Kredi Ara Ödeme Nasıl Hesaplanır? Kredi Ara Ödeme Cezası Nedir?

Kredi ara ödeme ile kredi borcunun tamamını kapatmak arasında fark bulunmaktadır. Bankaların müşterilerine olanak olarak sunduğu bu fırsatlar sayesinde kredi borcu istenilen yönde şekillenebilir.  Bankalar, kredi verirken geri ödenmesini de teminat altına almak isteyecektir. Konut kredileri ara ödeme ve toplu ödeme düzeyinde ekstra ceza ödemek zorunda bırakabilir. Yasalara göre ihtiyaç ve taşıt kredilerinin erken ödenmesi durumunda, herhangi bir ceza bedeli yansıtılmamaktadır. Bu krediler için tek kriter kalan ana para bedelinin ödenmesi olacaktır. Kredi ara ödeme yapma işlemi genellikle bankalara karşın daha avantajlı olmanıza neden olacaktır. Elinize bir yerden toplu para geçmesi durumunda, mevcut kredi borcunuzun bit kısmını ödeyebilirsiniz. Bu süreçte eğer elinize kredi tutarında yüklü bir para geçtiyse, bu durumda da tüm krediyi ödeyebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç, taşıt ve eğitim kredileri için bu gibi ödemelerde ekstra ceza bedeli alınmamaktadır. Kredi ara ödeme eğer kredi tutarının tamamını kapsayacak kadar genişse, bu durumda konut kredileri haricinde ekstra para ödemezsiniz. Bu süreçte kalan borcunuzu öğrenmek için kredi ödeme planını bulmanız yeterli olacaktır.

Kredi Ara Ödeme Faydası Nedir?

Krediler vadeli sistem üzerine kurulmaktadır. Her vade dönemi için kredi ödeme planı olarak adlandırılan veride hesaplar yapılır. Kredi ödeme planı bünyesinde “kredinin kaçıncı taksitini” ödediğinizi bulun. Bu taksitin yanında yazan, anapara bilgisine bakın. Burada sizlerin o taksitin ödenmesi durumunda kalan toplam kredi borcu yer almaktadır. Toplu olarak kredi kapatmak istemeniz durumunda bu tutarı eksiksiz olarak ödemeniz gerekir.

Konut Kredilerinde Ara Ödeme ve Toplu Ödeme

Konut kredisi ara ödeme konusunda en çok sıkıntı sunan finansal destekler arasında yer almaktadır. Konut kredileri uzun vadeli olmaları nedeniyle uzun kazanç vaadi ile bankalar tarafından verilmektedir. Bu uzun süreli ödeme daha erkenden yapıldığı takdirde, bankanın geliri yükselen piyasalara göre düşecek olduğundan bankaların yasal sınırlarına ilişkin ceza yansıtma hakları bulunmaktadır. Ceza oranı diğer içeriklerimizde de anlattığımız üzere vade sayısına göre değişkenlik göstermektedir. İster erkenden ödeyin, isterseniz kredinin bir kısmını fazla para ödeyerek kapatın bu gibi durumlarda kredinin kalan vade sayısına göre cezai işlem yapılır. Konut kredisi ara ödeme cezası şu şekildedir:

  • Kredi için kalan taksit adedi, 36 aydan azsa “ara ödeme” olarak ödenecek olan paranın yüzde 1’i.
  • Kredi için kalan taksit aded, 36 aydan fazla ise “ödenen ara ödeme tutarının” yüzde 2’si, sizlerin ödemesi gereken ceza olarak yansıtılır.
  • Bu cezalar ödeme yapacağınız tutarın üzerine eklenir ve buna göre sizden “ara ödeme” tahsilatı yapılır. Bu sayede borçlu olmak yerine ara ödemeye hesaptan ekleme yapılacak “0” borçla kredi ara ödemesi yapılmaktadır.

İhtiyaç ve Araç Kredilerinde Ara Ödeme Cezası

Kredide ara ödeme yapmak yapmak için birçok farklı şart sağlamaktadır. Kredilerin ödenmesi noktasında ara ödeme yapmak için belli başlı şartlara istinaden ceza ödemenize gerek yoktur. İhtiyaç kredisi ara ödeme cezası adı altında yasal düzenlemelere göre özel haller haricinde bankaların size cezai yaptırım uygulaması yapma hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle çektiğiniz ihtiyaç, taşıt ve ihtiyaç içerikli krediler için ekstra ödeme yapmanız gerekmemektedir. İhtiyaç kredilerinde sunulan yasal sınırlara göre maksimum vade sayısının 48 ay olması nedeniyle bankaların çıkar süreçleri çok daha kısadır. Özellikle az vadeli kredilerin geri toplu ödenmesinde veya ara ödeme talebinin iletilmeside bankalar hiç sorun çıkarmamaktadır. Kredi ara ödeme özellikleri konusunda bankalar düzenli ödemelerde sorun yapmamaktadır. Bu ara ödemeler sonrasında kalan ana para ve mevcut vade sayısı değişim geçirdiği için bazı düzen değişiklikleri meydana gelecektir. Bankalar bu durumda iki farklı yol seçeneği sunmaktadır.

  • Taksit ücretim düşsün, vade aynı kalsın : Yani ana paradan eksilen tutar gelecek taksitlerinizin tamamında eşit ödeme yapar. Bu sayede taksit tutarlarınız düşer. Bu sizlere ekonomik bir “nefes alma” olanağı sunabilir.
  • Kredi taksitim değişmesin, vade tutarım azalsın : Bu da krediyi hemen ödeyip bitirmek isteyen kişiler için sunulmaktadır. Ödeme yapıldıktan sonra kalan ana para eski tempoda ödenmeye devam eder. Aktif olarak bazı vade dönemlerini “ara ödeme” ile yapılan açık kapatma hareketiyle atlamış olursunuz. Bu sayede aynı taksitlerle daha az taksit ödeyerek kredinizi hemen ödeyerek, bitirebilirsiniz. Ara ödeme kredi borcu üzerinde bu gibi etkilere yol açabilmektedir.

Yorum yapın