Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut kredisi yapılandırma işlemi için birçok farklı unsur karşınıza çıkacaktır. Kredilerin bünyelerinde sadece faiz yer almaz. Faize ek olarak, bu kredilerin çeşitli masraf odakları da yer almaktadır. Bu nedenle herhangi bir kredi olsa bile transfer etmek istediğinizde her platformun kendine özgü menfaat odaklı uygulaması bulunacaktır. Bu süreçte dikkatli olmanız gerekmektedir. Krediyi yapılandırmak için gerek kendi bankanızı, gerekse de bir başka bankayı tercih edebilirsiniz. Bu süreçte sizlerin menfaatlerini korumanız gerekmektedir. Konut kredisi yapılandırma mantığını kavramanız için sizlere biraz anlatalım. Şimdi eğer bir başka bankayla anlaşırsanız, banka sizin adınıza borcu kapatır ve daha rahat bir ödeme planıyla sizlere daha farklı bir kredi açar. Eğer kendi bankanızdan alırsanız, daha farklı bir faiz oranıyla sizlerin adına farklı bir konut kredisi açılır ve taksit oranınız düşürülür. Bu iki seçeneğinde krediler bünyesinde birbirini sıfırlayan eksi yönleri bulunmaktadır. Konut kredisi yapılandırma konusunda her bireyin, kendi şartları önde olmak üzere her fırsatı birbiri ile kıyaslaması ve en uygun olanı seçmesi gerekmektedir. Bu süreçte bankların şubelerine kredi evrakı ile gitmeniz yeterlidir. Kendi bankanızdan yapılandırma yapmak isterseniz, sadece kimlik de yeterli olacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma Kredinin Bulunduğu Bankada Yapılırsa Ne Olur?

Kredi yapılandırma konusunda kredinin anlık olarak mevcut bulunduğu bankayı tercih ederseniz, bu süreçte kendi sorunlarınızı karşı tarafa kabul ettirmeniz gerekmektedir. Banka yetkilileri, sizlerin bu kredi yüzünden mağduriyet yaşadığınıza inanmalıdır. Sonrasında banka bünyesinde karar alınır. Bu kararın olumlu olması durumunda, taraflar masaya oturur ve kalan ana para üzerinden bir borç hesabı yapılır. Bu borç bir önceki ödeme planından daha düşük taksitlerle ödenecek şekilde yapılandırılır. Buraya kadar her şey olumlu geldi ancak yeni yapılan kredi için uygulanan faiz oranı bir hayli yüksek olacaktır. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir. Kredi bünyesinde uygulanan faize ek olarak alınacak olan dosya masrafı da sizi diğer bankalara danışmak zorunda bırakabilir. Buradan teklif aldıktan sonra diğer bankalara da gidebilirsiniz. Özellikle maaş alınan bankadan konut kredisi yapılandırma olanağı çok daha büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu tarz yapılandırma işlemlerinde de, otomatik ödeme talimatı gibi küçük ama yorucu aylık masraflar banka tarafından size yansıtılmaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma için Başka Bankaya Başvuru Yapılırsa Ne Olur?

Konut kredisi yapılandırma faiz oranları açısından bu ihtimalde sorun çıkarmayacaktır. Konut kredisi talep edip, daha sonrasında ödemekte zorlandığınız bilgisini bir başka banka ile iletişime geçerek iletirseniz. Bu durumda banka sizin adınıza bir bedel kapatır ve kredi borcunuz o ödeme planında sıfırlanır. Banka tekrardan ödenen paraya minimal faizler uygulayarak geçmiş ödeme planından daha rahat bir plan hazırlar ve size sunar. Burada ise tek taraflı olarak erken kredi ödeme cezası ödemeniz gerekmektedir. Kredi yapılandırma cezası olarak da bilinen bu uygulama tamamen yasaldır. Bu süreçte bu bedel yeni bankanız tarafından eskisine ödenebilir. Bu sizin borcunuza eklenerek sıfır faizli olan ödemeye de faiz uygulanabilmektedir.

Kısacası; kredi yapılandırma talebiniz varsa her bankayla oturup görüşün ve çok geç olmadan kararınızı verin.

Yorum yapın