Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir? Kredi Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Kredi başvurusu ne zaman silinir? sorusu pek çok tüketici tarafından sorulan sorular arasında yer almaktadır. Tüketicilerin yılın belirli dönemlerinde paraya ihtiyacı olabilmektedir. Bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yüklü miktarda paraya sahip olmaları oldukça zordur. Bu ihtiyaçlar arasında evlilik masrafları, araç ya da konut satın alımı, doğum masrafları, hastane masrafları, ipotek kaldırma durumu ve çeşitli kurslara kayıt olma durumunda ödenmesi gereken ücretler yer almaktadır. Bu durumda tüketiciler bankalardan yardım istemektedir. Bankalar ise geri ödenmesi şartıyla müşterilerine dilediği miktarda kredi imkânı sunmaktadır.

Kredi miktarı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. En az 1.000 Türk Lirası en fazla ise 300.000 Türk Lirası kredi miktarı bulunmaktadır. Tüketicilerin en çok başvuru yaptığı kredi tipi ise ihtiyaç kredisidir. küçük harcamalar ya da faturaların birikmesi ile tüketiciler nakit para sıkıntısına düşmektedir. Bu yolun çözümü için ise bankalardan ihtiyaç kredisi talep etmektedir ancak bankalar başvuru yapan her tüketiciye kredi imkânı sunmamaktadır. Bunun sebebi ise bazı tüketicilerin ödemelerini belirtilen tarihlerde yapmamasından kaynaklanmaktadır. Ödemelerde oluşan aksaklık, vergi borçları ya da yasal düzenlemeler doğrultusunda sahip olunan cezalar, kredi imkanına engel olmaktadır.

Bunların yanı sıra bankalar arasında sahip olunan itibar puanı da bu durumu etkilemektedir. İtibar puanı tüketicilerin bankaları ile arasındaki ilişkiyi temsil etmektedir. Bu puanın başlangıç değeri 1500’dür. 1500’ün üzerine çıkan itibar puanları bankalar arası ilişkilerin iyi bir noktada olduğunu göstermektedir. Bu kişiler ödemelerini zamanında yapan herhangi bir vergi borcu ya da yasal düzenlemeler doğrultusunda ortaya çıkan cezalara sahip olmayan kişilerdir. Ancak 1500 puanın altında bulunan kişiler ise ödemelerini aksatan herhangi bir vergi borcu ya da cezaya sahip olan kişilerdir.

Kredi Başvurusunda İtibar Puanı

Kredi başvurusu ne zaman silinir? sorusu kapsamında itibar puanın sınıflandırmaları bulunmaktadır. İtibar puanlarının bir diğer ismi olan “kredi notu” 9 bankanın ortak çabasıyla oluşturulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından uygulanmaktadır. Her banka müşterisinin bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu sisteminin 5 ana sınıfı yer almaktadır. Bu sınıflamalar renkler ile temsil edilmektedir. Daha önce hiç kredi kartı kullanmamış ya da kredi başvurusu yapmamış olan kişilerin kredi notu bulunmamaktadır.

Kredi başvurusu sonrası onay alan kişiler 1500 puan ile bu sisteme giriş yapmaktadır. 1500 puan kredi notu sorgulama sana göre iyi düzeyindedir. 1500 ve üzeri puan sahibi olan kişiler ise bankalar tarafından çok iyi olarak adlandırılmaktadır. 1100 ile 1499 puanları arasında yer alan kişiler ise az riskli olarak adlandırılır. Az riskli kişilerin vergilendirme süreçlerinde bazı aksamalar yaşanmış demektir. 700 ile 1099 değerleri arasında yer alan müşteriler ise orta riskli olarak adlandırılmaktadır. Bu kişilerin kredi borcu taşıt ya da konut satın alımından sonra oluşan borçları ya da vergi borçları bulunmaktadır. 1 ile 699 değerleri arasında yer alan müşteriler ise en riskli müşteri sınıfını oluşturmaktadır. Bu müşteriler bankalardan herhangi bir şekilde kredi talep edememektedir. Ödemeler dengesinde büyük bozukluklar yaşayan bu müşteriler, var olan borçları dolayısıyla bankalardan kredi talep edemezler.Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir

