Konut Kredisinde İstenen Evraklar Nelerdir? Uygun Konut Kredisi Nereden Alınır?

Kendisine ait bir evinin olmasını isteyen, yarım kalan inşaatını tamamlamak isteyen ya da sıfırdan bir inşaat ile kendi evini yapmak isteyen kişiler için bankaların sunmuş oldukları konut kredisi paketleri oldukça caziptir. Yüksek miktarlarda alınabilen ve bununla birlikte de uygun faiz oranları ile kişilere kredi kullandırımına giden bankalar, şuan için 20 yıla kadar konut kredilerinin vadelendirilmesine olanak tanımaktadır. Ancak, konut kredisinde istenen evraklar bilinmeden, kişilerin kesinlikle banka şubelerine gitmemesi gerekmektedir. Çünkü, konut kredilerinin işleyişi, taşıt, tüketici ya da ihtiyaç kredilerine oranla çok daha farklıdır. Eğer sorun yaşamak istemiyorsanız, burada belirteceğimiz şartları ve sizlerden istenecek olan evrakları incelemeli, sonrasında da bankalara başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Konut sahibi olmak isteyen ve bunun için bankalardan destek almak isteyen kişiler, bunun için genellikle sunulan faiz oranlarına bakmaktadır. Bu elbette doğru bir adımdır. Çünkü, alınacak olan kredi hem yüksek miktarda oluşu hem de uzun vadede ödenecek olmasından dolayı, kişilere düşük maliyet yaratacak bir kredi paketi lazımdır. Ancak, konut kredisinde istenen evraklar da en az faiz oranları kadar önemlidir. Konut kredilerinde, diğer kredi paketlerinde olduğu gibi gelir belgesi şartı elbette aranmaktadır. Ancak, gelir belgesi ya da nüfus cüzdanının yanı sıra, sizlerin birçok evrak tamamlamanız hatta satın almak istediğiniz konutun bütçesi ve konutu da belirleyerek sonrasında bankaya başvurmanız gerekmektedir.

Konut Kredisi Çekme Aşamaları ve Gerekli Evraklar

Yeni bir ev almak ya da inşaat halindeki bir konutu tamamlamak adına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir takım evraklar talep edilmektedir. Konut kredisinde istenen evraklar ile ilgili, sizlerin bilmesi gerekenler, konut kredisi alma aşamaları ve hazırlamanız gereken tüm evrakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Öncelikli olarak, bankalardan konut kredisi alabilmeniz adına, kesinlikle bankacılık geçmişinizin sorunsuz olması gerekmektedir. Düzensiz borç ödemeleri olanlar, kredi notu düşük olanlar ya da bankalara çok fazla borcu olan kişiler, konut kredilerinden ne yazık ki faydalanamayacaktır. Bankalar bu konuda doğrudan olumsuz dönüş yapabileceği gibi, istenen tutarın daha altında bir kredi ile sizlere onay verebilecektir.
 2. Bir kişinin konut kredisi kullanabilmesi için yukarıdaki şarta ek olarak, aydan aya düzenli bir gelirinin olması, son 3 aydır sigortasının aktif olarak yatırılıyor olması ve gelirini de belgeleyebiliyor olması gerekmektedir. Kişiler çalışma durumuna göre gelir belgesi veya da maaş bordrosu ile banka şubelerine gitmelidir.
 3. Konut kredisinde istenen evraklar kısmına geçildiği zaman, kişilerden şubelere başvurduklarında yukarıdaki şartların tamamlanmasının ardından ilk olarak alınmak istenen konut ile ilgili bir takım evraklar istenecektir. Bu sebepten dolayı, sizlerin şubeye başvurmadan önce almak istediğiniz konuta karar vermeniz gerekmektedir.
 4. Konut kredisi başvurusu için şubeye giden kişiler, satın almak istedikleri konuta ilişkin belgeleri şubeye teslim ettiklerinde, banka tarafından konutun krediye uygun olup olmadığının anlaşılması ve resmi olarak da ne kadar değere sahip olduğunun anlaşılması adına, ekspertiz raporu hazırlatılacaktır. Bu rapor, ortalama olarak 1 ile 3 gün içerisinde konut eksperleri tarafından hazırlanmakta ve başvurduğunuz bankaya kapalı bir zarf ile de teslim edilmektedir.
 5. Ekspertiz raporunu evde yapacağı incelemeler sonrasında bitirecektir. Rapor bankaya ulaştığında ise, raporda yer alan konut değerinin belirli bir kısmı kadar sizlere kredi açılacaktır. Şuan ülkemiz bankacılık sektöründe, ekspertiz raporunun yüzde seksenlik kısmı kadar kredi kullanabilme olanağı sizlere sunulacaktır.
 6. Yüzde 80 kadar kredi kullanabileceğiniz bu işlemlerde, geri kalan tutarı sizlerin tamamlaması gerekecektir. Eğer kalan tutarı tamamlayacak durumunuz veya da maddi birikiminiz yoksa, bankadan bir ihtiyaç kredisi paketine başvuruda bulunabilir ya da konutun tamamına kredi alabileceğiniz şekilde işlemleri yürütebilirsiniz. Eğer bankaya ek bir ipotek edilecek konut sunar ya da bir kefil gösterebilirseniz, konut kredinizin tamamı için kredi kullanmanız mümkün olacaktır.
 7. Tüm bu aşamalar tamamlandığında ise, kişiler kat mülkiyet tapusunu da beraberinde şubeye getirerek, aşağıda belirteceğimiz evrakları da sunarak, kredi işlemlerini tamamlayabilecektir.
konut kredisinde istenen evraklar
konut kredisinde istenen evraklar

