Kredi Almak İçin Sigorta Süresi En Az Ne Kadar Olmalı?

Bankalar En Az Kaç Ay Sigortalı Olana Kredi Verir?

Kredi almak için sigorta süresi oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Kredi kullanmak isteyen bir kimsenin, bankaya sunması gereken özellikler arasında gelirin ve sigortanın olduğu hemen herkes tarafından bilinir. Aylık gelir sigorta ile eş değer anlama gelmektedir. Aylık geliriniz, banka gözünde onlara ne kadar para ödeyebileceğiniz bilgisini verirken; sigortalı olma durumu da yine bankaların aylık gelirinizin garantili olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu nedenle bankadan sigortasız kredi almak ekonomi tarihinin en zorlu işleri arasında yer almaktadır. Buraya kadar her şey stabil olarak ilerledi. Bunlara ek olarak bankalar maaş miktarına dikkat ettikleri gibi sigorta süresine de dikkat etmektedir. Yani her sigortalıyım ve çalışıyorum diyene bankalar kredi vermez. Kredi almak için sigorta süresi sorusuna cevabımızı tüm bankalar üzerinde yaptığımız araştırmayla vereceğiz.

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Kredi almak için sigorta süresi bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bu süreçte bankaların tutumunu ve ön şartlarını değiştirecek tek unsur kişinin geçmişte yaptığı kredi ve kredi kartı harcamaları olarak gösterilebilir. Öyle ki, kişi 2 aylık sigortalı olsa bile bankalar kişinin kredi notuna güven duyarak ona kredi onayı verebilir. Kredi çekmek için sigorta süresi en az 4 ay olarak bilinmektedir. Bu bankadan bankaya değişen bir veri olmakla birlikte garanti olabilmesi için kredi çekmek isteyen şahsın en az 6 ay sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Kesinti olmaksızın, tek hamleyle 6 aylık çalışma süresine erişmeleri gerekmektedir.

6 Ay Sigortalıyım Bana Bankalar Kredi Verir Mi Diyenlere Kötü Haber!

Kredi çekebilmek için sigorta süresi konusunda bazı sektör öncüsü bankalarla görüşerek bu bilgilere ulaştık. Bu neticeye göre her 6 ay ve üstü sigortalı çalışana bankalar kredi verecek diye bir sınırlama konulamaz. Bankalar isterseniz 20 yıllık sigortalı olun kredi verebilmek için sizlerden direkt olarak “kredi notu” isteyeceklerdir. Birkaç aylık sigortalıya kredi veren bankalardan kredi alabilmek için kişinin kredi notunun ortalamanın üstünde olması gerekir. Bu da ortalama 1300 ve üzeri kredi puanlarına denk gelmektedir.

Yorum yapın