Kredi Başvurusunda Talep Edilen Evraklar

Bu puanlama sisteminin renklendirmeleri ise koyu kırmızıdan koyu yeşile doğru ilerlemektedir. Bankalar kredi vermek istedikleri kişilerin öncelikli olarak kredi notlarını değerlendirmektedir. Risk taşıyan müşteriler genellikle başvuru aşamasını geçemezler. Az riskli sınıfında yer alan müşteriler ise bankalar tarafından talep edilen evraklar doğrultusunda değerlendirmeye alınır. Talep edilen evraklar ise son 6 aylık sigorta geçmişi, maaş bordrosu, kimlik fotokopisi, hesap hareketleri, sahip olunan bir işletme varsa ruhsat ve vergi levhasıdır. Bu evraklar bankaya teslim edildiği takdirde bu müşteriler değerlendirmeye alınır.

Evraklarda yapılan incelemeler sonucunda müşteri, kredi verilmeye uygun görülürse merkezden onay beklenir. Merkezden gelecek onay doğrultusunda başvuru yapan müşteriye SMS ile bilgilendirme mesajı gönderilir. Ardından kredi başvurusu yaptığı bankanın herhangi bir şubesine davet edilir. Davet süresinde yapılan görüşmelerde müşteri ile banka arasında bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşme kapsamında kredi alan müşteri, belirtilen faiz oranı ve tercih ettiği vade seçenekleri doğrultusunda bankaya ödeme yapması ile mükelleftir. Sözleşme imzalandığı tarihten vade seçeneğinin son ayına kadar geçerlidir. Taksitlendirme süreci tamamlandıktan sonra sözleşmenin herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır.Kredi alımı sonrası müşterinin sahip olduğu faiz oranı ile bankaya yaptığı ödemeler kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Ödemelerde oluşan gecikmeler ya da yapılmayan ödemeler, kredi notunu düşürmektedir. Ayrıca böyle bir durumda bankanın müşteriye dava açma hakkı bulunmaktadır.

Kredi Başvurusunun Sonrası

Kredi başvurusu nasıl silinir? sorusu çerçevesinde önemli olgulardan birisi kredi başvurusu sonrası gelişen temizlenme sürecidir. Ancak bu evreden önce kredi başvurusu sonrası süreçler gelir. kredi başvurusu kabul edilen müşterilere mutlaka bilgilendirme mesajı ulaştırılmaktadır. Kredi başvurusu kabul edilmeyen kişiler ise bankanın müşteri hizmetleri tarafından telefondan aranarak bilgilendirilir. Kredi başvuruları bazen bankalar tarafından iptal edilebilmektedir. İptal edilme durumunun birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında internetten yapılan birden fazla başvuru sayısı ve olumsuz başvuru sayısı yer almaktadır. Birden fazla başvuru sayısı müşterilerin istemeden yaptığı durumlar arasında yer alabilir. Herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak, kesin bir şekilde onaylanacak anlamına gelmemektedir. Çünkü bankalar başvurularınızı değerlendirmeden önce talep ettikleri evraklar doğrultusunda bir araştırma gerçekleştirir. Araştırmaların yanı sıra sahip olunan kredi notu bu durumu etkilemektedir. Kredi notu 1500 ve üzeri ise başvurular kısa bir süreçten sonra onaylanmaktadır.

Düşük Kredi Notundan Dolayı Kredi Başvurusu Silinir mi?