Konut kredisinde istenen evraklar ise aşağıdaki gibidir.

 • Gelir durumuna ilişkin belge
 • Evi alacak ve kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisi
 • Eğer varsa kefilin de nüfus cüzdanı ile birlikte şubede olması gerekmektedir.
 • Satın almak istenen ve ekspertiz raporu düzenlenen konuta dair tapu
 • Tapu sahibinin kimlik fotokopisi
 • Kredinin tamamı için başvuruda bulunulacaksa, ek olarak bankaya ipotek verilecek konuta ilişkin tapu ve kat irtifak belgesinin de banka şubelerine getirilmesi gerekmektedir.

Konut kredisinde istenen evraklar ve kredi başvurusu sırasında kişilerin karşılaşacakları süreç yukarıdaki gibidir. Bireylerin sorun yaşamamak adına, internet üzerinden konut kredileri için ön başvuru yapmaları gereklidir. Ön onay almalarından sonra da hem istenen evrakları hem de satın alınacak konutu belirlemeleri gerekmektedir. Eğer bu şekilde işlem sağlanırsa, ortalama 2 gün içerisinde tüm kredi başvurusu işlemleri tamamlanacaktır.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Kişilerin elbette beklentisi, en düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanmak ve maliyetlerini bu yol ile en uygun hale getirmektir. Ancak, geçtiğimiz yıllara göre kıyas yaptığımız zaman, faiz oranlarının neredeyse iki katına çıktığı rahatlıkla görülecektir. Buna rağmen kişilere faiz oranları konusunda indirim yapan ve birçok bankaya oranla da daha düşük faiz oranlarından işlem sağlayan bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların sunduğu faiz oranlarını da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Halkbank %1,38
 • ING Bank %1,55
 • Yapı Kredi Bankası %1,55
 • Burgan Bank %1,61
 • Denizbank %1,69
 • Garanti Bankası %1,83
 • Akbank %1,87

Konut kredisi almak isteyen kişiler, mevcut tarihte geçerli olan ve faydalanabilecekleri faiz oranları yukarıdaki gibidir. Eğer kişilerin belirli bir miktar birikmiş parası varsa, bunu peşinat olarak kullanabilir. Bu sayede konut kredisinde gelecek maliyetleri en aza indirebilirler. Geçtiğimiz günlerde bazı kamu bankaları faiz oranlarına indirime gitmişti. Bu indirimlerin ilerleyen süreçlerde de devam edip etmeyeceği ya da özel bankaların da faiz oranlarında indirim yapıp yapmayacağı netlik kazanmamıştır. Konut sektörünün canlanması Türkiye ekonomisi açısından oldukça önemli dir. Merkez Bankası’nın faiz oranlarını güncelleyeceği, bununla birlikte de bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirime gideceği konusunda beklentiler şuan ağır basmaktadır.

Yorum yapın