek konusuna gelecek olursak da, bu tekniğin hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağı bilgisini verelim. İkinci bir kredi, daha yüksek faizle bankaya para kazandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Ancak ödeme sorumluluğu olan ancak hayatın zorlukları karşısında boynu bükülen birisi geliriyle ödemeyi göze alıyorsa 2. bir kredi mantılı olabilir.

Kredi Borcu İçin Kredi Kullanmak Ne Kadar Mantıklı?

Kredi çekerek kredi borcunu kapatmak dışarıdan bakıldığında mantıklı görülür. Ancak bu işlemi yaparken değişkenleri iyi belirlemeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse kredi net ödeme tutarının altında kalan bir krediyi ikinci kredi olarak lanse edemezsiniz. Ayrıca çekilecek olan kredinin mevcut kredi borcundan da fazla olmaması gerekmektedir. Bir ihtiyacım da aradan çıksın diyerek bu hatayı yaparsanız ne yazık ki 3. bir krediye mecbur duruma gelirsiniz. Kredi borcunu borçla kapatmak pek önerilmese de üslubunca yapılabilir. İkinci çekilecek kredide genel olarak aşağıdaki özellikler bulunmalıdır.

  • Kredi tutarı, mevcut kredi borcunun “bugün ödenirse…” adı altında hazırlanan tutarına göre belirlenmelidir.
  • Kredi taksitleri, mevcut kredi taksitlerinin bütçeyi rahatlatacak kadar altında olmalıdır ve bu şekilde ödeme sürecine devam edilmelidir.
  • Kredi çekilecek olan bankalar mümkün mertebe değişmemelidir. Birkaç bankaya üst üste borçlanmak işlerin terse gitmesi durumunda sorun çıkaracaktır.

Kredi Borcunu Borçlanarak Kapatma Durumuna Düşmeyin!

Borçla kredi borcu kapatmak hiçbir şekilde mantıklı değildir ancak bankalarla yüz göz almak yerine yapılabilecek en mantıklı eylemler arasında yer alır. Bu durumlara bulaşmamak için kredi çekmeden önce bir hayli detaylı bir düşünce planı yapın. Düşünerek kredi çekmeniz durumunda daha az zararla işi kurtarabilirsiniz.

“Kredi Borcu İçin Kredi Çekmek Mantıklı Mı? Sakıncaları Neler?” üzerine bir yorum

Yorum yapın