Kredi başvurusu nasıl silinir? sorusu kapsamında kişinin kredi notu büyük rol oynamaktadır. 1500 puanın altında yer alan kişiler ise bankaya ek döküman sunmak zorundadır. Bankalar bu süreçte kişilerin ödemeler dengesini kontrol etmektedir. Kontrollerin sonrasında merkezden gelecek onay ile müşteri, kredi sahibi olabilmektedir. Sahip olacağı vade seçeneğine göre taksitlendirme sahip olan müşteriler ödemelerini kesinlikle aksatmamak zorundadır. Zaten düşük bir kredi notuna sahip olan müşteri ödemelerini aksattığı takdirde olan kredi notu daha da aşağı seviyelere çekilmektedir. Bu durum ise müşterinin kredi başvurularını tamamen olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir diğer sebep olan olumsuz kredi başvuruları ilerleyen dönemlerde yapılan kredi başvurularını doğrudan etkilemektedir. Bu sistem limit kontrol sistemi tarafından yönetilmektedir. Her banka müşterisine yapabileceği bir kredi başvuru sınırı bulunmaktadır. Bu sınıra ulaşıldığında geride kalan olumsuz kredi başvurularının silinmesi gerekmektedir. Olan başvurular silindiği takdirde belirtilen limitten yer açılmaktadır. Bu açık sayesinde müşteri yeniden kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak limitin aşılma gibi bir durumu söz konusu değildir. Limit kontrol sisteminde ayrıca müşterilerin sahip olduğu kredi kartlarını üst limitleri de kontrol edilebilmektedir.

Bu sistemi kullanan banka personelleri, müşterilerin hangi bankada kredi kartı sahibi olursa olsun üst limitlerini görebilmektedir. Kredi kartları genel olarak aylık gelir düzeyine göre bir limiti sahiptir. Örneğin asgari ücret ile geçinen bir müşteri, kredi kartı üst limiti en fazla 1500 Türk Lirası olabilmektedir. Ancak bu limit müşteri tarafından yükseltilebilmektedir. Yükseltilen kredi kartı limiti ile daha fazla harcama yapılabilmektedir. Lakin yüksek limitli kredi kartlarından yapılacak olan fazla harcamalar ay sonu kesim tarihinde büyük meblağları ulaşabilmektedir. Bu durum ise kredi kartı müşterisine oldukça zor bir duruma sokmaktadır.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir

Kredi Borcu Kredi İle Kapanır mı?

Mevcut aylık geliri ile kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler çareyi banka kredilerinde aramaktadır. Kredi sahibi olan müşteriler kredi kartının borcunu kapatmak için bu krediyi kullanırlar. Kredi kartı borcu kapandığı takdirde bu sefer de bankaya bir kredi borcu oluşmaktadır. Bu süreç ise kısır bir döngüye sebep olmaktadır. Bu yüzden müşterilere sahip oldukları aylık gelire göre kredi kartı limitinin ayarlanması önerilmektedir. Yani banka tarafından belirtilen limitin üzerine çıkılmamalıdır.

Kredi başvurusu nasıl silinir sorusu kapsamında önceki dönemlerde yapılan kredi başvurularında olumsuz olarak sonuçlanan var ise bu başvuruların sicilden silinme süreci 6 ayı bulabilmektedir. Bu süre zarfında limitini doldurmuş olan müşteriler herhangi bir kredi başvurusu yapamamaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu ve Müşteri

Kredi başvurusu ne zaman silinir? sorusu kapsamında görev yapan birim, Kredi Kayıt Bürosu’dur. Müşterilerin kredi başvuruları hangi bankadan olursa olsun kredi kayıt bürosuna ulaşmaktadır. Başvuruların değerlendirme süreçleri bu büroda yapılmaktadır. Sahip olunan evraklar ve kredi notuna göre geniş kapsamlı bir araştırma yapılmaktadır. Kişinin sahip olduğu banka hesapları, kredi kartları, para transferlerinin dokümanları, ödediği faturalar, sahip olduğu mülkler bu sistem üzerinden görülebilmektedir. Bu sonuçlara göre yapılan değerlendirmeler sonucunda müşterinin başvurusu onaylanır ya da reddedilir. Kredi notu düşük olmasına rağmen mülk sahibi olan kişilerin kredisi onaylanabilmektedir. Ancak bu durum yalnızca bir olasılıktan ibarettir.

