Kredi Borçlarını Tek Bankada Toplama

Kişisel ve maddi kaynaklı ihtiyaçlarımızı, mevcut gelirlerimiz ile her an karşılayamayabiliriz. Bu durumlarda birçoğumuz, bankaların sunduğu kredi ya da kredi kartı imkanlarından faydalanmaktadır. Bankaların sunduğu imkanlar ve avantajların da günden güne artmasından dolayı, kişilerin tek bir bankaya bağlı kalmadıkları bilinmektedir. Bu durum her ne kadar ihtiyaç anında iyi olsa da, sonrasında ödeme günlerinin farklılaşması ve borç miktarının da artması ile birlikte büyük zorlukları beraberinde getirecektir. Kişilerin farklı bankalarda yer alan kredi borçlarını kolaylıkla ödeyebilmeleri amacıyla, bankalar tarafından borç kapatma kredisi verilmeye başlanmıştır.

Borç transfer kredisi olarak da bilinen bu hizmet, en basit hali ile borçların yeni bir kredi alınarak kapatılması ve tüm borçların tek bir bankada toplanmasını sağlamaktadır. Ayrıca kişiler bu kredi paketi ile kredi borçlarına ek olarak kredi kartı borçlarını da farklı bankaya transfer edebilmektedir.

Borç kapatma kredisi kullanacak olan kişilerin elde edeceği en büyük fayda, ödemelerin kolay bir şekilde yapılmasıdır. Çünkü, borcun farklı bir bankaya transfer edilmesi ile birlikte kişilerin tek bir borcu olmuş oluyor. Kişiler tek bir borcu takip ederken, her ay da tek bir bankaya ödeme yapmış oluyorlar. Bu sayede, ödeme günlerinde meydana gelebilecek farklılıklara ya da gecikmelere son verilerek, kişilerin bankacılık hayatının düzene girmesi sağlanmaktadır. En büyük fayda ise, borç gecikmelerinden kaynaklanan kredi notu düşmesi ve banka sicilindeki olumsuz durumların engellenmesidir.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Borç kapatma kredisi, farklı bankalarda olan ya da hem kredi hem de kredi kartı borcunu ayrı günlerde ödemek isteyen kişilere bankaların sunmuş olduğu ayrıcalıklı bir kredi paketidir. Kişiler sunulan borç transfer kredisi için başvuru yaptığı zaman, onlara herhangi bir tutar teslim edilmemektedir. Onaylanan kredi miktarı ise, yine kişilerin başvuracağı tutar üzerinden hesaplanmamaktadır. Özel bir kredi paketi olduğundan dolayı, başvuru yapacak kişilerin nasıl başvuru yapacakları ve başvuru sırasında karşılaşacakları durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kredi paketine başvuru yapacak kişilerin öncelikli olarak banka seçimi yapması ve seçmiş olduğu bankanın şubesine giderek de başvurusunu tamamlaması gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz kredi paketi, yalnızca şubeler üzerinden başvuru yapılmaktadır.
 • Şubelerden yapılacak olan başvurularda, kişilerin gelir belgelerini ve kimliklerini götürmeleri yeterli olacaktır.
 • Kimlik ile birlikte yapılacak başvurularda, kişilerin hangi bankaya ne kadar borcu olduğu kuruşuna kadar tespit edilecek ve bankanın ne kadarlık bir kredi başvurusu kabul edeceğine karar verilecektir.
 • Bankalara olan borçlarınız hesaplanırken, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borçlarınız dikkate alınacaktır. Eğer ticari kredi kullanmışsanız da, konut kredileri dışında tüm bankaya olan borçlarınızı borç transfer kredisinde dahil edebileceksiniz.
 • Banka borçlarınıza karşılık ne kadar kredi çıkaracağını, kaç aylık vade sunacağını ve aylık ne kadar ödeme yapacağınıza dair tespitleri de yaptıktan sonra size son teklifini sunacaktır. Onay vermeniz halinde, kredi başvurusu işlemi tamamlanacaktır.
 • Kredi başvurusu onaylanan kişilere, onaylanan kredi miktarı teslim edilmemektedir. Bunun yerine borç kapatma kredisi başvurusu yaptığınız banka, diğer bankalara olan borçlarınızı otomatik olarak ödeyecek yani sıfırlayacaktır.
 • Bundan sonraki süreçte ise, her ay bankanın belirlediği tarihlerde yeni kredinizi ödeyeceksiniz.

Borç transfer kredisi için başvuru işlemleri ve bilinmesi gereken durumlar yukarıdaki gibidir. Kişiler borç transferi kredisi ile birlikte, diğer tüm bankalara olan borçlarını tek bankada toplamış olacaktır. Bu sayede her ayın belirli günlerinde ödeme yapmak yerine, tek bankaya olan borçları için bir kere ödeme yapmış olacaktır. Aynı zamanda toplu ödeme yapıldığından dolayı da belirli bir miktar faiz indirimi elde edilecektir.

borç kapatma kredisi
borç kapatma kredisi

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Borç kapatma kredisi, özellikle 2017 yılında ortaya çıkmış olan kredi sicil affı sonrasında yayılmış durumdadır. Kişilerin borçlarını kapatarak sicil affından faydalanmak istemesi ile birlikte, bankalar bu hizmeti ortaya çıkararak, onların isteklerine cevap bulmuşlardır. 2018 yılı için kredi ve kredi kartı borçlarını tek bir bankada toplamak isteyen kişilerin başvuru yapabilecekleri ve borç transfer kredisi veren bankalar ise şu şekildedir.

