Konut Kredisi Masrafı Ne Kadar? Ne Kadar Masraf Ödenir?

Konut kredisi masrafı hemen herkes tarafından merak edilen bir konudur. Kredi masrafı demek aslına bakılırsa hizmet bedeli olarak adlandırılabilir. Kredi veren kurumlar, kredi verirken belli başlı aşamaları geride bırakmaktadır. Bu nedenle çalışan personel başta olmak üzere çalışılan diğer kuruluşlara da ödeme yapılması gerekmektedir. Konut kredisi masrafı olarak alınan masraf, tam anlamıyla banka hesaplarına geçmez. Bilindiği üzere bankaların kredi vermesi esnasında bir avukat ve sigorta şirketi görev yapmaktadır. Birçok bankanın kendi sigorta şirketi ile çalışıyor olması gerçeği bile resmi kaynakların sunduğu zorunluluk durumlarını değiştiremez. Bankalar tarafından vatandaşlara sunulan kredi masraflarının tahmin edilemez seviyede yüksek olması nedeniyle, bankaların ücretlendirme politikalarına karşın düzenleme yapılmaktadır. Yapılan bu düzenleme 2014 yılı itibariyle bankaların kredi masrafını kapsayacak şekle erişmiştir. Buna göre yasalar bankaların kredi tutarları için ne kadar kredi masrafı alabileceklerini sınırlamaktadır. Burada farklı kredi çeşitleri ve farklı ödeme türleri devreye girerek maksimum masraf tutarı üzerinde değişiklik yapılmaktadır.

Konut kredisi masrafı adı altında kişiden tahsil edilecek olan masraf kredi tutarının %0.5’ini geçemez. Bu da kredi tutarının binde beşi anlamına gelmektedir. Bunu 100.000 TL değerindeki bir konut kredisine yaslayacak olursak, masraf olarak alınabilecek maksimum ücret 500 TL olabilmektedir. Elbette buna ek olarak bankaların kendi güvenceleri için tespit ettikleri avukat ve sigorta hizmetleri de kişiye yansıtılır. Bu 500 TL kredinin dosya masrafını kapsayacak şekilde sunulmaktadır. Konut kredisi uzun vadeli ve yüksek miktarlı olmasından dolayı bankaların en çok sorun çıkardığı platformlar arasında yer alır. Böylesi karmaşık bir ekonomik destek kredisinin elbette ki masrafı da çok fazla olacaktır.

Konut Kredisi Masrafı En Fazla Ne Kadar Olur?

Konut kredisi masrafı adı altında sizden alınacak olan tüm paralar resmi paneller üzerinde yer alacaktır. Banka sizden yasalara aykırı olarak hiçbir ödenek alamaz. Bankaların aldıkları hemen her türlü masrafın sebebi ile ilgili devlet kurumuna bildirilmesi gerekir. Masraflar bünyesinde tüketici kişi tarafından farkedilen ve kişiyi yasalar dışında mağduriyet haline düşüren uygulamalar bulunuyorsa, bu durumda kişi bankaya dava açma hakkına sahip olacaktır. Bu süreçte bankanın zararlı çıkacağı gözler önüne çıkarsa, banka bu gibi usulsüz eylemlere girmez. Temel olarak konut kredisi dosya masrafı ve ekspertiz masrafları için yaptığımız hesaba bakalım. İşte konut kredisi dosya masrafı toplamı ve harcama odakları:

  • Alınacak olan evin tesapiti maksadıyla görev tayini bulunan ekspertiz kişi ödeneği : 500 TL
  • Eğer ipotek konusu varsa veya banka şartlarında sunduysa satış ipotek masrafı : 250 TL
  • Konut sigortası ücreti.

Görüldüğü üzere temiz bir konut kredisi çekmek istemeniz durumunda henüz başlama aşamasında 800 liraya yaklaşan bir masraf çıkmaktadır. Buna bir de kredi bünyesinde ödeyeceğiniz kredi faiz miktarı da eklendiği takdirde büyük sorunlar ortaya çıkacaktır. Günümüz konut kredisi faiz oranları da elverişli bir olanak sunmadığından masraflar toplamda baya artacaktır. Konut kredisi masrafları en fazla ne kadar olur sorusuna ne yazık ki cevap veremiyoruz. Kredi bünyesinde kullanılması şart koşulan sigortanın bedeli biraz farklı olabilir. Bu sigorta uygulamasının zorunlu olmadığı kredilerde yer almaktadır. Sigorta yaptırmanız gerekir bunu bir alt başlıkta anlattık. Dilerseniz sigorta fiyatı hakkında bilgi verelim. Tahminlere göre ve değişim süreçlerine göre konut kredisi sigortası:

  • Kredi için yapılan hayat sigortası : yaşa göre değişkenlik gösterir. 400 TL tutarına kadar çıkma ihtimali bulunur. Bankadan bankaya da değişkenlik göstermektedir.
  • Evin sağlam kalabilmesi için yapılan DASK konut sigortası : evin satış fiyatı başta olmak üzere, evin yüz ölçümüne göre de değişkenlik göstermektedir. Bu süreçte banka tarafınıza bilgi verecektir.

Konut Kredisi Masraflarından Sigorta Gerekli Midir?

Sigorta yukarıda da anlattığımız üzere 2 türde yapılmaktadır. Birinci sigorta kişi üzerine kredi vadesince yapılmaktadır. Yapılan bu kredi sigortası sayesinde kişinin vefaat etmesi durumunda borcun devredilmesi gibi bir durum gündeme gelmez. Bu sayede konut kredisi borcunuz, sizlerin başına bir şey gelse bile arkanızda kalanlara yansıtılmaz. Konut kredisi masrafları arasında büyük bir alan kaplayan sigorta masrafı kesinlikle atlanmadan yapılmalıdır. Bu sayede konut almanız durumunda uzun vadeli olarak tarafınıza yansıtılan sigorta da sizleri güvence altına alacaktır. Konut kredisi sigorta ücreti hesaplama konusunda net bir şey söyleyemiyoruz. Konut kredisi için kişiye yaptırılan “hayat sigortası ücreti” tamamen kişi yaşına ve krediye göre değişkenlik göstermektedir. Bu zorunlu olmamakla birlikte bazı bankalar tarafından teklif dahi edilmemektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle kredi sigorta ücreti adı altında sunulan masraftan kaçınmamanız gerekmektedir. Bu sigortayı yaptırın ve geleceği kendi adınıza güvence altına alın.

Ev içi yapılan “konut sigortası ücreti” ise tamamen zorunlu olarak lanse edilmektedir. Evin çeşitli durumlarda sorun çıkarmaması için bankanın yaptığı bir uygulamadır. Bu ücretin bedeli de yine kredi tutarına endeksli olarak değişir. Burada asıl önemli olan evin noter satış fiyatıdır. Buna ek olarak evin boyutu da sigorta bedeli üzerinde etki sahibidir. Konut kredisi masrafı arasında bu sigortayı yaptırırken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır:

  • Banka eğer ömür boyu sigorta teklif ediyorsa yaptırmayın.
  • Kredi vadesini kaplayan bir sigorta seçeneği seçin.
  • Eğer dışarıdan yaptırma olanağınız varsa daha uygun şartları barındıran bir şirketle anlaşın.
  • Bu sigortanın gerekli olduğu bilincini unutmayın.

Yorum yapın