Bu kişilerin kredi notu sınıflandırmasına göre az riskli grubunda olması gerekmektedir. Az riskli grubunda bulunan müşterilerin kredi başvuruları ek evraklar doğrultusunda değerlendirmeye alınır. Ancak bu durum başvurunun onaylanacağı anlamına gelmez. Bu durum yalnızca bankanın daha fazla bilgi sahibi olmasının bir parçasıdır. Müşteriler doğrudan kredi kayıt bürosu ile bağlantılıdır. 9 bankanın ortaklığı ile oluşturulan bu büro Türkiye’deki tüm bankaların denetimini ve kredi başvurularını almaktadır. Bu büroda yapılan işlemler sonucunda onay ya da ret cevapları bankadaki görevlilere iletilir. Bunun yanı sıra kredi kayıt bürosunda müşterileri sınıflandırmak için bir puanlama sistemi bulunmaktadır. Bu puanlama sisteminin adı ise “Müşteri Kredi Not Sistemi”dir. Bu sisteme göre müşteriler bankalar ile ilişkilerine göre bazı gruplara ayrılmaktadır. Bu gruplar kredi kayıt bürosuna göre 5 gruptan oluşmaktadır.

Kredi Notu Sınıflandırma Sistemi

Çok iyi, iyi, az riskli, orta riskli ve en riskli olarak adlandırılan bu sınıflandırmalar müşterileri gruplandırmaktadır. Her grup ve her müşteri bankalar arasında bir renk ile temsil edilmektedir. Bankalar ile ilişkileri oldukça iyi olan müşteriler koyu yeşil ile, bankalar ile ilişkisi iyi olan müşteriler açık yeşil ile, bankalar ile ilişkisi orta düzeyde olan kişiler sarı renk ile, bankalar ile ilişkisi kötü olanlar kırmızı ile, bankalar ile ilişkisi çok kötü durumda olan kişiler ise koyu kırmızı renkle işaretlenmiştir.

Kredi başvurusu ne zaman silinir? sorusu kapsamında müşterilerin puan değerleri büyük önem taşımaktadır. Koyu kırmızı grupta yer alan banka müşterilerinin herhangi bir kredi başvurusu yapma durumu bulunmamaktadır. Var olan bir borcu sahip oldukları için yeni bir borca da sahip olmak mantıklı değildir. Bu yüzden bankalar bu not grubundan olan müşterilere hiçbir şekilde kredi vermez. İstisna olarak değerlendirilen sarı grup müşterilere %50’lik bir şans ile kredi başvurusu yapmaktadır. Bu grupta yer almasına rağmen müşteri konut ya da taşıt sahibi ise kredi onaylanma süreci daha olumlu hale gelebilmektedir. Ancak geriye kalan olumsuzluk olasılığı ise halen varlığını korumaktadır.

Kredi Başvurularının Silinme Süreci

Kredi başvurusu ne zaman silinir? sorusunun bir diğer cevabı ise kredi başvurularını silinme sürecidir. Bu süreç kredi kayıt bürosu tarafından uygulanmaktadır. Kredi kayıt bürosu mevcut müşterinin başvuru sayısına bakarak silinme tarihleri vermektedir. Başvuru limiti 20 olan banka müşterilerinin limiti tamamen dolduğunda herhangi bir kredi başvurusu gerçekleştirmeyeceğinden ilk başvuru en kısa sürede bu listeden silinmektedir. Liste her 6 ayda bir düzenlenmektedir. Başvuru sürecinin üzerinden en az 8 ay geçmiş olan kredi başvuruları silinme sürecine girmektedir.