 1. Burganbank
 2. Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 3. Halkbank
 4. Denizbank
 5. Akbank
 6. QNB Finansbank
 7. Şekerbank

Kişiler bahsetmiş olduğumuz 7 bankadan borç transfer kredisi konusunda destek alabilirler. Birçok kişi ihtiyaç kredisi alarak da bankalarını tek bir bankaya toplayacağını düşünebilir. Ancak, borç transfer kredisi ile birlikte yapılacak işlemlerde, kişiler hem hızlı bir şekilde borçlarını ödemiş olacak hem de daha düşük faiz oranları ile işlem yapmış olacaktır. Bundan dolayı, kişilerin aceleci davranmaması ve borç transfer kredisi için sunulan cazip fırsatları araştırarak faydalanması gerekmektedir.

Borç Kapatma Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Borç kapatma kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin daha önce de belirttiğimiz gibi yukarıda sıraladığımız 7 bankadan birisini seçmesi ve doğrudan banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Başvuru işlemleri sırasında kişilerden bir takım evraklar talep edilecektir. Genellikle nüfus cüzdanı ve gelir belgesi başvuru işlemleri için yeterli olsa da, kişilerin aşağıda belirttiğimiz evraklar ile birlikte şubelerde bulunması, yapacakları işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi konusunda faydalı olacaktır. Bu belgeler ise şu şekildedir.

 1. Kredi borcunuza ait dökümanlar ve kredi kartı bulunan kişiler için ekstre belgeleri.
 2. Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi.
 3. Son 3 ay içerisinde adınıza düzenlenmiş ve şuan ikamet etmiş olduğunuz adrese gelmiş olan doğalgaz, elektrik, su veya internet faturasından bir tanesi
 4. Aylık düzenli geliriniz olduğunu gösteren gelir belgesi ya da maaş bordrosu
 5. Serbest meslek mensubu olan kişiler için gelir durumunu gösteren belge yerine son aya ait onaylanmış maaş yazıları ve bilanço
 6. Esnaf olan kişiler için ticari dökümanları

Yukarıdaki belgeler bankalarda yapılacak başvurularda yeterli olacaktır. Eğer kredi ve kredi kartlarınızın borçlarının tamamı 100 bin TL’ye yakın ya da daha yüksek tutarlara ulaşıyorsa, bu durumda sizden kefil talebi olabilecektir. Bu duruma karşı size kefil olacak birini bulmanız ya da bankaya ipotek göstermeniz de gerekebilecektir.

Borç Kapatma Kredisi Koşulları Nelerdir?

Borç kapatma kredisi başvurusunda bulunacak kişilerin merak ettiği konulardan birisi de, başvuru koşullarının neler olduğudur. Borç transfer kredisi için yaptığımız araştırmalarda başvuru koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Kredi başvurusu sırasında konut kredisi dışındaki kredi borçlarınızı ve kredi kartı borçlarınızı dahil edebilirsiniz.
 2. Farklı bankalarda olan borçların sayısının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Kriterlere uygun tüm borçlarınızı transfer edebilirsiniz.
 3. Borç transfer kredisi işlemlerinde aynı zamanda kredili mevduat hesabı borçları da dahil edilmemektedir. Kişilerin bu detaya da dikkat etmesi gerekmektedir.
 4. Başvuru yapılan banka, farklı bankada olan borçların tamamını kendi bünyesine taşıyabilecektir.
 5. Kredi başvurusu onaylanan kişilerin diğer bankalarda olan borçlarının ödenmesi için banka tarafından EFT yapılacaktır. Bu da en geç 1 iş günü içerisinde karşı bankaya iletilecek ve borçlarınızın sıfırlanması sağlanacaktır.
 6. Cuma günü kredi başvurusuna onay alınması durumunda, başvuru saatine göre işlem pazartesi gününe sarkabilmektedir.

Kredi koşulları konusunda da bu durumlardan söz edebiliriz.

Kredi Kartı Borçlarını World Card’a Taşıma Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası’nın sunmuş olduğu World Card kredi kartları, sadece alışverişlerde değil farklı bankalardaki kredi kartı borçlarında da sizlere avantaj sağlıyor. Eğer farklı bir bankadan kredi kartı kullanıyor ve bu borcu bitirip World Card kullanmak istiyorsanız artık daha fazla beklemenize gerek yoktur. World Card başvurusu yaptıktan sonra, farklı bankadaki borçlarınızın World Card üzerine taşınmasını sağlayabilirsiniz. Kredi kartı limitiniz kadar transfer yapabileceğiniz borçlarınız için 444 0 444 Yapı Kredi Bankası müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Başvuru işlemleri için kişilerin kartlarını teslim almasını beklemesi gerekmektedir.

Yorum yapın