Kredi Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır? Kredi Asgari Ödeme Olur mu?

Kredi Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Çekilen krediler ya da bilinçsizce kullanılan kredi kartları belli bir süre sonra ödenemeyebiliyor. Bunun yanında zamansız meydana gelen kazalar ya da iş kayıpları da yanı şekilde kredili ürün ödemelerini aksatabiliyor. Bu noktada asgari ödeme seçenekleri tüketicilere kurtarıcı gelebilir. Yani kredili ürünün asgari tutarını ödeyerek geri kalanını bir sonraki aya devretmek alternatiflerden bir tanesi. Ancak sürekli olarak asgari ödemeler yapmak kredi notunu büyük ölçüde düşürüyor ve sonraki zamanlarda kredili ürün kullanımını engelleyebiliyor. Kredi kartları için sık tercih edilen bu ödeme seçeneği şimdilerde krediler için de deneniyor. Ancak bilinmesi gereken noktalardan bir tanesi de kredi kartlarındaki gibi bir uygulamanın olmaması. Yani kredi taksitleri için belirlenen bir kredi asgari ödeme oranı söz konusu değil.

Kuruş Bazında Alacaklar da Gecikme Kabul Ediliyor

Kredi taksitini ödeyemeyen kişiler, tıpkı kredi kartlarındaki gibi asgari ödemeler tercih edebiliyorlar. Ancak bankalar tarafında böyle bir uygulama söz konusu değil. Yani kredi taksitlerinin tamamı ödenmek durumunda. Eğer kredi taksiti 500 TL ise ve ödenen tutar 490 TL ise aradaki 10 TL’lik fark da gecikme kabul ediliyor. Hatta kuruş bazında kalan alacaklar için dahi takip süreci başlatılabiliyor. Bu nedenle kredi asgari ödeme tutarlarının olmadığı tüketiciler tarafından iyi bilinmelidir.

kredi asgari ödeme

Kredili Mevduat Hesapları Tanımlanıyor

Anlaşılacağı üzere kredi taksitlerinde asgari ödeme durumu söz konusu değil. Ancak bankaların müşteri ödemelerini rahatlatmak amacı ile tanımladıkları kredili mevduat hesapları bu konuda ödeme destekçisi kabul edilebilir. Buradaki amaç ödenmeyen kredi taksitinin kredili mevduat hesabından alınması. Dolayısıyla müşterinin, geciken kredi taksiti dolayısıyla kredi notu düşmüyor. Müşteri kredi taksitinin ödendiği kredili mevduat hesabına borçlanıyor. Kredili mevduat hesabının ise asgari bir ödemesi olabiliyor. Örneğin 1000 TL olan bir kredi taksitini eksik ödemek mümkün değil. Ancak bu kredi taksiti kredili mevduat hesabından tahsil edilir ise, kredili mevduat hesabına 1000 TL değil, asgari ödeme yapılabilir. Bu nedenle ödemelerinde problem yaşayacağını düşünen kişilerin kredi ile birlikte kredili mevduat hesabına başvuru yapmasında fayda bulunuyor.

Yorum yapın