Uygun koşullar sağlandığında kişinin banka sicilinde bulunan kredi başvuruları birer birer listeden kaldırılmaktadır. Bütün listenin temizlenmesi ise yaklaşık 9 yıldır. Listenin tamamını doldurmuş olan müşteriler herhangi bir şekilde başvuru yapmamışsa, bu listenin temizlenme süreci daha da hızlanmaktadır. Bunun yanı sıra müşterilerin ödemeler dengesi de bu listenin temizlenmesi sürecini hızlandırabilmektedir. Ödemelerde herhangi bir aksaması olmayan, bir vergi borcu ya da yasal düzenlemeler çerçevesinde trafik cezası gibi cezalara sahip olmayan kişilerin listesi hızlı bir biçimde temizlenir. Bu süreç ise yaklaşık 1 yıl 6 aydır. Aksine; ödemelerinde aksamalar yaşayan, vergi borcu ya da yasal düzenlemeler çerçevesinde cezası bulunan kişilerin listesinin temizlenmesi süreci ise yaklaşık olarak 4 yıl 9 ay olarak belirtilmiştir.

Kredi başvurusu nasıl silinir sorusunun cevabı genellikle müşterilerin yaptığı ödemelerin oluşturduğu dengedir. Bu denge ne kadar olumlu yönde olursa temizlenme süreci o kadar hızlanır, ne kadar yavaş ilerlerse bir o kadar da yavaşlamaktadır.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir

Onaylanan Kredi Başvurularının Silinmesi

Kredi başvurusu ne zaman silinir? sorusu kapsamında onaylanan kredi başvuruları da bulunmaktadır. Onaylanan kredi başvuruları banka müşterilerinin sicillerinde yer alır. Kredinin başvurusunun ne zaman yapıldığı ve kredinin ne zaman teslim edildiği bu listede belirgin bir şekilde görülebilmektedir. Bu başvurular da listede yer oluşturduğundan dolayı olumsuz olarak sonuçlanan kredi başvurularına göre daha kısa sürede temizlenmektedir. Onaylanan kredi başvurularının temizlenme süresi yaklaşık 2 aydır. Kredi kullanımı sonrasında tüm taksitlendirmelerin ödenmesi ile kredi kullanımı tamamlanır ve listede yer alan onaylı kredi başvurusu temizlenme sürecine girer. Son kredi taksiti ödendiği günden itibaren 2 ay sonra listede yer alan onaylanmış kredi başvurusu listeden temizlenir. Müşterilerin sahip olduğu kredi notuna göre onaylanmış kredi başvurusu, onaylanmamış Kredi başvurusunun sayısından fazla ise temizlenme süresi normalden daha kısadır. Aksi durumda onaylanmayan kredi başvurusu sayısı onaylanan kredi başvurusu sayısına göre daha fazla ise listenin temizlenme süresi artar. Temizlenme sürecinde kişinin listesi temiz görünür, ancak temelde Kredi Kayıt Bürosu’nda tüm veriler toplanmaktadır.

Listenin Temizlenmesi Sonrası Gelişen Süreç

Kredi başvurusu ne zaman silinir? sorusunun yanı sıra müşteriler tarafından merak edilen bir başka unsur ise listenin temizlendikten sonraki sürecidir. Banka müşterisine kredi başvurusu listesi tamamen temizlendiğinde sicil temiz olarak gözükür. Ancak listeden temizlenen tüm kredi başvurularının kayıtları Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklanmaktadır. Ödemeler dengesinin olumluluk durumuna göre bu saklanan kredi başvurusu kayıtları yaklaşık 3 yıl saklanmaktadır. Liste tamamen temizlendikten sonra banka müşterileri, tekrardan kredi başvurularını rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu süreçte bankaların dikkat edeceği hususlar yine aynıdır ancak liste temiz olarak göründüğünden daha rahat bir biçimde onaylanabilmektedir. Müşteriler bu süreçte yine aynı biçimde kredi başvurusu yapmaktadır. İster internet üzerinden ister şubeden yapılacak başvurular, müşteriler için farklı aşamalar ya da farklı evraklar içermemektedir.

Kredi Başvuruları İçin Tavsiyeler

Kredi başvurularının onaylanması için müşterilerin düzgün bir ödeme düzenine sahip olması gerekir. Bu düzen sayesinde bankalar arası ilişki oldukça yüksek bir seviyede olacak ve kredinin onaylanma süreci daha da hızlanacaktır. Ayrıca onaylanma olasılığı da oldukça yüksek olacaktır.

Yorum yapın